ZN.SK
Katapa video

Katalpa bignóniová: 10 zaujímavostí o okrasnom strome a pestovaní

Katalpa bignóniová alebo tiež známa ako katalpa trubačovitá je strom pochádzajúci z oblasti mexického zálivu. Ide o mohutný a krásny strom, ktorý však v našich…

Katalpa bignóniová alebo tiež známa ako katalpa trubačovitá je strom pochádzajúci z oblasti mexického zálivu. Ide o mohutný a krásny strom, ktorý však v našich záhradách a v záhradníctvach má aj podobu stromčeka na kmienku, ktorý si drží ustálenú výšku 2 metre, prípadne niečo menej alebo viac. Zaujímavá je z viacerých hľadísk. Najmä však preto, že hoci ju občas vidíme v niektorých parkoch a záhradách, sme fascinovaní jej vzhľadom, guľovitou korunou, alebo len listami a kvetmi. Tie mestské môžu byť zanedbané, nestrihané a tak nevynikne krásna koruna. Strihaný strom ale dokáže vytvoriť nádhernú korunu v tvare zelenej gule, ktorá bude pútať pozornosť už z veľkej diaľky.

Katapa video

Ilustračná fotografia: zastrihnutá katalpa z videa. Autor: R. Wienburg.

Ako sa pestuje katalpa?

Katalpa je nenáročný strom. Potrebuje priepustnú pôdu, žiadne morenie vo vode, ale aj pravidelnú vlahu. Nie je z nej vetrolam, keďže silný vietor môže polámať jej vetvy. Ak má mladý strom zdravé korene, rastie rýchlejšie. Inak je vo všeobecnosti známe, že katalpa v mladosti rastie skôr pomaly a neskôr sa rast zvýši. To, čo by ste mali určite o katalpe vedieť, je nasledovných 10 TOP najdôležitejších faktov o tomto strome. Pred vyrašením listov si môžete dovoliť strih, pri starších stromoch razantnejší, pri mladších skôr rozumný. Stromu katalpa sa podrobne venuje aj článok na magazíne Dom a záhrada.

TOP 10 zaujímavostí

  1. Hovorí sa o nej ako o odpudzovačovi komárov a múch. To je výhodou, ak je pravdou toto ľudové tvrdenie. Najmä v časoch ako je tento, keď sa nedá vyjsť von bez repelentu.
  2. Strom je dlhoveký, dožiť sa môže aj dve storočia a viac. Má veľmi silné korene s ktorými počítajte a preto väčší strom nevysádzajte do blízkosti múrov a pivníc.
  3. Jej listy sú veľké v tvare srdca. Krásne sú však aj kvety, ktoré sa objavia na jar a vystriedajú ich plody vyzerajúce ako dlhé fazuľky, či vanilkové lusky. Kvety môžu pripomínať drobné orchidey, ale samozrejme nejde o orchideu.
  4. Katalpa obsahuje alkaloidy a môže byť jedovatá pre zvieratá, ktoré by ohrýzali listy, alebo deti pojedali lusky a semiačka.
  5. Hovorí sa jej aj ako Indický fazuľový strom (správnejšie Indiánsky fazuľový strom), niekto uvádza pôvod stromu v Číne, no predpokladá sa, že naozaj pochádza zo Strednej Ameriky.
  6. Katalpa nestrihaná nekmienková môže dorásť aj viac ako 20 metrov. Jej listy môžu mať naozaj veľké rozmery.
  7. Je náchylná na vytváranie prasklín a dutín, prípadne uschnuté vetvy môžu lákať hmyz, vtáctvo, veveričky a podobne. Je tiež cieľom húseníc, vošiek a ďalších škodcov.
  8. Katalpa je unikátny prírodný „dáždnik“ (aj v závislosti od strihu, keďže niektoré odrody idú do gule, iné stromy naozaj vytvárajú dáždnikový tvar), ktorý vytvára rozľahlý tieň a výbornú klímu s mierou vlhkosti. Strom, ktorý by mal byť povinne vysádzaný v parkoch a v záhradách, by pokojne mohol byť nástrojom na zlepšovanie mestskej klímy v prehriatych betónovo-asfaltových mestách.
  9. Katalpa na kmienku je často záhradný a parkový solitér. Necháva sa vyniknúť krása stromu, pretože úspešne púta pozornosť. Priamo pod ním pritom môže pokojne existovať kvetinový záhon, alebo menšie dreviny, ktorých korene nesiahajú príliš hlboko.
  10. Katalpa sa predáva celoročne aj preto, že je lepšie ju mať skladom v záhradníctvach v kontajneroch a nie voľnokorennú. Voľnokorenná môže rásť pomalšie. Tá v kontajneroch je ľahšie prenášateľná a najmä jej korene následne nenes známky poškodenia. Strom je totiž na poškodenie koreňov citlivý. Zdravé korene znamenajú často zdravý strom.

Veľký list katalpy
Zdroj: youtube

Ako vyzerajú semená katalpy pod drobnohľadom?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu