ZN.SK
Voda na Marse, NASA/JPL/University of Arizona

Na Marse objavená tečúca voda s koncentráciou soli

Na planéte Mars bola objavená tečúca voda s vysokou koncentráciou soli, ktorá znižuje šancu na vyparenie. Objavuje sa a stráca v súvislosti s podnebím.

NASA naplánovala tlačovú konferenciu na deň predpremiéry filmu Marťan. Skeptickí ľudia zhodnotili jej pokus ako promo k filmu samotnému, no odborné kruhy tušili, že ide len o náhodu a chcú naozaj oznámiť prevratný objav.

Tečúca voda na Marse
Na Marse objavili vodu a to dokonca v kvapalnom stave. Objav sa podaril pomocou sondy MRO – Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá objavila meniaci sa povrch pomocou spektrometra a odrazu svetla na určitých miestach červenej planéty. Podarilo sa tak objaviť vodu s vysokým obsahom soli, ktorá znemožňuje jej zamrznutie a dovolí tiecť. Objavuje sa v kaňonoch, na svahoch a kráteroch. Tmavé pásy, ktorý by mohli byť prúdmi tekutiny, sa menia podľa podnebia. Sonda zistila, že pri vyšších teplotách ako 20 stupňov sa tieto miesta objavujú a neskôr pri poklese teploty sa strácajú. Na svahoch to vytvára pruhy, alebo priesaky podobné ako na zemi. Práve objav vody môže znamenať dôležité cesty vedúce k objaveniu miest, kde môžeme neskôr nájsť známky, aj keď skôr len pozostatky známok akejkoľvek formy života.

Voda na Marse, NASA/JPL/University of Arizona

Objav odštartuje ešte mnoho ďalších výskumov. Voda je od začiatku najdôležitejší cieľ. Pre milovníkov fantastických príbehov je to nepochybne mimozemský život ukrytý pod povrchom planéty a pozostatky dávnych civilizácií. Tie by však tisícky preletov sond už odhalili.

Foto: Voda na Marse, NASA/JPL/University of Arizona

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu