ZN.SK
Klávesnica písacieho stroja

Podľa čoho máme na stroji a klávesnici rozmiestnené písmená?

Každý sa určite zamyslel nad tým, prečo sú písmena na klávesnici usporiadané, tak ako sú. Predchádza tomu zaujímavá história.

Určite sa každý z vás pri pohľade na klávesnicu svojho počítača zamyslel, prečo sú všetky písmená umiestnené takto „nezmyselne“ a prečo nie, napríklad podľa abecedy. Rozloženie kláves na klávesnici je dané historickým vývojom a upravené medzinárodnou normou.

Klávesnica písacieho stroja

Prečo QWERTY?

Rozloženie má dlhú históriu, ktorá sa začína vznikom prvých písacích strojov. Usporiadanie kláves nebolo jednotné, dokonca nie len poradie písmen, ale aj rozloženie klávesov do radov. Dnešné vyvinul Christopher L. Sholes v roku 1873. Známe aj ako QWERTY (resp. QWERTZ). Prechádzala tomu udalosť súperenia písania medzi metódami dvoma, štyrmi alebo desiatimi prstami. Zvíťazila práve metóda všetkých desiatich. Využila to firma Remington a tým došlo k jeho rozšíreniu. Toto usporiadanie bolo prijaté na zjazde odborníkov v Toronte všetkými výrobcami písacích strojov v roku 1888.
Zaujímavosťou je,  že toto rozloženie bolo pôvodne navrhnuté tak, aby znemožňovalo príliš rýchle písanie, pretože starodávne písacie stroje (aj dnešné mechanické)  sa zasekávali, preto rozhodol rozmiestniť najpoužívanejšie písmená anglickej abecedy (AOEUIDHTNS) čo najviac od seba. Toto v podstate neefektívne a nelogické rozloženie pretrvalo dodnes.

Usporiadanie QWERTZ

Európske národy si koncom 19. storočia rozloženie kláves upravovali pomocou svojich národných špecifík. My sme boli súčasťou Rakúska-Uhorska s úradným jazykom, ktorým bola nemčina. V tomto jazyku sa skoro vôbec nevyskytuje písmenko Y a preto bolo logické, toto písmeno odsunúť čo najďalej, na najmenej dostupné miesto, pozíciu písmena Z, čiže vľavo dole. Z toho vyplýva, že QWERTZ je nemecký vynález. Písacie stroje s takýmto prevedením sa dostali do celého Rakúska- Uhorska, teda aj k nám.

Rozloženie DVORAK

Vynálezcom tohto nie práve populárneho rozloženia je A. Dvorak. Založené na tom, že najčastejšie používané písmená anglickej abecedy sú umiestnené v prostrednej rade, čo umožňuje napísať viac než 3000 slov bez pohybu rúk. Toto alternatívne rozloženie sa neuchytilo, pretože rýchlosť písania na klasických klávesniciach je aj tak dostačujúca, hoci s jeho sa dá dosiahnuť až 75% lepšia efektivita.

V súčasnosti pribúdajú na klávesnice stále ďalšie a ďalšie klávesy s rôznymi funkciami, ktoré dennodenne využívame pre uľahčenie a zrýchlenie práce na počítači.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu