ZN.SK
Pevnosti a opevnenia kniha

Pevnosti a opevnenia, kniha o dnes nedocenených stavbách

V sérii kníh Kultúrne Krásy Slovenska vo vydavateľstve Dajama vyšla nedávno kniha Pevnosti a opevnenia. Na prvý pohľad vďaka obrázku pevnosti z II. svetovej vojny vytvára…

V sérii kníh Kultúrne Krásy Slovenska vo vydavateľstve Dajama vyšla nedávno kniha Pevnosti a opevnenia. Na prvý pohľad vďaka obrázku pevnosti z II. svetovej vojny vytvára dojem knižky o vojenských pevnostiach doby nie tak minulej. Skutočnosť je iná. Prekvapivo iná. Kniha vám totiž otvorí na 119 stranách dvere do sveta, ktorému sa doteraz nikto nevenoval tak precízne. Kniha zameraná len na obranné a vojenské pevnosti od najstarších dôb, o ktorých vôbec máme poznatky, sa zameriava najmä na zlatú éru pevností na našom území. Na obdobie, ktoré pre vpády Turkov a ich pustošenie, podmienilo spevňovanie hradov, zámkov a výstavbu celkom nových stavieb vrátane strážnych veží.

Pevnosti a opevnenia kniha

Protiturecké pevnosti

Najvýraznejšími opevneniami na Slovensku sú tie, ktoré vznikali v rámci obrany pred Turkami. Ich postup a výboje boli našim predkom jasné pre udalosti na juhu Európy a postup veľmi správne predpokladali páni, ktorí v záujme chrániť svoje majetky aj poddaných, opevňovali územie už vybudovaných miest. Je až neuveriteľné, koľko významných pevností a zvyškov takýchto stavieb sa ešte na Slovensku stále nachádza. Typické bastiónové pevnosti boli na Slovensku početnejšie. V súčasnosti sa výrazne nepropaguje ani á najznámejšia pevnosť v Komárne, ktorú mimo čas zničili najviac Rusi. Kniha však čitateľa zoznamuje s ešte širším zoznamom dôležitých bastiónmi vylepšených pevností, pričom najznámejšie Komárno si necháva až nakoniec tejto sekcie. Odhaľuje význam pevnosti v Holíči, bastiónovej pevnosti Leopoldov, ktorá si tieto prvky nesie až dodnes, dokonca sa dozvedáme o menšej pevnosti vo Vrábloch. Mimoriadnou stavbou bol aj bastión v Nových Zámkoch, no veľkým prekvapením je čítať o mohutnej pevnosti v Košiciach. Kniha prezentuje dobové kresby plánov takýchto mohutných opevnení, ktoré svojimi ušnicovými výstupmi tvoriacimi tvar zložitej hviezdy pre čo najlepší dostrel a výhľad posádok. Mimo plány a dobové maľby sa stretneme aj s fotografiami nálezov a vykopávok, keďže v mnohých prípadoch sa vodné priekopy a valy stratili pre záujmy výstavby a vyrovnávania pozemkov. V prípade Košíc sa tu nachádza niekoľko snímok z výkopových prác, ktoré odhalili staré základy. Už v 19. Storočí sa múry rozoberali, keďže nemali význam pri rozrastajúcemu rozvoju mesta. Z niektorých múrov sa stali steny starších stavieb a aj nálezy základov v modernej dobe nezostali odkryté navždy a poslúžili ako stavebná plocha ďalším budovám.

Pevnosti a opevnenia kniha

Podkategória banských obranných stavieb mala význam v rámci hospodárenia a prírodného bohatstva. Každý rabujúci mal vždy veľký záujem o financovanie svojich výbojov a rabovanie s výsledkom. Získať pod kontrolu ložiská zlata a ďalších rúd bolo často primárnou úlohou každého agresora. Preto sa v banských mestách stretávame s mnohými fortifikačnými budovami, strelnicami, no hlavne obrannými baštami, ktoré boli sídlami vojenských posádok, rozhľadňou. Spomína sa tak niekoľko významných pevností. Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Krupina, ba aj Vígľaš na nových fotografiách po rekonštrukcii.

Pevnosti a hradby z minulého storočia

I. a II. svetová vojna priniesla potrebu výstavby rôznych opevnení. Prekvapením môže byť zmienka o dnes už nespomínanej línii Československého opevnenia z 30. Rokov, ktorá sa tiahla celým južným Slovenskom v rôznych častiach pre prípad napadnutia zo strany Maďarska a Nemecka. Ich výstavba prebiehala od konca I. svetovej vojny, pretože sa múdro očakávalo, čo naozaj neskôr prišlo. Od Bratislavy po Komárno sa tiahla línia pevností, bunkrov a rôznych veží. Práve v Bratislave je ich niekoľko prístupných aj dnes. Lenže podobné stavby vznikali na viacerých miestach Európy.

Pevnosti a opevnenia kniha

O každom jednom zachovanom bunkri je v knižke zmienka s popisom, súčasným vzhľadom, ale tiež aj niekoľko údajov o jeho vojenskom využívaní a posádke. Kniha spomína aj ich polohu a označenie pod akým bola stavba vedená vo vojenskej dokumentácii. Dostatok miesta dostávajú aj bunkre na východe Slovenska na juhu v okolí Košíc. Ani tu nechýbajú fotografie, hoci ide o stavby v neprístupných lesných terénoch. Prekvapivo kniha informuje aj o celkom nových objavoch, napríklad o tom na Kysuciach, ktoré sú tiež bohaté na bunkre a delostrelecké pozície, železobetónové stavby, často ukryté v lesoch a na roliach ľudí. Spomína sa aj nález len pár rokov starý, ktorý sa podaril pri výstavbe cyklotrasy Krásno nad Kysucou – Vychylovka. Objavili tam guľometné stavby stavané miestnymi na príkaz nemeckej armády.

Raketové odpaliská na záver

Zaujímavou je krátka kapitola venovaná raketovým odpaliskám pre rakety typu Neva a ďalšie typy. Po skončení II. svetovej vojny a po nástupe komunistov k moci sa pre prípad možnej agresie zo západu v Bratislave na Devínskej Kobyle vybudovalo raketové silo namierené na západ. Dnes sú z neho len zvyšky. Nakoniec absolútny záver knihy tvoria 4 strany podrobného slovníka starých názvov a slov, ktoré sa v knihe spomínajú.

Pekná a hodnotná publikácia

Príjemná, na informácie bohatá a zaujímavá kniha venovaná našej histórii zameraná výlučne na fortifikačné stavby a vojenské pevnosti. Kniha, ktorá sa v takomto zložení a s takýmto obsahom už nebude hľadať ťažko. Na poťažkanie je pomerne ťažká, strany z tvrdých bielych listov s kvalitným papierom obsahujú viac fotografií, ako je vôbec strán v knihe. Doplnené sú často o mapky a nákresy výskytu popisovaného druhu stavieb. Nehovoriac stále o veľkej mapke, ktorá sa ukrýva v obálke knihy zvnútra. Stačí si ju len rozložiť. Článok je nazvaný zámerne ako článok o knihe, ktorá je o nedocenených stavbách. Mnohým by sme mohli vďačiť za zastavenie postupu Turkov, ich zdržanie a oslabenie. Neraz hrali dôležitú úlohu v historickom vývoji a ten by sa uberal inak, nebyť ochrany ľudí za ich hradbami a zastavenie postupu nepriateľov. Je tak škoda, že sa na pripomienke ich významu podieľa len pár autorov a knihy tohto typu.
Stránky vydavateľstva a konkrétnej knihy: http://dajamabooks.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu