ZN.SK
Converse tenisky a história

História značky tenisiek Converse a jej význam pre subkultúry

Spoločnosť Marquis Mills, ktorá bola uvedená na trh v roku 1908 ako spoločnosť „Converse Rubber Shoe Company“, špecializujúca sa na obuv s gumovou podrážkou…

Spoločnosť Marquis Mills, ktorá bola uvedená na trh v roku 1908 ako spoločnosť „Converse Rubber Shoe Company“, špecializujúca sa na obuv s gumovou podrážkou (galoše) pre mužov, ženy a deti. Do roku 1910 začala spoločnosť Converse vyrábať obuv s každodennou vyťaženosťou tovární. V roku 1915 sa spoločnosť zamerala na výrobu atletickej obuvi.

Converse tenisky a história

Chuck Taylor a Basketball

Bolo to však až v roku 1921, keď Charles H. „Chuck“ Taylor nastúpil do spoločnosti Converse a sťažoval predajnej kancelárii v Chicagu, že má boľavé nohy. Presvedčil spoločnosť, aby vytvorila líniu obuvi určenej čisto na basketbal s podmienkou, že bude pracovať aj ako predajca a propagátor nových tenisiek. Prostredníctvom propagácie All Stars nastal taký dopad, že tenisky boli po ňom neskôr premenované a jeho podpis bol pridaný na obidve strany loga. V 30. rokoch minulého storočia nosili All Star basketbalisti po celých Spojených štátoch, za čo mohol predovšetkým Taylorov vplyv.

V roku 2019 sa Converse po nejakom čase odmlky znovu predstavili v basketbalovej krajine a vydali svoju najnovšiu výkonnú basketbalovú obuv – All Star Pro BB. Tento najnovší vývoj kombinuje desaťročia skúseností na ihrisku so súčasným technologickým pokrokom v oblasti basketbalovej obuvi a sľubuje špičkový výkon a úplne nový dizajnový štýl.

Basketball ako subkultúrna ikona

Chuck Taylor All Star, ktorý dominuje na trhu s basketbalovými teniskami už viac ako 30 rokov, urobil kultúrny posun a na hudobnej scéne sa začal presadzovať v 80. a 90. rokoch. Môžete ich nájsť obuté na nohách niektorých z najväčších hip hopových MC a rockerov na svete, vrátane Nirvany Kurta Cobaina, Wiz Khalify, The Rolling Stones, Sex Pistols a The Ramones. Chuck Taylor All Star predstavoval toľko rôznych štýlov a boli adaptované viacerými subkultúrami. Aj dnes si Chucks zachovali svoju príťažlivosť a aj po 100 rokoch je ich vplyv veľký na rozdiel od iných topánok.

Converse tenisky a história

Converse a skate scéna

Na vrchole 70. rokov boli výberom nízko rezané profily. S basketbalom zakomponovaným do DNA spoločnosti Converse prešla One Star and Cons (obe pôvodne vyrobené pre kurty) na chodidlá skaterov po celom svete. Dnes je One Star bežným javom v skateparkoch po celom svete od jeho uvedenia v roku 1974. Semišový zvršok, gumená podrážka a minimálny dizajn loga ho pozdvihli do kultúrneho stavu na palube aj mimo nej. Objavili ju časopisy ako Thrasher, ktoré rýchlo zachytili titulok tenisky ‘Made in the Suede’ pre street a skate scénu.

Potom prišla v roku 1986 CONS, obuv, ktorá sa opäť rýchlo stala teniskou, na ktorej sa dá korčuľovať. Spoločnosť Converse predstavila v roku 2009 skate program CONS, ktorého predstaviteľmi sú veľvyslanci ako Kenny Anderson, Louie Lopez a Zered Bassett. Tím propagoval tenisky One Star na celom svete prostredníctvom svetových prehliadok a ukážok korčuľovania.

Converse tenisky a história

Pýcha Converse

Konverzácia predstavuje množstvo kultúr a spoločenských vrstiev. Snažíme sa podnecovať pokrok v srdci kultúry mládeže. V roku 2017 sa správa o otvorenosti a prijatí oznámenia „Áno všetkým“ rozšírila vydaním kolekcie Converse Pride. Farebné Chuck Taylors, ktoré využili dúhový motív komunity LGBTQ. Výťažok smeroval do zbierky It Gets Better a Happy Hippie Foundation. Kolekcia Miley Cyrus X Converse Pride 2018 bola kompletná kolekcia životného štýlu, ktorú môže nosiť akékoľvek pohlavie, vek, sexuálna orientácia a etnická príslušnosť.

Pokračovanie v misii Converse vychádza špecialistom Nike skutočne skvele. Hovorí sa o ročných obratoch vo výške viac než dve miliardy dolárov. Obuv, ktorú kedysi nosili basketbalisti, milovníci rock’n’rollu a punku sa stáva synonymom pop kultúry a street štýlu. Dnes ich nájdeme v šatníku každého fanúšika pouličnej módy – u Hollywoodskych hviezd, ako aj štýlovej Parížanky! Converse v súčasnosti nosíme ku džínsom, športovým outfitom a k šatám.

Pripravila Dominika Budová

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu