ZN.SK
Bella a Sebastian

Cécile Aubry: Bella a Sebastián ako kniha, alebo film

Časom takmer zabudnutá kniha, ktorá je s nami už štyri generácie a opätovne sa k nej vraciame aj vďaka novým pripomienkam a odkazom. Každý čitateľ, ktorý dokáže oceniť hodnotu výnimočných…

Časom takmer zabudnutá kniha, ktorá je s nami už štyri generácie a opätovne sa k nej vraciame aj vďaka novým pripomienkam a odkazom. Každý čitateľ, ktorý dokáže oceniť hodnotu výnimočných príbehov v nej nájde neobyčajné čaro. Keď zaujme diel prvý, vďaka pokračovaniam pre vás príbeh nekončí!

Bella a Sebastian

Príbeh knihy

Ponárame sa do krásneho príbehu, ktorý sa odohráva vo francúzskych Alpách v roku 1943. Táto kniha z tvorby Cécile Aubryovej poukazuje najmä na priateľstvo chlapca a jeho psa. Sebastián žije v nádherných, ale aj desivých horách u svojho adoptívneho starého otca, pretože je sirota. V rovnaký deň, kedy sa narodil Sebastián, na druhej strane hraníc sa narodila Bella. Keď Bella trochu vyrástla, predali ju, ale od tej doby začala často meniť majiteľov, pretože stále rástla. Po tomto striedaní domácich pánov sa dostala do psieho útulku, kde zaútočila na svojho ošetrovateľa a tým si získala vytúženú slobodu. Utiekla ďaleko do hôr, kde vyrastal Sebastián. Od jeho narodenia uplynulo už takmer sedem rokov. Sebastián bol akurát v dedine, kde chodil nerád, lebo ostatné deti ho nemali radi, keď zrazu starosta nechal vyhlásiť, že po horách sa túla nebezpečná suka, ktorá reaguje na meno Bella a kto ju nájde, môže ju aj zabiť. To Sebastiána naštvalo a utiekol do hôr, kde mal svoje útočisko. Azda ani netreba pokračovať v odhalení, koho vlastne pri návrate do hôr stretol.

Aj keď všetko vyzerá tak idylicky, nie je to tak. Všade naokolo sa nachádzali nemeckí okupanti. Obdobie II. svetovej vojny ovplyvnilo dejovú líniu aj atmosféru celého príbehu. Tú najväčšiu hodnotu v ňom vytvára nerozlučné priateľstvo malého chlapca a veľkého bieleho psa, ktorý sa v knižnej podobe stal jedným z najznámejších príbehov o človeku a psovi, aké sme si mohli za Československa prečítať. V polovici 60-tych rokov sa objavil aj pôvodný francúzsky seriál. Najväčšiu popularitu si však získali najmä knihy. Autorka knihou hovorí, že priateľstvo a láska je silnejšia než nenávisť a nemusí byť len medzi ľuďmi, ale môže byť aj medzi zvieraťom a človekom.

Cécile Aubry

Narodila sa 3. augusta v Paríži. Vynikala prirodzenou krásou a tiež umeleckým talentom. Autorka knihy nebola len spisovateľka, ale aj scenáristka a herečka, ktorá si užila pár rokov slávy. Po štúdiách tanca sa objavila v niektorých francúzskych filmoch. Už ako 20 ročná pôsobila pre americké filmové štúdiá 20 Century Fox. Po krátkom pobyte v Hollywoode a nevydarenom manželstve sa vydala na spisovateľskú dráhu s podporou jej syna z manželstva. Zo začiatku sa prejavila knižnou sériou Poly, no známa je v našich končinách najmä niekoľkými knihami o Sebastiánovi a Belle. Tieto príbehy boli sfilmované a s úspechom sa ocitli skoro v celej Európe ako 13-dielny seriál v 60. rokoch 20. storočia. Zomrela na následky rakoviny 19. júla v roku 2010 vo veku 81 rokov. Jej synom je francúzsky herec Mehdi El Glaoui, ktorý si zahral aj v seriáli vytvorenom na motívy knižnej série Pony o chlapcovi a jeho poníkovi ešte za jeho vlastných detských čias. TV séria bola vytváraná s amatérskymi hercami, neskôr dabovaná profesionálnymi detskými a hereckými hlasmi.

Napísala:
Bella a Sebastián
Bella a Sebastián: Tajný dokument
Bella a Sebastián: Zvony šťastia
Bella a Sebastián: Útulok vo Veľkom Baou
Poly a čierny diamant
Poly a jeho kamarát Pippo
Poly a námorník
Poly a tajomstvo siedmych hviezd
Poly v Benátkach
Pomoc, Poly!
Sebastián medzi ľuďmi a ďalšie

Knihy od tejto autorky nájdete v prípade dostupnosti na trhu aj v ponuke martinus.sk

Bella a Sebastián v kinách

V roku 2013 bola prvá kniha Bella a Sebastián sfilmovaná, a objavila sa aj v slovenských kinách. V roku 2016 so kín prichádza aj Bella a Sebastian II., pokračovanie. Premiéru má u nás 11. Februára 2016 s pôvodným obsadením ako v prvom filme. Filmovú ukážku si môžete pozrieť na našom Facebooku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu