Ak by ste mali zhodnotiť podľa vás rebríček najpoužívanejších jazykov, zrejme by ste sa opierali o jazyky, ktoré vidieť všade na ceduliach a tabuliach všade vo svete. Muselo by sa však v tomto jazyku v daných krajinách naozaj rozprávať, aby sme mohli vytvoriť plnohodnotný rebríček najpoužívanejších jazykov sveta. Vezmime si preto do pozornosti jazyk, ktorým každý jeden človek na Zemi rozpráva, nadáva, vysvetľuje, pracuje a žije. Jeho rodný jazyk, ktorý ováda najlepšie zo všetkých. Potom je teda ktorý jazyk najpoužívanejší?
1. Mandarínčina (Čína)
Jazyk mandarin je zvláštny. My o ňom nevieme takmer nič, no hovorí ním viac ako 955 miliónov ľudí na našej planéte. Je oficiálnym jazykom Číny a Taiwanu, rozdeľuje sa na 5 dialektov a hovorí ním až 15 percent sveta. Úradným jazykom, aj keď nie hlavným, je dokonca aj v Singapure a dohovoríte sa ním aj v niektorých lokálnych častiach s čínskym obyvateľstvom v Rusku, Indii, USA a iných krajinách. Zaujímavosťou je, že Čína si svojim politickým režimom drží obyvateľstvo vo svojej krajine. V prípade zmien politiky by sa vo svete mandarínčina objavila v oveľa výraznejšom meradle a bolo by až nevyhnutnosťou ovládať tento jazyk. Ľudia, ktorí ovládajú čínštinu dnes a žijú v Európe a severnej Amerike, nemajú núdzu o prácu a profesionálny prekladateľ je cenným článkom firiem a korporácii.
2. Španielčina (Kuba, Mexiko, Španielsko…)
Druhý najpoužívanejší jazyk sa nám spája so Španielskom, cestovateľskými zážitkami, Karibikom a južnou a strednou Amerikou. Španielčina sa v čase dobývania a objavovania nových svetov rozšírila na nový kontinent aj do atraktívneho Karibiku. Dnes ňou hovorí viac ako 400 000 000 ľudí. Priamo v Španielsku rozlišujú kastílsky, katalánsky a andalúzsky dialekt. Španielčina v ostatných kútoch sveta sa mierne líši svojimi osobitosťami, no nie zásadne.
3. Angličtina (USA, Veľká Británia, Austrália…)
V používanosti by bola angličtina druhá, v celosvetovej znalosti a komunikácii cudzincov nepodobných jazykov prvá. V angličtine sa totiž komunikuje na letiskách po celom svete, je to medzinárodný jazyk s dôverne známymi frázami a spojeniami, ktoré dávajú význam a vďaka udomácneniu niekoľkých výrazov a používaniu metód a odborných výrazov sa anglické názvy stali známymi aj v jazykoch zvyšku sveta. Anglicky hovoria na Britských ostrovoch, v Severnej Amerike, na mnohých ostrovoch, Novom Zélande, Austrálii, Juhoafrickej republike, dokonca v mnohých ostrovných krajinách, ide o hlavný dorozumievací jazyk vo vesmíre aj na medzinárodných staniciach na Antarktíde, v slovníkoch výrazov medzinárodných záchranárskych tímov a mnohých iných zložiek. Rodených anglicky hovoriacich ľudí je viac ako 360 miliónov.
4. Hindi a Urdu (India a Pakistan)
Jazyk Hindi alebo ak chcete aj Urdu, je jazykom Indie, Pakistanu a aj niektorých moslimských krajín v blízkom okolí. Rozšírenie má však ešte bohatšie. Urdu je označením jazyka s miernymi odlišnosťami bližšie k Iránu. Jazyk Urdu sa nakoniec vyprofiloval ako národný jazyk Pakistanu a Hindi jazyk Indie. Majú rovnaký gramatický základ a mnoho podobných slov v základnom slovníku. Odhadom je 310 000 000 tých, pre ktorých je Hindi alebo Urdu rodnou rečou a reč ovládajú.
5. Arabčina (Saudská Arábia, Kuvajt, Egypt…)
Arabčina je jazyk, ktorý prekvapivo dal základ niektorým nám dôverne známym názvom, hoci by to tak na prvé počutie ani nebolo zrejmé. Ale veď skúste oddeliť prvú slabiku v slove Al-Kohol, alebo Al-Gebra. Arabčina vďačí za svoje rozšírenie najmä Koránu, ktorý je v tomto jazyku napísaný a tak jediné dielo spája Arabov a Moslimov a pre náboženskú dôležitosť tvorí jazykovú nutnosť aj pre chápanie Koránu. Arabčinou hovoria od Maroka, cez Tunisko, cez Egypt vrátane niekoľkých afrických krajín a ostrovov až po Irak, Irán, aj Pakistan a lokálne aj ďalej. Pozor, Irán nie je arabská krajina. Arabčinov hovorí 295 000 000 ľudí.
6. Portugalčina (Portugalsko, Brazília…)
Je to zvláštne, že Portugalsko nám pripadá ako jedna z najmenších krajín Európy. Akoby chránila Španielsko pred Atlantickým oceánom, keďže tvorí prvotnú hranicu a nie je azda Európana, ktorý by nevedel, kde sa nachádza. Pre pochopenie významu Portugalska a jeho jazyka je nutné pozrieť do minulosti do koloniálnych čias. Portugalsko kedysi ovládalo veľkú časť sveta. Donedávna mali vplyv na Kapverdských ostrovoch, portugalsky sa rozpráva v Angole, Mozambiku, ale hlavne v Brazílii, kde je portugalčina štátnym jazykom a to nie je malá krajina. Len v Brazílii je asi 150 000 000 portugalsky hovoriacich ľudí, celkovo na svete 215 000 000.
7. Bengálština (India a Bangladéš)
Ďalšia exotika. India sa rozdeľuje jazykovo na Hindi, Bengali a Panjabi. Bengálštinou hovorí aj Bangladéš, v minulosti pôvodne Východný Pakistan. Mimochodom nedivte sa, ak Indovia z bengálskej časti sa rozprávajú s Indami s Hindi či Punjabi v angličtine. Aj britský vplyv a kolonizácia spôsobili dobrú znalosť tohto jazyka v krajine. Celkovo bengálsky hovorí asi 200 000 000 ľudí na svete.
8. Ruština (Rusko, Bielorusko, Ukrajina…)
Prvý slovanský jazyk v zozname je na ôsmom mieste. Ruština, ktorej písmo je tvorené cyrilikou a tá je pomenovaná podľa Cyrila, jedného z dvoch vierozvestcov, učencov a výnimočných osobností našich slovenských dejín. Veď práve do jedného z prvých štátnych útvarov na našom území Cyril a Metod prišli a dali základ svetovo významnému písmu, hlaholike. Ale späť k ruštine. Jazykom hovorí 155 miliónov ľudí, je jedným z jazykov Spojených národov a hovorí sa ním v Rusku a postsovietskych krajinách, s určitými odlišnosťami samozrejme. Typická moskovská ruština je nezameniteľná prízvukom. Po rusky sa dohovoríte aj na mnohých miestach Turecka.
9. Japončina (Japonsko)
Japončina je celosvetovo deviata. Prvá je však v koncentrácii jedného jazyka na konkrétnom mieste, či v oblasti. Japonsky sa nehovorí územne a v rámci štátnej administratívy nikde, len na Japonskej pevnine, ostrovoch Okinawa a ďalších japonských ostrovčekoch. 125 miliónov obýva hlavný japonsky ostrov a ďalší 1 milión obýva menšie ostrovy.
10. Punjabi (India a Pakistan)
Opäť India a Pakistan. V oboch krajinách sa nachádza ešte ďalších približne 100 000 000 ľudí, pre ktorých je jazyk Punjabi rodným jazykom v ktorom žijú a pracujú.