ZN.SK
moderné umenie

V galérii na zem položil okuliare. Ľudia mysleli, že ide o umenie

V galérii plnej rôznych moderných umeleckých diel niekedy pri ich logike a absurdnosti ťažko rozoznáte skutočný smetný kôš galérie od „diela“. Stalo sa to niekoľko krát….

V galérii plnej rôznych moderných umeleckých diel niekedy pri ich logike a absurdnosti ťažko rozoznáte skutočný smetný kôš galérie od „diela“. Stalo sa to niekoľko krát. Tie najzábavnejšie prípady umením nadšených fanúšikov a odborníkov na rôzne smery sú prípady, kedy si poplietli aj zle nainštalovaný vypínač na stene v galérií s ostatnými dielami.

moderné umenie

Veď aj na Slovensku máme nemenovanú galériu, kde si vrátnikovu stoličku zahraniční študenti umenia fotili o dušu len preto, lebo chceli mať na záberoch ďalšie zo zaujímavých moderných diel v galérii. O tom, že moderné umenie je niekedy len zlý vtip a je umením asi len v hlavách vopred upozornených ľudí, sa môžeme presvedčiť pri návštevách výstav a galérií. Keď sme v jednej Kodani nechali v rohu miestnosti statív bez fotoaparátu a na ňom boli zavesené dva farebné prívesky, automaticky to zaujalo každého nového prichádzajúceho hipstera, Janis Joplin, či budúceho Picassa a so záujmom pozorovali, čo to môže byť za dielo. „Pokojne ho predám za výhodnú cenu 1000 EUR a beriem len hotovosť“.

Tak to mu vyšlo

Teejay zo San Francisca ukázal svetu, ako ľudia reagujú na moderné umenie oveľa lepším a zdokumentovaným spôsobom. Na svojom Twittri zverejnil fotografie, na ktorých sa následne nezabával už len on, ale aj zvyšok sveta. V galérií moderného umenia v San Franciscu totiž na zem položil okuliare a čiapku. Takmer prázdna miestnosť, kde ako päšť na oko pôsobili osamotené okuliare na zemi, prilákala pozornosť ľudí prechádzajúcich galériou a pri okuliaroch sa naozaj pristahovali, či dokonca si ich fotografovali. Ťažko povedať, koľkí z nich si urobili zábery pre čudovanie sa nad otázkou „čo je umenie a čo nie“, alebo pre ozajstný umelecký zápal.
Teejay tým dokázal naozaj jednoduchú vec. Moderné umenie môže byť často asi takým umením, ako keď smetiar nechytí správne popolnicu a vysype sa na cestu. Umelci sme tým pádom absolútne všetci.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu