ZN.SK
Srbsko a Kusturica

Cesta do Srbska a Kosova: potrebujem pas, či stačí občiansky?

Prechádzate cez Srbsko, alebo plánujete cestu do Srbska? Určite oceníte informácie o podmienkach vstupu na srbské územie.

Prechádzate cez Srbsko, alebo plánujete cestu do Srbska? Určite oceníte informácie o podmienkach vstupu na srbské územie. Srbsko má so Slovenskom bezvízový styk pre všetky druhy pasov na dobu pobytu kratšiu ako 90 dní. Vstúpiť na územie Srbska môžete s platným pasom alebo platným občianskym preukazom v podobe plastovej kartičky s čitateľným čipom. V prípade detí je nevyhnutný pas podobne, ako je samozrejmosťou aj v iných krajinách.

Srbsko a Kusturica

Pri cestovaní s dieťaťom bez prítomnosti druhého rodiča je potrebné mať súhlas od druhého rodiča s overeným podpisom, ak cestujú napríklad so starými rodičmi, musia mať súhlas oboch rodičov. Pri vstupe môžete byť vyzvaní na preukázanie dostatočnej finančnej hotovosti, ktorá tvorí sumu 50 EUR na osobu a deň plánovaného pobytu, prípadne ak nemáte hotovosť, postačí o predloženie bankového výpisu s uvedenou zostávajúcou čiastkou.

Cestovanie do Kosova, alebo z Kosova

Pokiaľ pricestujete do Kosova z inej krajiny, alebo letecky a teda vstúpite na územie Kosova mimo prechod cez Srbsko, môže byť riskantné vstupovať späť z Kosova do Srbska, pretože takýto vstup môže byť ilegálny podľa srbských zákonov. Osoba môže byť zadržaná, alebo len nepustená do krajiny. Pri vycestovaní do Kosova sa odporúča použiť oficiálny prechod. Nie je vyžadované vízum pri pobyte menej ako 90 dní rovnako ako v Srbsku. V Kosove predlžovaný vstup nemusia uznať za povolené predĺženie vstupu do Srbska. Rozhodujúca je pečiatka, kedy ste prechádzali Srbskom cestou do Kosova. Ak s predĺženým vstupom prechádzate Srbskom, kde povolený vstup 90 dní už uplynul, ste v Srbsku ilegálne.

Zaujímavosti o Srbsku:

  • Srbsko susedí so siedmimi krajinami. Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskom, Chorvátskom, Maďarskom, Macedónskom a Rumunskom.
  • Oficiálny jazyk je srbština, ale úradným jazykom je tu aj slovenčina. Môžu za to tisíce Slovákov, ktorí tvoria srbské obyvateľstvo najmú vo Vojvodine na severe.
  • Miestna mena: Dinár, RSD
  • Hlavné mesto: Belehrad
  • Rozloha:
  • Obyvateľstvo: viac ako 1 660 000 obyvateľov

Zastupiteľský úrad v Srbsku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade
Bulevar umetnosti 18,
Novi Beograd 110 70
Telefón:              +381 112223800
Mobilný telefón:             +381 63336837 (emergency)
Fax:       +381 112223820
E-mail:  emb.beograd@mzv.sk
Internet:             www.mzv.sk/web/belehrad

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu