V galérii na zem položil okuliare. Ľudia mysleli, že ide o umenie - Zaujímavé novinky ZN.SK

V galérii na zem položil okuliare. Ľudia mysleli, že ide o umenie

V galérii plnej rôznych moderných umeleckých diel niekedy pri ich logike a absurdnosti ťažko rozoznáte skutočný smetný kôš galérie od „diela“. Stalo sa to niekoľko krát. Tie najzábavnejšie prípady umením nadšených fanúšikov a odborníkov na rôzne smery sú prípady, kedy si poplietli aj zle nainštalovaný vypínač na stene v galérií s ostatnými dielami.

moderné umenie

Veď aj na Slovensku máme nemenovanú galériu, kde si vrátnikovu stoličku zahraniční študenti umenia fotili o dušu len preto, lebo chceli mať na záberoch ďalšie zo zaujímavých moderných diel v galérii. O tom, že moderné umenie je niekedy len zlý vtip a je umením asi len v hlavách vopred upozornených ľudí, sa môžeme presvedčiť pri návštevách výstav a galérií. Keď sme v jednej Kodani nechali v rohu miestnosti statív bez fotoaparátu a na ňom boli zavesené dva farebné prívesky, automaticky to zaujalo každého nového prichádzajúceho hipstera, Janis Joplin, či budúceho Picassa a so záujmom pozorovali, čo to môže byť za dielo. „Pokojne ho predám za výhodnú cenu 1000 EUR a beriem len hotovosť“.

Tak to mu vyšlo

Teejay zo San Francisca ukázal svetu, ako ľudia reagujú na moderné umenie oveľa lepším a zdokumentovaným spôsobom. Na svojom Twittri zverejnil fotografie, na ktorých sa následne nezabával už len on, ale aj zvyšok sveta. V galérií moderného umenia v San Franciscu totiž na zem položil okuliare a čiapku. Takmer prázdna miestnosť, kde ako päšť na oko pôsobili osamotené okuliare na zemi, prilákala pozornosť ľudí prechádzajúcich galériou a pri okuliaroch sa naozaj pristahovali, či dokonca si ich fotografovali. Ťažko povedať, koľkí z nich si urobili zábery pre čudovanie sa nad otázkou „čo je umenie a čo nie“, alebo pre ozajstný umelecký zápal.
Teejay tým dokázal naozaj jednoduchú vec. Moderné umenie môže byť často asi takým umením, ako keď smetiar nechytí správne popolnicu a vysype sa na cestu. Umelci sme tým pádom absolútne všetci.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.