Bystrianska jaskyňa v Nízkych Tatrách na Horehroní

Navštívili sme Bystriansku jaskyňu v Nízkych Tatrách

Bystrianska jaskyňa, kedysi povinná zastávka pionierskych a detských táborov v širokom okolí, dnes stále populárna turistická zastávka. Veď ide o národnú prírodnú pamiatku, ktorá zároveň nesie titul najvýznamnejšej jaskyne v celom Bystriansko-Valaštianskom krase. Tvorená druhohornými strednotriasovými vápencami a dolomitmi chočského príkrovu, ako odborné texty popisujú geologické zloženie oblasti, bola vyformovaná riečkou Bystriankou.

Bystrianska jaskyňa

Tá sa vo viacerých tektonických zlomoch strácala pod zemou a vytvorila zaujímavé dielo, ktoré dnes môžeme vďaka miliónom rokov obdivovať v súčasnej kráse. Miesto sme navštívili pri nedávnej návšteve Krpáčova a Dolnej Lehoty v Nízkych Tatrách. V Bystrianskom Podhorí Horehronského Podolia s dobrým cestným značením toto miesto určite neminiete.

Lokalita: okres Brezno, obec Bystrá a tiež kataster obce Valaská
GPS: 48.841098, 19.595808

Návštevníci k Bystrianskej jaskyni

Miesto je prístupné pomerne dobre bez komplikácií a veľkého šliapania do kopcov. Parkovisko v blízkosti autobusovej zastávky má dostatok miesta pre 20 či 30 vozidiel. Samozrejme závisí to aj od schopnosti parkovať bez vodiacich čiar, čo je pre mnohých stále nemožné. Aj pre starších menej mobilných ľudí je pokladňa v miernom svahu dostupná z 2 až 5 minút. V pravidelných intervaloch vstupov, sa vstupuje pár desiatok metrov od pokladne. Vychádza sa naopak na opačnej strane tunajších cestičiek mierne vyššie, ako sa nachádza vstup. Parkovisko je bezplatné.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Vo vnútri Bystrianskej jaskyne

Našimi sprievodkyňami boli mladé dievčatá, ktoré sprevádzajú s chuťou a aj humorom. Prehliadka neprebieha unáhlene, zhruba 45 minút prechádzate hlavným tunelom cez viacero miest a zastavujete sa na významných miestach. Súčasťou prehliadky je aj výklad o geologickej histórií jednotlivých častí jaskyne. Pozornosť návštevníkov upriamia na sintrové výplne a rôzne úkazy, ktoré pripomínajú rôzne objekty a bytosti. Celková dĺžka chodieb je 3 531 m, sprístupnených je však 580 metrov.

Hlavným lákadlom je rôznorodosť, pretože mimo kvaple sa tu nachádzajú zlomy, farebné rozdiely, stalagnáty, rôzne formované útvary, rokliny, tunely, aj drobné jazierka.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Oddychové aj liečebné miesto

Jaskyňa obsahuje vo svojom vnútri niekoľko schodov. Nejde o vyčerpávajúce schody a miesto je vhodné aj pre menšie deti. Žijú tu netopiere, ktoré môžete mať šťastie stretnúť, ale aj nemusíte. Vchádzajú cez menšie vstupy, ktoré sa nachádzajú ukryté v širokom okolí v prírode. Vo vnútri je príjemná klíma pre ľudí s astmatickými a vôbec dýchacími ťažkosťami. Aj preto je jaskyňa pre tieto účely využívaná a liečia sa tu v rámci súkromného zariadenia deti, aj dospelí.

Vzdialenosti:

z Bratislavy 2 hodiny 30minút, 251 km
z Košíc 2 hodiny 30 minút a 195 km, alebo 3 hodiny a 179 km
z Banskej Bystrice 38 minút a 43 km


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Achilles, biely tiger bratislavská ZOO
Bratislavská ZOO: biely tiger Achilles, jeden zo symbolov ZOO, zomrel

dom bývane
5 tipov, ako pripraviť rodinný dom na zimu

Natalie Portman
Múdri a vzdelaní slávni ľudia. V čom celebrity vynikajú?

Zavrieť