Okolo sto šteniat a mačiek bolo nelegálne prevážaných zo Slovenska. Šťastie však stálo na zvieracej strane a auto sa podarilo zadržať v polovici cesty v meste Ludwigsburg, ktoré sa nachádza na juhu Nemecka. Cez toto mesto malo auto značky Iveco namierené až do ďalekého Španielska. V aute sa nachádzalo 93 šteniat a 21 mačiek, ktoré boli umiestnené v klietkach.
Vodiči predložili preukazy
Pri zadržaní auta a následnom náleze vodiči preukázali európske pasy zvierat, dokonca aj platné očkovacie preukazy. K prípadu bol však privolaný aj špecializovaný policajný úradník a deklaroval, že pasy nesedia. Zvieratá totižto boli oveľa mladšie. A tak si dvaja 22- roční slovenskými vodiči zavarili na problém.
Veterinárny úrad zasiahol v pravý čas
Dodávkou sa zaoberal aj Veterinárny úrad v Stuttgarte. Pri vyšetrení zistili, že psy boli príliš mladé na transport, dokonca niektoré mačky boli choré. Šteňatá trpeli viacerými ochoreniami, mali zlepené oči, niektoré boli podvyživené a traumatizované. Niektoré dokonca nemali ani päť týždňov. Sfalšované doklady teda nakoniec zhabali a prevoz zakázali. Po začatí vyšetrovania boli zvieratá umiestnené do útulku.
Situácia je naozaj dramatická
Riaditeľka združenia na ochranu zvierat v Stuttgarte povedala, že zvieratá sú v kritickom stave. Niektoré zo zvierat totižto uhynuli. Príčinou úmrtí bol syndróm súvisiaci so stresom, ku ktorému došlo vplyvom prílišného vyčerpania a skorého odobrania šteňaťa od matky. Niektoré chytila smrteľná črevná chrípka. Ľudia, ktorí si tieto zvieratá kúpili, prispeli k ich úmrtiu a teda podporili aj nelegálny obchod so zvieratami.
Počty nepustia
Ročne sa zo Slovenska vyvezie zhruba 500 000 šteniat a psov. Len do Nemecka je to približne 100 000. Napriek týmto číslam, Nemci pomáhajú s adopciami psov, ktorí sú umiestnení v útulku. Každý chce mať totižto doma svoje zvieratko. Slovensko je však už plné. Cena bezpapierového zvieratka sa pohybuje v cene 100 eur, mimo Slovenska od 250 do 500 eur. Risk je zisk.