ZN.SK
Pery a žena

Nežiaduce chĺpky nad hornou perou pre ženy pohromou

Od pradávna je známe, že sa ženy o seba dôkladne starajú. Majú radi, ak je ich pokožka čistá, hladká a bez chĺpkov. Nie však vždy sa to dá docieliť ľahko…

Od pradávna je známe, že sa ženy o seba dôkladne starajú. Majú radi, ak je ich pokožka čistá, hladká a bez chĺpkov. Nie však vždy sa to dá docieliť ľahko. Často žien trápi nadmerné ochlpenie nad hornou perou. Vo výhode sú ženy s bledšou pokožkou, ich chĺpky sú prirodzene svetlé a jemné, takže ich skoro vôbec nevidno. Úplný opak je to u žien s tmavou pleťou. U nich sú chĺpky oveľa tmavšie a majú s nimi každodenné problémy. Tie tvoria problém, občas psychologický.

Pery a žena

Najznámejšou príčinou sú hormóny

Hlavným dôvodom prečo sa nám začnú objavovať chĺpky nad hornou perou sú najmä hormonálne zmeny a vek. Okrem už spomínaných hormonálnych zmien, ktoré sú charakteristické pre fázy menopauzy, môže byť dôvodom aj ochorenie endokrinnej žľazy (napr. štítna žľaza, nadobličky, hypofýza a podobne)

Holenie neprichádza do úvahy

Chĺpky nad hornou perou by sa nemali holiť a ani odstraňovať voskom. Na rozdiel od iných častí tela sa neodporúča na tvári holiť, pretože by chĺpky začali rásť hrubšie a tmavšie.
Taktiež sa neodporúča trhať chĺpky z materských znamienok, pretože by sme ho mohli mechanicky podráždiť a poškodiť.

Ako odstrániť nežiaduce ochlpenie

Existuje viacero spôsobov odstraňovania nežiaduceho ochlpenia na tvári.

 1. Laser –ošetrenie týmto prístrojom je šetrné a bezbolestné. Nejestvuje však úplné odstránenie nežiaduceho ochlpenia. Lasery fungujú na báze svetelného žiarenia, sú citlivé na melanín. Laserové ošetrenie v podstate môže podstúpiť každý, komu prekáža nežiaduce ochlpenie. Ak sú chĺpky svetlé nie je vždy ošetrenie účinné.
 2. IPL epilácia – realizuje sa technológiami súčasnej doby. Používa sa prístroj E-light, ktorý je kombinovaný s radiofrekvenciou a širokospektrálneho svetla IPL.
  Pri použití tejto epilácie dochádza k dlhodobému odstráneniu chĺpkov. Vlasové korienky(folikuly) sa tepelne narušia, následne zmiznú chĺpky v ošetrenej časti pokožky.
  Odstraňuje chĺpky bledé aj tmavé.Výsledok ošetrenia po IPL epilácii:
  – vyblednutie chĺpkov
  – permanentné preriedenie chĺpkov
  – dlhotrvajúce odstránenie chĺpkov
  V priebehu 2-3 týždňov vypadnú a už viac nenarastú chĺpky, pretože ich folikuly sú poškodené.
  Výsledok závisí od typu pokožky a u každého človeka individuálne.
 3. Odfarbovanie chĺpkov – odfarbovanie chĺpkov nad hornou perou patrí k úkonom každej kozmetičky. Tento proces nie je finančne ani fyzicky náročný (asi 10 eur, záleží od kozmetičky). Nevýhodou tohto procesu je dorastanie chĺpkov, treba ich pravidelne odfarbovať. Ak ale stále rastú, toto nebude riešenie.

Domáce recepty na odstránenie chĺpkov

1. Cícerová múka – zmiešame sušený cícer, citrónovú šťavu a smotanu. Všetky ingrediencie dôkladne premiešame, aby sa vytvorila hustá hmota. Zmes natrieme v hrubšej vrstve na tú časť pokožky, kde sa chceme zbaviť prebytočných chĺpkov. Vezmeme si buď servítok alebo odličovací tampón, navlhčíme ho horúcou vodou a hmotu z pokožky zotrieme spolu s chĺpkami. Tento postup nie je vhodný pre citlivú pokožku, pretože zostáva dlho začervenaná.

2. Mätový čaj – nadmerný rast chĺpok nad hornou perou môže dať na vedomie aj iné ochorenie alebo zvýšenú hodnotu testosterónu. V tomto prípade už treba navštíviť gynekológa. Medzi domáce rady na zamedzenie rastu chĺpkov patrí aj pitie mätového čaju.

3. Medová depilácia – zmiešame 2dcl medu, 3 lyžice práškového cukrua citrónovú šťavu.
Hmotu nanesieme na pokožku, priložíme látku, necháme pár minút pôsobiť pokiaľ zmes nezaschne a nakoniec iba strhneme.

4. Vaječné bielka – zmiešame bielka, kukuričný škrob a práškový cukor. Zmes jemne zamiešame, aby sa nám nevytvoril sneh. Hmotu nanesieme na tú časť tváre, kde chceme odstrániť chĺpky. Zmes nám môže poslúžiť aj ako maska, ktorú nanesieme na celú tvár. Bielka z vajíčok majú čistiace účinky. Hmotu necháme zaschnúť a strhneme ju za pomoci navlhčených prstov.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu