ZN.SK
Musli mysli

Najlepšie raňajky: mix rôznych druhov ovsených vločiek

Rôzne druhy vločiek predstavujú perfektný základ raňajok alebo desiaty. Podľa PhDr. Karolíny Hlavatej, odbornej garantky Viem, čo jem, je riešením zmes vločiek.

Rôzne druhy vločiek predstavujú perfektný základ raňajok alebo desiaty. Podľa PhDr. Karolíny Hlavatej, odbornej garantky Viem, čo jem, je riešením zmes vločiek. Kombinácia rôznych obilnín zvyšuje pestrosť stravy a pomáha rozšíriť i spektrum prijímaných zdraviu prospešných látok.

Musli mysli

Ušetrí čas a zaistí prísun živín

Ráno je potrebné naštartovať organizmus, ktorý „funguje“ na cukry. Jednoduché cukry nakopnú telo aj myseľ. Pripravené zmesi by však nemali byť zbytočne presladené. „Je dôležité čítať informácie na obale a vybrať si mix bez pridaného cukru. Najlepšou voľbou je preto müsli v podobe rôznych druhov vločiek, doplnené o semienka, orechy, kvalitnú čokoládu alebo sušené nesladené ovocie,“ vysvetľuje PhDr. Karolína Hlavatá. Príkladom vyváženej zmesi vločiek sú nové výrobky EMCO – Mysli ľahké a krehké, ktoré sa skladajú z ovsených, jačmenných, žitných a pšeničných vločiek. Obsahujú minimum pridaného cukru a sú doplnené o superjedlo (semienka, goji, brusnice).

Rozmanitosť podporíte pridaním čerstvého ovocia

Vločky je vhodné kombinovať s potravinou bohatou na bielkovinu, ako je napríklad tvaroh jogurty alebo mlieko, vrátane rastlinných alternatívnych náhrad mlieka, napr. mandľové alebo sójové nápoje. Antioxidačnou bombou sú čučoriedky (taktiež plody zemolezu), maliny a iné drobné plody. Zaujímavé je i sušené ovocie, napr. sušené brusnice alebo goji, nesladenou novinkou je mrazom sušené ovocie, ktoré si zachováva vysokú nutričnú hodnotu, chuť, farbu a štruktúru.

Vločky a nadbytočné kilogramy

Dietológoviaodporúčajú vločkové zmesiako dobrú voľbu pre bojovníkov s nadbytočnými kilogramami.Ľudia v redukčnom režime by však mali dodržiavať doporučené množstvá, nepridávať cukor ani med. Aj s ovocím je nutné zachádzať opatrne. Na druhú stranu je možné pridať trochu viac tvarohu či jogurtu.Porcia vločiek na raňajky sa variuje podľa celkového energetického príjmu.Prechudnúcich je porcia 50 g, pre neredukčné režimy 80-100 g. S bielkovinami nešetrite, optimálne je pridať aspoň 200 g jogurtu alebo 150 g tvarohu. Porcia čerstvého ovocia pre redukčné režimy je 50-100 g.

Mali by ste vedieť

  •  Ovos má vysoký obsah bielkovín, priaznivé zastúpenie aminokyselín a beta-glukánov, ktoré znižujú celkovú hladinu cholesterolu
  • Raž je cenným zdrojom vlákniny a bioaktívnych látok, ktoré zlepšujú metabolizmus sacharidov
  • Jačmeň sa vyznačuje vysokým obsahom vitamínov skupiny B a železa
  • Najväčší obsah minerálnych látok je sústredený v klíčku a obale zrna pšenice, preto je nutrične hodnotnejšia celozrnná múka

Zdroj: www.vimcojim.cz

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu