Audioknihy sú zaujímavým vynálezom, o ktorom snívali už v minulosti a už nástupom gramofónových platní sa to stalo realitou. Predčítané rozprávky a rôzne príbehy sa naozaj dostali do podoby gramofónových nahrávok, no až nástupom viac-kapacitných úložných zariadení a hudobných nosičov sme sa mohli stretnúť aj s reálnou rozsiahlejšou beletriou. Neboli to teda len krátke rozprávky a drobné poviedky.
Audiokniha dnes
Audiokniha je v súčasnom ponímaní braná ako hlasom prečítaná celá kniha, beletria, pri ktorej môžeme očakávať kvalitnú nahrávku, možné čiastočné doplnenie o hudbu, prípadne niektoré drobné zvukové efekty. Sú to prevažne rinčanie skla, víchor, silný vietor, zvonce, alebo pre dotvorenie atmosféry aj rôzne pouličné ruchy. Vo väčšine slovenských prípadov sa s hudbou a zvukovými efektmi stretávame len pri dôležitých tituloch. Základom je však hlas, ideálne hlas známej osobnosti, herca, alebo rozhlasového hlásateľa, ktorý knihu prečíta a niekoľko hodinový záznam je tak dielo jeho písomného autora a aj dielo majiteľa hlasu. Tou najnovšou audioknihu, ktorá sa na trhu objavila, je Čierna hra: Vláda mafie, od Jozefa Kariku, ktorá vyšla vo vydavateľstve IKAR. Zvukovú audioknihu nahovoril Peter Sklár a celkovo na dvoch MP3 nosičoch je spoločný záznam v dĺžke až 15 hodín 39 minút. Za takmer 16 hodinami záznamu sa však skrýva niekoľko týždňov práce, nehovoriac o mesiacov práce samotného autora.
Pre koho sú audioknihy?
Audioknihy sú určené komukoľvek, čo dokáže prijať knižný príbeh tak, že ho nečíta sám. V stručnosti je to voľba pre každého, čo nedokáže udržať oči na knihe, má zdravotné problémy, chce počúvať počas jazdy, kedy je čítanie nemožné, chce využiť čas pred spaním, alebo sa len chce venovať inej činnosti a knihu počúvať počas povedzme žehlenia a podobne. Pri klasickom čítaní je nevyhnutný kontakt očí s knihou samotnou. Svojim spôsobom je audiokniha určená aj ľuďom lenivým, ktorí sami seba nedokážu prinútiť čítať a rovnako tak ľuďom s ťažkosťami s čítaním.
Cena výroby audioknihy je vysoká
Napriek výhodám týchto kníh je veľkou nevýhodou nákladovosť nahrávky a celej výroby. Záujem ľudí na Slovensku nie je tak veľký, aby dokázal vyšplhať na tisíce predaných titulov. Výroba obnáša náklady spojené s honorárom pre nahrávaného čitateľa, ktorý sa len čítaniu musí venovať niekoľko dní a nahrávať neustále energický a jasne zreteľne počuteľný hlas. Práca technikov zvukárov je nepostrádateľná, rovnako ako ďalších ľudí, ktorí sa podieľajú na výrobe audioknihy. V neposlednom rade celú námahu a nákladovosť, prípadne už samotné dielo poškodzujú piráti jeho zdieľaním, čím sa sprístupňuje na internete protiprávnym neautorizovaným šírením.
Práve to následne znemožňuje pre rýchle rozšírenie formátu audioknihy medzi ľuďmi, aby sa vôbec predajom mohli pokryť náklady. Sú to tak vo veľkej miere práve piráti, ktorí už dokázali poškodiť niekoľko knižných titulov, medzi inými napríklad Jo Nesbo – dielo Headhunters, ktorý sa opakovane objavuje medzi pirátmi ako obľúbené šírené sústo. V oveľa vyššej miere sa problémy objavujú pri elektronických knihách.
Audioknihy, na Slovensko občas známe aj pod skratkou KNP (Knihy na počúvanie, pozn. redaktora), sú titulom predávaným na CD zväčša vo formáte MP3, ktoré bežné prehrávače, ale aj autorádiá dokážu prehrať. Audioknihy sú tiež známe v digitálnej podobe.