ZN.SK
Kamera do auta, autokamera pomôže

Kamera v aute a záznam jazdy: kedy pomôže a kedy nie?

Kamera v aute je skvelá vec. Občas vie pomôcť pri dokazovaní priebehu nehody. Nie vždy je to však s ňou tak ružové, ako tvrdia reklamy.

Mať v aute kameru a zaznamenávať jazdu pred sebou je občas skvelá vec. Kamera v aute zaznamenáva mnoho dôkazov toho, prečo sa niektorí ľudia boja jazdiť.

Kamera v aute, autokamera pomôže

Aj dnešný príklad z R1 v smere do Nitry, kedy prechádzal vodič podobný na Valdemara Matušku v sivom Mitsubishi s trnavskou EVČ niekoľko krát z pruhu do pruhu bez jedinej smerovky, by bol krásny úlovok na takejto kamere. Najlepší bol v momente, keď sa lepil na naše auto a po predbehnutí prudko zabrzdil tak, aby sme do neho vpálili. Pri takýchto situáciách, ak by ste to neubrzdili, máte na kamere jasného vinníka. A ani ho nezaujíma, že vzadu sedí ani rok nie staré dieťa. Šialeného staršieho chlapíka, ktorý sa rozhodol vás poučiť, hoci sám netuší, ako sa správa slušný účastník cestnej premávky, týmto pozdravujem. Autokamera, ako nástroj záznamu je určite skvelá. V Rakúsku zakázaná, u nás tolerovaná, aj keď nie vždy braná ako dôkazový materiál.

Kedy kamera v aute pomôže?

Autokamera je skvelý nástroj, ak je nutné dokazovať, ako prebiehala kolízia. Ako prebiehala škodová udalosť, aké kusy čo poškodili z akého vozidla a čo sa vlastne na ceste dialo. Vtedy je takýto záznam veľmi cenný. Dokonca je takýto záznam cenný aj v prípadoch, kedy polícia pátra po konkrétnom vozidle a niekto ho mohol mať na kamere v konkrétnom cestnom úseku. Záznam na kamere je výborný dôkazový materiál pri preukazovaní toho, kto vám poškodil auto a ak unikol, viete dokázať, že také EVČ sa naozaj k vám priblížilo a jeho poškodenie je spôsobené konkrétnym nárazom. Je mnoho udalostí, kde sú úrady takpovediac povinné brať do úvahy tento materiál, hoci im to neprikazuje žiaden zákon a ani nariadenie. Záznam ale nesmie byť nijako upravovaný a pokiaľ ho chcete publikovať, tváre a poznávacie značky vozidiel, ktorých sa prípad netýka, by mali byť skryté, nech sa nedostanete do sporu s dotknutou osobou.

Kedy kamera v aute nepomôže?

Aj keď sa nás snaží presvedčiť prehnaná reklama v teleshoppingu, že autokamera poslúži na vyhnutie sa pokute, v skutočnosti nič podobné polícia na Slovensku neberie do úvahy. Teleshopping dokonca predáva prehnane predraženú kameru, ktorú v skutočnosti kúpite lacnejšie aj po všetkých ich zľavách pri zavolaní ihneď. V reklamách tvrdia, že ihneď pri zastavení je možné prehrať polícii záznam a dokázať, že sa skutok nestal. Autokamery ale bežne nemerajú rýchlosť a dohadovanie sa s políciou na mieste a prehrávaním záznamu, ktorý môže vodič „štelovať“ aj niekoľko minút, to je niečo neprípustné a niečo, čo polícia neprijíma.

Čo už kamery odhalili?

Na Slovenských cestách jazdia šialenci, ľudia, ktorí ledva dovidia na palubnú dosku, lebo majú len rokov sú bežní skôr na odľahlých miestach, no ľudia, ktorí si sadnú za volant v rôznom stave a cesta patrí len im sú často nedotknuteľný. Ak už aj máte záznam, nie je ho kam umiestniť. Miest, ktoré by sústredili šialencov na cestách, je málo, respektíve žiadne zásadné. Skúste to preto aspoň na Youtube, uviesť aj presnú EVČ a popísať problém. Urobte to však určite na účte, ktorý nemáte spojený s inými svojimi videami a osobnými kontami vedúcimi k vášmu menu. Žiaľ, na Slovensku je to tak, že aj pri nahratí takýchto videí nepochybných previnilcov, sa občas vinník nájde a autorovi videa sa nebojí vyhrážať. Pritom kamery už odhalili naozaj čudesné kúsky, ktoré do vrecka schovajú aj významného nemeckého zásobovača vrakovísk vrakmi, prehnaný seriál Cobra 11.

Zopár videí z januára 2017

Alebo väčšie čerstvé extrémy

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu