ZN.SK
Máj a čmeliak na kvete

Mesiac Máj, česky květen: história a ďalšie jazyky

Máj je azda najkrajším mesiacom v roku. Rodia sa mláďatá, záhrady rozkvitli a začali prinášať prvú úrodu skorých rastlín. Piaty mesiac gregoriánskeho…

Máj je azda najkrajším mesiacom v roku. Rodia sa mláďatá, záhrady rozkvitli a začali prinášať prvú úrodu skorých rastlín. Piaty mesiac gregoriánskeho kalendára bol zasvätený bohyni Maii. Maia, Atlasova dcéra, bola jednou zo siedmych sestier Plejád. Maia bola tiež matkou boha Hermesa, ktorého splodila so samotným Diom.

Máj a čmeliak na kvete

V mytológii je spájaná s kvetmi. Aj preto sa v tomto období konali oslavy, no v samotnej prírode v tomto čase vidíme doslova prírodné bohatstvo pestrofarebných kvetov. V českom názve si mesiac zachováva svoje kvety aj dnes. Hoci zaujímavosťou je, že ešte v 16. storočí používali názov pre tento mesiac presne taký, aký používame my. Dnes je to pre nich už len květen, aj keď, každý si dobre spomína na slávnu pieseň, v ktorej jasne znie „I v lednu jak v máji, s tebou…“. Kvitnú stromy, rastliny, zelenina, lúky, aj život všade navôkol.

Mesiac sa nám spája s mnohými pranostikami a je tiež najatraktívnejším mesiacom pre organizovanie svadieb. Pre rozkvitnuté čerešne, prebudený život, krásnu prírodu, pravdepodobnosť pekného počasia a pekných parkov. Fotografi a plánovači svadieb to dobre poznajú, aj keď rovnako tak poznajú realitu. Otepľovanie prináša jeden jav a to je rýchlejšie odkvitnutie ovocných stromov. Prakticky tak na prvého mája už nemusíte v niektorých slovenských končinách naraziť na rozkvitnutú čerešňu a plánované kompozície fotografií tak nevychádzajú podľa plánu.

Sviatky v máji

V máji sa takmer na celom svete slávi 1. máj ako Medzinárodný deň práce. Neslávime ho ako prostredie úmorného trápenia sa väčšinu dňa, ale ako príležitosť, ktorá nám dáva možnosť prežiť, realizovať sa a zdokonaľovať sa. Za socializmu výborný nástroj, ako zvyšovať sebavedomie najbežnejšieho robotníka, aby sa cítil hrdo aj na takomto mieste. Druhá májová nedeľa sa slávi ako deň matiek.

Máj v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina:           maj
Azerbajčina:        May
Baskitský jazyk:  maiatz
Bieloruština:        maj
Čeština: květen
Dánčina:               maj
Estónčina:            mai
Fínčina: toukokuu
Francúzština:      mai
Holandčina:         mei
Chorvátština:      svibanj
Írčina:    Bealtaine
Japončina:           gogatsu
Jazyk ostrova Tuvalu:       Mē
Latinčina:             Māius
Litovčina:             gegužė
Lotyšština:           maijs
Luxemburčina:    Mee
Macedónčina:     maj
Maďarčina:          május
Nemčina:             Mai
Polština:              maj
Portugalčina:       maio
Rumunčina:         mai
Ruština: maj
Slovinčina:           maj
Španielčina:         mayo
Švédčina:             maj
Taliančina:           maggio
Thajčina:              pruesaphakhom
Tuniská arabčina:              Māy
Turečtina:            mayis

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu