ZN.SK
Ron Weasley a Hermiona Grangerová v divadelnej hre

Nový Harry Potter a prekliate dieťa, Hermiona prekvapivo černoška

Hermiona Grangerová je postava, s ktorou mnoho dievčat vyrástlo a nejeden chlapec bol do nej zaľúbený. V ôsmom príbehu Harryho Pottera sa však pripravte na šok. Hrá ju černoška.

Najnovší Harry Potter, ktorý je príbehom odohrávajúcim sa 19 rokov po udalostiach posledného knižného Harryho Pottera, je primárne divadelnou hrou. Veľké očakávania tak nemôžu mať všetci tí, čo očakávajú rovnakú koncepciu knihy a príbehu. Dosť zásadne sa propaguje nový Harry Potter ako divadlo so živými hercami, ktoré tak nebude prístupné úplne každému. O filme je teda ťažké zatiaľ hovoriť. To, čo však tvorcovia priniesli do divadelnej podoby, je už príliš. Bez akéhokoľvek pokusu vyznieť rasisticky, ôsmy príbeh týkajúci sa čarodejníka Harryho Pottera nastúpil na vlnu až sileného pokusu vsúvať iné rasy tam, kde by ste ich nečakali.

Mohlo by zaujímať: ôsmy knižný slovenský Harry Potter a jeho prekliate dieťa už v predpredaji

Ron Weasley a Hermiona Grangerová v divadelnej hre

Bond má byť čierny, tak prečo nie Hermiona?

Hermiona Grangerová je postava, s ktorou mnoho dievčat vyrástlo a nejeden chlapec bol do nej zaľúbený. Emma Watson jej dala tvár vo filmovej podobe a rôzne podoby mala aj v animáciách. Divadelná podoba absolútne obracia na ruby zaužívanú animovanú podobu príbehu keď Hermionu predstavuje ako černošku, ktorá dokonca už nie je ani tak sympatická, akou by Hermiona mala byť. Po novom je teda Hermiona stvárnená herečkou menom Noma Dumezweni z afrického štátu Swazijsko, ktorá od detstva vyrastá v Británii. Na fotografii sú spoločne postavy Ron Weasley (Paul Thornley), Hermionou a dcérou Rose (Cherrelle Skeete).

O dôvodoch môžeme polemizovať, alebo hádať

Dôvodom môže byť fakt, že pri obrovskej miere prisťahovalcov v súčasnosti, je klasická podoba príbehov Harryho Pottera svojim spôsobom rasistická, veď všetci hlavní hrdinovia sú belosi. Podobne už fungujú aj reklamné agentúry, ktoré veľkým značkám do reklamy zámerne dávajú rasovo pestré obsadenie a aj preto máme aj na Slovensku množstvo dovozových reklám s rôznymi rasami. Výnimkou sú reklamy s tradičnou talianskou kultúrou, či echt slovenská tvorba. Príbeh pôvodnej série Harryho Pottera, ktorý predsa len mal zastúpenie Indov (napríklad postava Parvati), Číňanov aj černochov, postavený na tradičnej Británii sa tak nakoniec zrejme mení na súčasnú Britániu. So zmenou známej dôležitej postavy na černocha sa pritom pohrávajú filmári a fanúšikovia aj v prípade Jamesa Bonda. V jeho prípade však nezmyselne. Za zmenu rasy sú všetci tí, ktorí nenachádzajú zmienku o pleti v pôvodných knihách Iana Fleminga, kým proti sú všetci tradiční fanúšikovia Jamesa Bonda, ktorý ako rodený Škót s medzinárodnými koreňmi celé desaťročia pôsobí atraktívne na ženy a vyžaruje osobitú charizmu. Vo všetkých britských tajných službách však na dôležitých postoch mali v minulosti vždy tradičných Britov, ani Číňanov, Indov, či Černochov, ktorých by vysielali do množstva krajín na rôznorodé úlohy. Súčasná doba by to však rada zmenila, aby ani James Bond nebol príliš rasistický.

Nie, autor článku nemá žiaden problém s inými rasami. V otázkach či je naozaj nutné násilne meniť zaužívané postavy v dôverne známych úlohách však bude zastávať odmietaný postoj podobne, ako vysoký podiel ľudí „tam vonku“.

Zdroj info: pottermore.com
Zaujímavý prehľad ďalších úloh nájdete na: http://www.buxcafe.sk/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu