Detektor CO v domácnosti: aby krb či piecka nezabíjali

Krv a ohrievanie

V zime a v chladné večery má neopakovateľnú atmosféru zapálený krb, pre tradičnú slovenskú kuchyňu v starých domoch má stále význam kúrenie v pieckach a šporákoch. Horiace drevo spotrebúva kyslík a preto je pre krb aj piecku dôležité mať vlastný prívod vzduchu. Keď krb, piecka, alebo kotol do miestnosti vypúšťajú CO, treba spozornieť. Horšie je, že bez správneho zariadenia ani toto zlyhanie nemáte ako spoznať. Oxid uhoľnatý je nebezpečný plyn, ktorý môže privodiť smrť. Človek ho počas spánku, či práci nepostrehne a je tak tichým zabijakom. S problémom CO sa stretávajú lacnejšie, alebo staršie piecky a krby. No nevyhýbajú sa ani novším spaľovacím zariadeniam.

Krv a ohrievanie

Detektor CO

Zariadenie, ktoré je schopné upozorniť na prítomnosť a vyššiu koncentráciu CO by malo byť umiestnené v miestnosti so spaľovaním a aj v miestnosti v ktorej sa spí a nachádza sa v ňom napríklad zaslepený vývod z komína. Domácností, ktoré majú zariadenie na meranie CO, je na Slovensku stále veľmi málo. Najviac sú v predaji zastúpené značky Kidde, FirstAlert a Honeywell. Práve posledná má širšiu ponuku v mnohých internetových obchodoch. Máme možnosť testovať produkt s názvom Honeywell XC100.

Honeywell XC100
Honeywell síce vyrába CO hlásiče, no zároveň sa angažuje aj v osvete za používanie CO detekcie všade, kde predstavuje koncentrácia oxidu uhoľnatého riziká, otravy, či iné zdravotné ťažkosti. Model XC100 je jeden z viacerých modelov radu X. Konkrétny model je bielou menšou plastovou škatuľkou, ktorá je dodávaná v dvoch dieloch. Zadný kryt je našrobovateľný do steny, alebo voľne položiteľný na polici. Celý zvyšný prístroj sa následne nasádza na kryt a po spojení vytvárajú plne funkčné aktivované zariadenie na zisťovanie prítomnosti CO vo vzduchu. Kryt je odnímateľný len po zatlačení poistky podľa návodu. Do vnútra sa nedostanete, takže žiaden domáci majster si prístroj neupraví podľa seba a chránená je aj batéria. Vtip je v tom, že celé zariadenie má 10 ročnú záruku, počas ktorej funguje. Jeho životnosť je možné overiť stlačením hlavného tlačidla, ktoré zobrazí stav (porucha, napájanie). V prípade zistenia prítomnosti CO sa ozve príšerný zvuk, ktorý úspešne človeka zobudí a upozorní na CO. Zároveň upozorňuje iným počtom pípnutí na požiar, dym vznikajúci pri požiari, čiže nejde len o hlásenie proti neviditeľnej hrozbe.

Prístroj hlási nebezpečné zistenie CO aj vtedy, keď ste počas prvého hlásenia neboli doma a v miestnosti sú pozostatky CO. Hlásiť pípne každú minútu a svieti aj kontrolka pri slove VETRANIE. Akonáhle sa však prístroj ozýva každých 30 sekúnd a to v takom počte pípnutí, v akom rastie prítomnosť CO. Prístroj tak upozorní na hromadenie CO, ktoré stúpa. Predbežné poplachové upozornenia sa ozývajú vtedy, keď ovzdušie dosiahne 25% koncentrácie nebezpečného plynu pri spaľovaní.

Montáž hlásičov

Za bežných okolností by mali podobné zariadenia montovať certifikovaní špecialisti, najmä kvôli poisťovniam a ich výhovorkám. Toto konkrétne má však za úlohu chrániť zdravie a bezpečie. Na nízke koncentrácie CO by reagovali najskôr domáce zvieratá a vtáky. Ich správanie však mnohí neberú ako prejav nebezpečenstva a veľa domácností s chybnými zariadeniami funguje v nebezpečnom prostredí. Montáž tohto zariadenia by ste mali zvládnuť aj sami. Bezpodmienečne je však nutné rešpektovať návody, ktoré sú k podobným zariadeniam vždy prikladané. Aspoň sa takýto obsah v balení predpokladá pri každom zariadení, ktoré to myslí vážne. CO detector XC100 vo svojich materiáloch odporúča umiestnenie v priestoroch 15 centimetrov od vrchu stropu, v spálni v blízkosti hlavy.

Fakty o konkrétnom prístroji:

  • Na testovanom modeli je zaujímavá jeho životnosť. Nespolieha sa na žiadne továrenské batérie, ale vlastné napájanie, ktoré má vysokú životnosť počítateľnú na roky.
  • Za 10 rokov si možno nebudete pamätať dobu ukončenia prevádzky. Má ju však vytlačenú aj na boku. Neskôr sa odporúča kúpiť nový prístroj. Vzhľadom k dobe životnosti nie je kúpa nového detektora až taký problém.
  • Disponuje jediným tlačidlom, no v prípade problem hlási na svojom bielom podklade riziká a problem, prípadne v nebezpečenstve ihneď upozorňuje na linku 112.
  • Súčasťou balenia je klinček s malou objímkou pre pripnutie zadného krytu. Jeho (krytu) zapojenie do prístroja je hladké. Prístroj však z neho nevyberiete bez stlačenia poistky, ktorá je prístupná len pre plochý šrobovák, alebo tenšie nožnice. Nesnažte sa preto kryt odopnúť mechanicky. Pri drsnom nezmyselnom snažení kryt odtrhnúť si tak celkom zbytočne poškodíte prístroj. Je chránený proti prístupom neodborníka.
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.