Osteoporóza alebo „riedke kosti“: príznaky ochorenia, prevencia a liečba

Krv a ohrievanie

Osteoporóza alebo riedke kosti je ochorenie látkovej premeny kostného tkaniva. V kostiach sa vytvárajú póry, dochádza  k úbytku vápnika a iných minerálnych látok. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty, poruchami kostnej štruktúry, čo vedie k ich oslabeniu a zvýšenej lámavosti.

Krv a ohrievanie

Nemali by sme si ju mýliť s osteomaláciou a osteoartrózou. Osteomalácia (mäkké kosti) dnes už veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré vzniká na základe nedostatku vitamínu D. Kosti sa nelámu ale deformujú. Osteoartróza je zase degeneratívne ochorenie kĺbov, najčastejšie bedrových – koxartróza, kolenných –gonartróza, chrbtice spondylartróza, ktoré sa prejavujú poškodením kĺbových chrupaviek.

Príčinou osteoporózy môže byť:

  • podvýživa
  • nedostatok pohybu
  • vek
  • menopauza

Predpokladá sa, že výskyt osteoporózy súvisí s vekovou štruktúrou populácie (viac osôb sa dožíva vysokého veku), tiež so zmenou životného štýlu (málo pohybu, nesprávne stravovacie návyky, zlozvyky akým  je fajčenie).

Osteoporóza – spoločensky  závažné ochorenie

Osteoporóza sa tiež zvykne označovať, ako tichý zlodej kosti. Zvýšené odbúravanie kostného tkaniva sa hneď neprejaví, v začiatočnom štádiu ani nebolí. V neskoršom štádiu sa môže prejavovať bolesťami chrbta, zmenšením telesnej výšky, zníženou pohyblivosťou a vytvorením hrbu. Ľudia bývajú spravidla zaskočení až lámavosťou kostí, častým zlomeninami.

Ide nielen o pomerne rozšírené ochorenie, ale má aj závažné následky: úmrtia a dramaticky zhoršenú kvalitu života. Štatistiky uvádzajú, že, až 1/3 ľudí so zlomeninou krčka stehennej kosti do roka umiera, 1/3 je odkázaná na opateru inou osobou a iba posledná tretina ľudí sa dokáže vyliečiť a zostať sebestačnými. Osteoporóza je spoločensky najzávažnejšie ochorenie pohybového systému.

Prevencia osteoporózy

Účinným predpokladom prevencie osteorózy je zabezpečenie dodatočnej dávky kalcia, vitamínu D a samozrejme dostatočný pohyb (v nevyhnutných prípadoch postačí aj mierna chôdza). Včasná diagnostika je nesmierne dôležitá a to tak z hľadiska medicínskeho ako aj ekonomického. Efektívnejšie a lacnejšie je osteoporóze zabrániť, ako liečiť opakované a komplikované zlomeniny.

Ako sa máme stravovať, aby sme sa vyhli osteoporóze

Žiaľ naša strava vo väčšine prípadov obsahuje málo látok potrebných na stavbu kostného tkaniva a navyše smepohodlí, máme málo pohybu. Pokiaľ dbáme na vyváženú stravu až65% z celkového príjmu vápnika predstavujú mliečne výrobky. Najvyšší obsah vápnika však získame z maku, ale prvenstvo vo využití  vápnika má kapustová zelenina (kapusta, karfiol, kel, brokolica, kaleráb a tiež žerucha). Zdrojom vápnika môžu byť aj minerálne vody.

Hýbme sa! Vyberme si správny šport a kostná hmota porastie, kosti zosilnejú a budú lepšie viazať vápnik. Výber športu je dôležitý, ale  hlavne  vytrvalosť. Nestačí iba raz začas  niečo pre seba urobiť, chce to celoživotné, aktívne venovanie sa pohybu. Jednoznačne vyhráva schôdza, najmä vo vyššom veku. Vhodný je  nordic walking (severská chôdza). Palice nám umožnia väčšiu oporu a zároveň si precvičíme hornú časť tela. 4x do týždňa by sme mali prejsť 1,5 km, ideálne 3 km.  Vhodné je aj stúpanie do schodov.

Odborníci, ktorí sledovali vplyv športov na rast kostnej hmoty uvádzajú najväčší vplyv volejbalu, basketbalu. Napriek tomu, že je plávanie a bicyklovanie ideálnym športom, kosti z neho profitujú najmenej.

Už v mladosti predchádzajme osteoporóze účinnou prevenciou! V opačnom prípade hrozí, že kostiam bude vápnik chýbať, najmä vo vyššom veku. Ochorenie môže závažne ovplyvniť kvalitu nášho života!

Mohlo by zaujímať tiež:
Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk