Bernolákovo: historický náučný chodník ponúkne viac zaujímavostí

Bernolákovo

Bernolákovo je známou obcou v blízkosti Bratislavy. Od hlavného mesta ho delí len Ivanka pri Dunaji, obec pod letiskom a časť z týchto lietadiel vidieť bez ťažkostí aj z bernolákovských záhrad. Ako prímestský satelit metropoly sa výrazne Bernolákovo rozrástlo najmä v posledných desaťročiach. Pôvodná rozloha obce sa totiž sústreďovala v historickom centre, kde sa nachádzajú pozostatky hradu a kostol z 12. storočia. Ďalej sa však rozrastala takmer všetkými smermi, najmä však na juh a čoraz viac obklopuje aj blízke lokality ciest smerom na Bratislavu, alebo Senec.

Bernolákovo

Bernolákovo v minulosti známe ako Čeklís nenesie svoj názov bezdôvodne. Anton Bernolák narodený v oravskej zatopenej Sielnici a pochovaný v Nových Zámkoch, práve tu ako kňaz pôsobil. A nešlo pritom o len tak obyčajný kostol. Ten Bernolákovský je určite zaujímavý.

Náučný chodník Bernolákova

Bernolákovo sa pýši náučným chodníkom, ktorý by mu mohlo závidieť mnoho obcí. V blízkosti Bratislavy totiž nestál len hrad Bratislavský a Devín, ale v Bernolákove v minulosti stál aj hrad Čeklís. Na miestnom hradnom vrchu sa dnes nachádzajú zvyšky tohto hradu. Ide o niekoľko prvkoch pôvodnej hradby, ktorá mala z miestneho vrchu mimoriadne dobrý výhľad na široké okolie až Bratislavu. Je zaujímavé, že sa návštevník tohto miesta ocitne na vrchu s takým výhľadom, pretože prístup sem vôbec netvorí dojem, že ide o stúpanie. Centrum obce je zaujímavejšie, ako sa môže zdať.

Kostol sv. Štefana Uhorského v Bernolákove

Miestny kostol z 12. storočia bol pôvodne pokladaný za kostol z 14. storočia, ale objavené románske prvky a dôkazy o oveľa staršom pôvode jeho vek posunuli.  Šlo pôvodne o románsky kostol, ktorý neskôr prestavali a pridali nové prvky, predovšetkým vežu a získal aj neskoršie prístavby. V 14. storočí získal gotické presbytérium. Má krížovú rebrovú klenbu a do 19. storočia sa dočkal ešte niekoľko prestavieb predovšetkým pre zachovanie a zabránenie zhoršovania stavu. Od výskumov roku 2004 vieme, že kostol má svoj pôvod v 12. storočí. Že ide o významnú pamiatku je vidieť už na prvý pohľad od vstupu. Zaujímavosťou je zvýraznený blok kameňa, ktorý na kostole použili zrejme z inej stavby. Od roku 1952 majú miestne okná 3 vitrážne okná od výtvarného umelca Františka Kráľa.

Hrad a vodárenská veža

Priamo za miestnym kostolom sa nachádza pozostatok zo zrúcaniny hradu Čeklís. Kamenné múry pôvodných hradieb ešte na niektorých miestach prezrádzajú náznak svojej pôvodnej hrúbky. V dávnej histórii mal svoj strategický význam, no po jeho zrúcaní tento kameň poslúžil mnohým stavbám na okolí. Dnes je niekoľko zvyškov zakonzervovaných ako dôležitá pamiatka na starú históriu Čeklísu. V tesnej blízkosti hradu na vyvýšenine, pod ktorou je zrejme ďalší pozostatok múrov, bola v minulosti postavená cisterna a zásobáreň pitnej vody, ktorou sa vytváral aj potrebný tlak. Na jej ruinách v roku 1905 bola postavená nová vodárenská veža. Dnes je vo veľmi dobrej zrekonštruovanej kondícií s výraznou krémovou fasádou. Pôsobí mimoriadne zachovane, ako nová, hoci má už takmer 120 rokov.

Pamiatky priamo pri kostole

Dôležitými miestami turistického záujmu sú priamo pred kostolom aj ďalšie objekty. Je ním pamätník a pripomienka osobnosti Antona Bernoláka, ktorý na miestnej fare a v obci pôsobil a aj tu napísal značnú časť svojho jazykovedného diela. Má tu svoju neprehliadnuteľnú bustu a pamätnú tabuľu. Na opačnej strane vchodu do kostola za miestnou cestičkou sa nachádza pamätník obetiam 1. svetovej vojny s menami miestnych, ktorí vojnu neprežili. Ide o kamenárske dielo kríža s menami obetí. Ďalšou miestnou zaujímavosťou je však aj pranier. Jeden z dvoch desiatok zachovaných pranierov na celom Slovensku. Ide o stĺp hanby, ktorý v dávnej minulosti využívali na uväzovanie zločincov a ich verejné trestanie, alebo ponechávanie na hanbu a lynčovanie verejnosťou.

Ďalšie dôležité body poznávacieho historického chodníka

zaujímavá je miestna železničná stanica, ktorá pôvodne slúžila Centrálnej uhorskej železnici a pochádza z 19. storočia. Na Trnavskej ulici sa nachádza Hostinec Jadroň, ktorého nepretržitá prevádzka sa odhaduje na 300 rokov, čo z neho robí pravdepodobne najdlhšie fungujúci hostinec u nás. Najdlhšie pôsobiacim podnikom však nie je, keďže je ním Mincovňa Kremnica. Známe je o ňom aj to, že vňom údajne nocoval Adam Šangala.

Kaštieľ v Bernolákove, dnes Theresia Chateau

Kaštieľ v Bernolákove je unikátna stavba, ktorá veľmi dlhý čas chátrala. Ako súčasť miestneho golfového ihriska tak bola výnimočnou príležitosťou na vybudovanie rezortu spojeného s golfom a prémiovými službami ideálnej klientely. Až v posledných rokoch sa objavili dobré správy, že sa národná kultúrna pamiatka zachová a dočká sa novej éry svojho života. Kaštieľ postavený grófom Esterházym v prvej polovici 18. storočia dnes nesie názov Theresia Chateau. Svoj názov nemá len tak kvôli marketingu. V roku 1766 tu mala osláviť svoje narodeniny Mária Terézia, aj keď je o nej známe, že smerom na Uhorsko často necestovala. Medzi slávnymi hosťami mal byť v rámci súkromnej návštevy aj 26. americký prezident Theodore Roosevelt v roku 1910 (v tom čase už nebol prezidentom, keďže ho 4. marca 1909 vystriedal William Howard Taft). V súvislosti s jeho návštevou Slovenska sa spája aj kaštieľ Oponice.

Pôvodný interiér zostal v mnohých prvkoch zachovaný, jeho schodiská, vstupná hala, aj okolie zámku tvorené premostením nad priekopou. Mnohé z toho, čo bolo pre miestny kaštieľ typické, zostalo zachované. Zmizli náletové dreviny, ktoré poškodzovali celé okolie mostíkov a vstupov, ktoré sa za bývalého režimu značne zanedbali.3 roky rekonštrukcie nakoniec v roku 2017 priniesli očakávaný výsledok.

Ďalšie postrehy:

V susednej obci Veľký Biel tak trochu bernolákovský výsledok zahanbil tamojší kaštieľ. Mimoriadne cenný rozľahlý architektonický skvost postavený v barokovom štýle s pestrou kalendárnou tematikou využitou pri matematike, počtoch veží, počtoch okien a podobne. Aj kaštieľ vo Veľkom Bieli utrpel počas socializmu bezohľadný prístup, búranie a zásahy bez ohľadu na hodnotu. Po návrate majetkov pôvodným vlastníkom, očakávajú obyvatelia nemalej obce Veľký Biel aj okolie, že aj toto miesto môže mať nádej ako v Bernolákove.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.