ZN.SK
Hrad Ľupča na 0 eurovej bankovke

Hrad Ľupča a 770. výročie lokality Slovenskej Ľupče na 0 eurobankovke

Ľupčianske hradné panstvo a hradný areál využívali uhorskí panovníci na pobyty počas poľovačiek a pri významných stretnutiach. Hrad však slúžil aj na správu

Ľupčianske hradné panstvo a hradný areál využívali uhorskí panovníci na pobyty počas poľovačiek a pri významných stretnutiach. Hrad však slúžil aj na správu okolia, stojaci na priam ideálnom mieste, na nedostupnom hradnom brale. Hrad je v súčasnosti zrekonštruovaný a vďaka svojej polohe v severovýchodnej časti Zvolenskej kotliny, krásne viditeľný na trase medzi Banskou Bystricou a Breznom, neďaleko Bystrej a jej Bystrianskej jaskyne, nie je bokom od bežných turistických trás. Jedna z južných prístupných ciest zo západného Slovenska do Vysokých Tatier vedie práve popod hradom v Slovenskej Ľupči. Ak ste doň doteraz nezavítali, možno je na čase pouvažovať nad krátkou zastávkou a nahliadnuť do zbierok Ľupčianskeho hradu.

Hrad Ľupča na 0 eurovej bankovke

Majiteľom hradu nie je štát, ba ani súkromná osoba. Odkúpila ho známa spoločnosť z neďalekej Podbrezovej, Železiarne Podbrezová, a.s., ktorá preinvestovala nemalé čiastky na jeho obnovu, záchranu a získanie takého stavu, ktorým sa pýši už dnes. Hrad sa tak čoraz viac stáva zaujímavejším a hodnotnejším cieľom s viac ako len regionálnym významom. Svojou polohou je zvláštne, že ešte neprilákal filmárov.

Vlastná 0 eurová bankovka koncom mája

Aj hrad Ľupča sa zaradí už čoskoro medzi miesta, ktoré majú svoju podobizeň na bankovke. 0 eurová suvenírová bankovka, ako koncept obľúbený už tretím rokom aj na Slovensku, sa objaví v predaji na samotnom hrade už 30. mája 2020. Súčasne bude v ponuke v predaji aj v obecnej knižnici obce Slovenská Ľupča. Nákupom suvenírových bankoviek návštevníci podporujú miesto ich predaja, najmä ich zakúpením ide časť práve zariadeniu. Dá sa povedať, že ak ste merali cestu až sem kvôli zberateľskej bankovke a zároveň ste miesto navštívili, podporili ste ho a zmysel bankovky je tak naplnený. Ich význam v podpore turizmu bol zákaldnou myšlienkou, pre ktorú celý nápad vznikol už pred rokmi vo Francúzsku. Tento rok sa mohli zberatelia a návštevníci múzeí potešiť vydaniami Slovenskej galérie v Banskej Bystrici ako aj bankovkou pre Komárňanskú pevnosť.

Hrad v Slovenskej Ľupči sa na bankovke objavuje po prvýkrát. Vytlačených je 10 000 kusov bankoviek na kvalitnom bavlnenom papieri. Tak ako je zvykom, v rovnakej tlačiarni, v akej prebieha aj tlač reálnych oficiálnych platidiel. Na lícnej strane bankovky je zobrazený hrad Ľupča a v časti s hradným bralom je vidieť erb obce, pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o lokalite Ľupča. Kým 30. mája bude predaj prebiehať na hrade a v obecnej knižnici, v ďalších dňoch to bude na hrade a na obecnom úrade.

  • Cena jednej bankovky bude 3,- €
  • Začiatok predaja: 30.5.2020

Miesto predaja: HRAD ĽUPČA, OBECNÝ ÚRAD SLOVENSKÁ ĽUPČA

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu