ZN.SK
HandBrake

Ako znížiť veľkosť videa, ale zachovať kvalitu? Skúste HandBrake

Častým problémom, nad ktorým si lámu hlavu autori videí, kameramani, yotuberi, či len amatérski autori videí, je veľkosť dát. HandBrake zníži veľkosť videa a zachová kvalitu

Častým problémom, nad ktorým si lámu hlavu autori videí, kameramani, yotuberi, či len amatérski autori videí, je veľkosť dát. Už len počas nahrávania videa hráčom pri hraní nejakej hry je pár minút nakrútených v podobe až 4 GB veľkého videa, ktoré je taktiež veľmi komplikované nahrávať na Youtube. Zo 4 GB je však možné pomerne jednoducho vytvoriť len 200 MB video, prípadne menej. Chce to len „encode“ aplikáciu, ktorá sa pohrá s formátom, zachová kvalitu, čitateľnosť textov, aj zvukovú stopu. Výbornou je aplikácia HandBrake, ktorú si jednoducho musíme predstaviť.

HandBrake

Foto: Tretia záložka obsahuje možnosti nastavenia kvality videa.

HandBrake, francúzska vychytávka

HandBrake je freeware aplikácia z Francúzska. Stiahnuť si ju môžete kedykoľvek na stránkach  https://handbrake.fr. Na ovládanie je pomerne jednoduchá, pokiaľ nemáte ani len tušenia čo robíte. Postačuje vám nastaviť niektorý z prednastavených formátov v „presets“ v ponuke na pravo. V hlavnom okne je voľna Destination -> File, kde je nevyhnutné vybrať výsledný cieľový súbor – ten neexistuje, pretože  vy musíte napísať názov súboru, ktorý ešte len budete vytvárať. Originál surové video môže byť akékoľvek. Ak chcete prekonvertovať, či presnejšie, prekódovať video na menšiu veľkosť, už na začiatku si ho vyberiete, alebo hore zvolíte tlačidlo OPEN SOURCE.  Následne stačí kliknúť na druhé horné tlačidlo „START ENCODE“ a spustí sa príprava dát. Môže ísť o veľmi zdĺhavý proces, pretože pri tomto kódovaní sa pracuje s veľkým objemom dát. Dolný ukazovateľ zobrazuje, ako ste ďaleko, respektíve koľko percent je hotových.

Aplikácia umožňuje pridať titulky, zvukovú stopu, individuálne umožňuje nastaviť video od obrazu. Pracuje aj s časovaním a delením na aktivity. Skrátka aplikácia, ktorá sa dá ľahko upravovať a ladiť. Výsledné video je dostatočne kvalitné na zdieľanie, na nahrávanie na Youtube, prípadne na sociálne siete. HandBrake je tiež skvelým pomocníkom a doplnkom napríklad v rámci hráčskej komunity, kde počas hrania vzniká mnoho gigabajtov dát. Jeho nevýhodou je rýchlosť. Trochu trvá, než sa z veľkého videa stane malé.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu