Cestovanie so psom v MHD a vo vlaku: aký lístok a podmienky? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Cestovanie so psom v MHD a vo vlaku: aký lístok a podmienky?

Pes je najlepším priateľom človeka a preto sa s ním pochopiteľne človek neraz presúva aj autobusom, vlakom, či električkou. Samozrejme, nie je pes ako pes. Írsky vlkodav nebude veľmi vítaným spoločníkom pri cestovaní pre ostatných, hoci ani uškriekaná labilná čivava nie je žiadna výhra. Platí, že prepravovať v akomkoľvek prostriedku verejnej dopravy sa smú prepravovať len zdravé zvieratá a zvieratá, ktoré neobťažujú iných cestujúcich.

Pes

Pravidlá a lístok v prípade MHD

Pes môže byť prepravovaný v prostriedkoch MHD. Električky a autobusy s trolejbusmi môžu prepravovať malé zvieratá len v uzatvorenej prepravke. Myslí sa tým mačka, škrečok a podobne. Pes môže byť prepravovaný v prepravke, alebo na voľno, avšak s vôdzkou a vždy s náhubkom. Je celkom jedno, či ide o psa pokojnej povahy, alebo nerváka. Pre psa napríklad v bratislavskej MHD platí 15 minútový lístok, ktorý následne pre psov platí počas troch hodín. Pes, ktorý je prepravovateľný v taške, cestuje bezplatne. Pre rôzne mestá a dopravné podniky je vhodné informovať sa priamo na konkrétne podmienky.

Železničná preprava psov

Psa môžete so sebou vziať aj do kupé, no vstup so psom musia odsúhlasiť ostatní v kupé. Preprava je možná bezplatne len v prípade tašky s nepriepustným dnom alebo v prípade prepravky. Za väčšieho psa sa platí polovičný lístok. Miestenka sa však na žiadne zviera a ani batožinu nevzťahuje.

Autobusy

Medzimestské autobusy a diaľkové linky sa môžu líšiť. Niektoré linky vôbec nechcú prepravovať zvieratá. Linky a prepravcovia, ktorí zvieratá povoľujú, zväčša požadujú polovičný lístok, alebo cenu približnú na polovičný lístok. Opäť však platí, že pes musí mať náhubok a musí byť na vôdzke.

Pre vždy aktuálne informácie o cenách, prepravných podmienkach a podobne je dobré siahnuť po oficiálnych zdrojoch konkrétneho prepravcu. Čo platí dnes, nemusí o niekoľko rokov.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
nakladaný hermelín s majoránkou
Recept: Nakladaný hermelín v pohároch s majoránkou

Psychotropia elata
Psychotria elata, najprirodzenejšie pery z dažďového pralesa

Hollandia Bio selský čokoláda
Hollandia na zdravej vlne: BIO gazdovský jogurt a BIO čokoláda

Zavrieť