História značky tenisiek Converse a jej význam pre subkultúry

História značky tenisiek Converse a jej význam pre subkultúry

Spoločnosť Marquis Mills, ktorá bola uvedená na trh v roku 1908 ako spoločnosť „Converse Rubber Shoe Company“, špecializujúca sa na obuv s gumovou podrážkou (galoše) pre mužov, ženy a deti. Do roku 1910 začala spoločnosť Converse vyrábať obuv s každodennou vyťaženosťou tovární. V roku 1915 sa spoločnosť zamerala na výrobu atletickej obuvi.

Converse tenisky a história

Chuck Taylor a Basketball

Bolo to však až v roku 1921, keď Charles H. „Chuck“ Taylor nastúpil do spoločnosti Converse a sťažoval predajnej kancelárii v Chicagu, že má boľavé nohy. Presvedčil spoločnosť, aby vytvorila líniu obuvi určenej čisto na basketbal s podmienkou, že bude pracovať aj ako predajca a propagátor nových tenisiek. Prostredníctvom propagácie All Stars nastal taký dopad, že tenisky boli po ňom neskôr premenované a jeho podpis bol pridaný na obidve strany loga. V 30. rokoch minulého storočia nosili All Star basketbalisti po celých Spojených štátoch, za čo mohol predovšetkým Taylorov vplyv.

V roku 2019 sa Converse po nejakom čase odmlky znovu predstavili v basketbalovej krajine a vydali svoju najnovšiu výkonnú basketbalovú obuv – All Star Pro BB. Tento najnovší vývoj kombinuje desaťročia skúseností na ihrisku so súčasným technologickým pokrokom v oblasti basketbalovej obuvi a sľubuje špičkový výkon a úplne nový dizajnový štýl.

Basketball ako subkultúrna ikona

Chuck Taylor All Star, ktorý dominuje na trhu s basketbalovými teniskami už viac ako 30 rokov, urobil kultúrny posun a na hudobnej scéne sa začal presadzovať v 80. a 90. rokoch. Môžete ich nájsť obuté na nohách niektorých z najväčších hip hopových MC a rockerov na svete, vrátane Nirvany Kurta Cobaina, Wiz Khalify, The Rolling Stones, Sex Pistols a The Ramones. Chuck Taylor All Star predstavoval toľko rôznych štýlov a boli adaptované viacerými subkultúrami. Aj dnes si Chucks zachovali svoju príťažlivosť a aj po 100 rokoch je ich vplyv veľký na rozdiel od iných topánok.

Converse tenisky a história

Converse a skate scéna

Na vrchole 70. rokov boli výberom nízko rezané profily. S basketbalom zakomponovaným do DNA spoločnosti Converse prešla One Star and Cons (obe pôvodne vyrobené pre kurty) na chodidlá skaterov po celom svete. Dnes je One Star bežným javom v skateparkoch po celom svete od jeho uvedenia v roku 1974. Semišový zvršok, gumená podrážka a minimálny dizajn loga ho pozdvihli do kultúrneho stavu na palube aj mimo nej. Objavili ju časopisy ako Thrasher, ktoré rýchlo zachytili titulok tenisky ‘Made in the Suede’ pre street a skate scénu.

Potom prišla v roku 1986 CONS, obuv, ktorá sa opäť rýchlo stala teniskou, na ktorej sa dá korčuľovať. Spoločnosť Converse predstavila v roku 2009 skate program CONS, ktorého predstaviteľmi sú veľvyslanci ako Kenny Anderson, Louie Lopez a Zered Bassett. Tím propagoval tenisky One Star na celom svete prostredníctvom svetových prehliadok a ukážok korčuľovania.

Converse tenisky a história

Pýcha Converse

Konverzácia predstavuje množstvo kultúr a spoločenských vrstiev. Snažíme sa podnecovať pokrok v srdci kultúry mládeže. V roku 2017 sa správa o otvorenosti a prijatí oznámenia „Áno všetkým“ rozšírila vydaním kolekcie Converse Pride. Farebné Chuck Taylors, ktoré využili dúhový motív komunity LGBTQ. Výťažok smeroval do zbierky It Gets Better a Happy Hippie Foundation. Kolekcia Miley Cyrus X Converse Pride 2018 bola kompletná kolekcia životného štýlu, ktorú môže nosiť akékoľvek pohlavie, vek, sexuálna orientácia a etnická príslušnosť.

Pokračovanie v misii Converse vychádza špecialistom Nike skutočne skvele. Hovorí sa o ročných obratoch vo výške viac než dve miliardy dolárov. Obuv, ktorú kedysi nosili basketbalisti, milovníci rock’n’rollu a punku sa stáva synonymom pop kultúry a street štýlu. Dnes ich nájdeme v šatníku každého fanúšika pouličnej módy – u Hollywoodskych hviezd, ako aj štýlovej Parížanky! Converse v súčasnosti nosíme ku džínsom, športovým outfitom a k šatám.

Ohodnoťte článok post

Dominika: Som študentkou masmediálnej komunikácie, písanie ma napĺňa a posúva vpred. Obľubujem cestovanie, filmy , spoznávanie nových ľudí a zábavu.