ZN.SK
Bomba a ohňostroj

Zákaz ohňostrojov a petárd v Bratislave logiku má, ako pre koho

Zákaz ohňostrojov, ktorý si pred rokom a pol odhlasoval magistrát, sa stretol s pochopením a vítaním, ako aj nevôľou obyvateľov hlavného mesta.

Zákaz ohňostrojov, ktorý si pred rokom a pol odhlasoval magistrát, sa stretol s pochopením a vítaním, ako aj nevôľou obyvateľov hlavného mesta. Ide totiž o jednu z tých tém, kde názor „za“ vyprovokuje názory tých, ktorí sú „proti“, no ani tí veľmi nechcú pozerať na zmysel tohto nariadenia, ktoré však svoju logiku má. Mladí ľudia bez rodiny, bez domácich miláčikov a tí, ktorí žijú menej náročný život nenájdu na zákaze nič dobré.

ohňostroj

Pre všetkých ostatných je však zákaz delobuchov a petárd niečím, čo pochopiteľne vítajú.  Mestská ani štátna polícia zatiaľ razantne nerieši priestupky, ak už ide o nariadenie s postihom pri porušení. Silvester tak bude opäť, ako minulý rok, mimoriadne hlučný a nepokojný.

Tí, ktorí si dovolili vítať zákaz sú medzi nami

Mimo Silvester je delobuch niečo, vďaka čomu nerozoznávame výstrely na ulici, výbuchy plynu o ulíc ďalej, ohňostroj z vedľajšieho bytu vás naozaj „poteší“ v momente, keď ste si chceli pozrieť niečo dôležité v televízii, nebodaj ste si chceli pospať, prekonávate nejaký problém, chorobu, či si užívate pokoj. Sú medzi nami ľudia, ktorých vie vyľakať výbuch, či záblesk ohňostroja… predstavte si. Nuž naozaj význam v zákaze vidí väčšina obyvateľov Bratislavy, ale ich názory sú na smiech. Ako to je v našich končinách bežné.

Mimo Silvester totiž neexistuje systém varovania ulice, že sa nejaký kretén púšťa do ohlučujúcej rany, ktorá roztrasie okná na polovice ulice. Výbuch, či praskanie svetlice sa tak môže ozvať kedykoľvek. Predajcovia všetok tento výbušný materiál predávajú už nejaký čas a tak sa „testovacie“ objavujú každý rok. Podaktorí oslavujú aj Štedrý deň 24. decembra spolu s niekoľkými poriadnymi ranami a ohňostrojom. Lebo tradícia. Tak prečo nie?

Rodičia

Malé dieťa je uspávané v rôznych hodinách. V tých nočných už spia takmer všetky deti. Bratislava má mnoho sídlisk a aj v tej najdôchodcovskejšej bytovke je vždy nejaká rodina s malým dieťaťom. Na jedinej ulici sú ich desiatky, ak nie stovka. Jediný delobuch ich zobudí dosť. Niektoré majú problémové spanie a veľa je takých, kde ak sú zobudené po zaspatí, ich opätovné uspávanie je odrazu veľký problém. Náročná úloha pre rodiča, ktorý si chcel užiť konečne chvíľu pre seba. Autorovi hluku to problém nerobí, nie je to jeho starosť a tak k tomu pristupuje.  Zrejme deti nemá, alebo tie jeho nespia a vyžiadali si tých pár otrasov sami.

Starší ľudia

Starší obyvatelia nie len Bratislavy, ale akéhokoľvek mesta, rovnako ako rodičia malých detí, veľmi „vítajú“ nečakané výbuchy a otrasy. Pre slabé srdce, alebo len pohnuté nervy, oslabený organizmus, zlé spanie, únavy a iné diagnózy. Alebo ide len o starších ľudí a to samo o sebe ako dôvod stačí.

Majitelia domácich zvierat

Každý jeden z tých, čo s veľkou chuťou vypáli mimo Silvester akýkoľvek delobuch asi nemá doma vlastné domáce zvieratá. Psa, či mačku, alebo niečo iné. Alebo len trpí mimoriadnou slepotou a neohľaduplnosťou. Zvieratá trpia, pretože sa riadia inštinktami, ktoré riadia ich život, pudy sebazáchovy a vlastnej záchrany. Prírodné živly, javy, blesky a hromy dokážu predpokladať, no aj tie znamenajú hrozbu. Pri delobuchoch, bez sprievodných prírodných javov, ide však o šok aj pre najlepšieho štvornohého prírodo-jasnovidca.

Pes a mačka doma mimoriadne trpí. Praskanie a ohhlučenie celej ulice počas výbuchov spôsobí každoročne stovky útekov. Pes sa zachová pri venčení nevyspytateľne, zmysly mu prikážu utekať čo najďalej od hrozby. Nájdenie psa, ktorý pridá do labiek vyššiu rýchlosť, než pri inej príležitosti, nie je vždy úspešné. Majitelia psov vedia, že musia venčiť ešte okolo ôsmej, pretože neskôr už je venčenie riskantné a stresujúce. Žiaľ, ani to nie je záruka, keďže ohňostroje sa kvôli deťom a ich naliehaniu púšťajú v podstate ihneď, ako sa zotmie, respektíve delobuchy kedykoľvek počas dňa.

Bomba a ohňostroj

Psa je možné chrániť pomocou liekov, ktoré získate u veterinára. Zatváranie do kúpeľne, ktorá sa zdá byť najlepšie chránená pred hlukom, však nemusí byť ideálnym riešením. Cez ventiláciu vedie cesta šíreniu hluku ohňostroja, ak sa objaví priamo nad panelákom, či domom. To znamená, že mu nakoniec môžete uštedriť peknú salvu do uší nechcene ešte viac priamo tam. Kvalitná plastové okná vedia časť hluku odhlučniť. Preto je vhodným miestom na prečkanie miestnosť otočená na pokojnejšiu časť a venovanie sa zvieraťu. Ak cíti pokoj od vás, je o niečo pokojnejšie aj ono. Pomáha náručie a prejavovanie lásky. Sú žiaľ známe prípady kolapsu a úmrtia psov, či mačiek. Aj oni majú slabé srdcia a iné zdravotné komplikácie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu