ZN.SK
Koncentračný tábor Dachau

Dachau pri Mníchove: prvý koncentračný tábor a ich prototyp

Najznámejší nemecký koncentračný tábor vybudovaný počas II. svetovej vojny na príkaz samotného policajného riaditeľa Henricha Himmlera sa nachádza približne 20 kilometrov od Mníchova.

Najznámejší nemecký koncentračný tábor vybudovaný počas II. svetovej vojny na príkaz samotného policajného riaditeľa Henricha Himmlera sa nachádza približne 20 kilometrov od Mníchova. Konzentrationslager Dachau vybudovali na parcelách pôvodnej továrne v roku 1933 ako tábor pre politických väzňov.

Koncentračný tábor Dachau

Nástup moci NSDAP a využitie pracovného tábora
Jeho otvorením 22. marca sa pripravila pôda na nástup zisku absolútnej moci jedinej politickej strany NSDAP. Práve koncentračným táborom v Dachau sa inšpirovala výstavba všetkých ostatných. Práve tu vznikol nápis na vstupnej bráne Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje). Autor rozmiestnenia blokov a sektorov Theodor Eicke, ktorý navrhol podobu Dachau sa stal inšpektorom všetkých ďalších koncentračných táborov v Nemecku.

Dachau koncentračný tábor

Jeho pôvodná konštrukcia mala poňať 5 000 väzňov, no vystriedalo sa v ňom viac ako dve stovky väzňov politických, Židov, homosexuálov a rôznych odporcov režimu. Smrť v ňom našlo viac ako 30 000 väzňov umierajúcich na choroby, zranenia, či samovraždy. Celkovo tu väznili 3 desiatky národností. Bol druhým táborom, ktorý oslobodila americká armáda. Stalo sa tak 29. Apríla 1945. V koncentračnom tábore zameranom na prácu väznili aj Josefa Čapka, brata známeho spisovateľa, významného maliara a ilustrátora.

Dachau koncentračný tábor

Aj Dachau sa týkali vlaky smrti a spaľovanie mŕtvol. Nešlo však priamo o vyhladzovací tábor. Prislúchalo k nemu viacero menších táborov v okolí. Miesto s dodnes veľmi dobre zachovanými barakmi väzňov a prostredím, v ktorom umierali tisíce ľudí, pôsobia strašidelne. Menej známou zvláštnosťou je, že americké vojská oslobodzujúce tábor popravovali aj tých strážcov, ktorí sa dobrovoľne vzdali, čím toto miesto prelialo krv na oboch stranách.

Dachau koncentračný tábor

Dnes je výnimočnou pripomienkou na výnimočné krutosti voči ľudskosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu