ZN.SK
Epic Fail

EPIC: Čo znamená, keď je niečo epické? Nie v knihe, ale u mladých

Celé roky poznáme a chápeme význam slova epika. Ak je niečo epické, má to svoj dej, alebo je synonymom s preneseným významom pre slová ako hrdinský, príbehovo bohatý.

Celé roky poznáme a chápeme význam slova epika. Ak je niečo epické, má to svoj dej, alebo je synonymom s preneseným významom pre slová ako hrdinský, príbehovo bohatý. Ak je niečo epické, je to dejové či výpravné. Rozoznávame v popisovanom texte a príbehu, čo je čo a akú má úlohu, jeho činy, alebo aspoň nejaký význam. Jeho opakom je lyrika, ktorá skôr pracuje s emóciami, nie je o príbehu, nepopisuje žiaden súvislý dej, hoci sama môže mať krátke spojenia, ktoré nejaký dej vyvolávajú. Mladí ľudia ale do slovenčiny prinášajú ešte jeden význam a na ten si musíme zvykať čoraz viac.

EPIC!!! a EPIC FAILS!!!

Keď v roku 2007 dorazil Youtube, len málo z nás sa tam presunulo z pôvodného Googlevideos. Mali sme možnosť byť na Youtube od začiatku, sledovať jeho vývoj, vývoj ľudí tam, prvých „youtuberov“ a aj počiatky po odkúpení Googlom. Postupne na Youtube vznikala nová generácia, ktorá si osvojila rôzne pojmy. Mimoriadny úspech zaznamenali FAIL COMPILATION videá, a aj ďalšie COMPILATION, čiže zostrihy zábavných videí. Ideálne s výkričníkmi, aby boli dobre vidieť.

Epic Fail

Jedna z najsledovanejších a najoplodnejších kategórií si však osvojila aj spojenie EPIC FAIL, ktorý mnohí prekladajú ako „zlyhanie, ktoré z počiatku nevyzeralo ako zlyhanie, no z ničoho nič nastalo a bolo totálne ppč“. Motorkár ma našliapnuté na bezchybnú jazdu, ale v poslednej chvíli sa niečo poriadne pos… a vy sa môžete popučiť od smiechu.

Na tom stavia aj pomenovanie, od ktorého vždy môžete čakať, čo pod ním nájdete. EPIC FAIL ako najpoužívanejšia kombinácia slov so slovom „EPIC“ má opodstatnene vysokú popularitu najmä na Youtube a následne na zábavných portáloch, kde toto spojenie (mimo literatúru) má najlepšie výsledky stále v súvislosti s Youtube. Ďalší výrazný výskyt slova a spojení s ním možno badať len v podnikaní, v názvoch firiem, projektov a rôznych videoagregátorov, ktoré opäť ťažia z Youtube.

„To je epické“

Mládež sa naučila v poslednom roku používať toto spojenie, ktoré pritom v súvislosti s „niečím úžasným“ doteraz na Slovensku nebolo. Dokonca sa objavilo aj v slovníku najstaršieho seriálového syna Filipa Tůmu v seriáli Oteckovia, ktorý tak očividne pripravujú aj v súvislosti s reálnym slovníkom dnešnej mládeže. Slang mladých, ktorým sa budú čoraz viac nazvať niečo prekvapivé a báječné epickým, sa k nám nezadržateľne valí.

Už aj deti na ihriskách vyvreskujú. Priam šokovala banda deciek na deckom ihrisku v Ružinove výkrikom „To je epické!“ keď jeden z nich zletel zo šmykľavky ešte v jej strede a dopadol na nohy. A pre mladých vyšiel nedávno aj Môj epický zápisník plný jednorožcov, ktorý je skôr ironickým darčekom, ako reálne mysleným darčekom. Akýsi druh recesie a „epický“ je preto, že je skrátka… a tu sa stráca akákoľvek doteraz vysvetlená definícia.

Epic Fail na videu

Ak už sme nalákali na EPIC FAIL, nebolo by na škodu priniesť niekoľko takých videí. Nakoniec je aj tak každému jasné, že presnú definíciu, čo znamená to „epické zlyhanie“ a čím sa líši od „zlyhania“ nepozná nikto. Ani tí, čo spojenie používajú. Nakoniec, viete aký je rozdiel medzi „fail compilation“ a „epic fail compilation“? V skutočnosti žiaden.

Aktualizované – máj 2020:

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu