ZN.SK
Chudnutie

Čo majú spoločné Forskolin, GranCerina, CGA800, Kankusta Duo a iné?

Slovenský internet je síce malý, no nesmierne bohatý na príležitosti okrádania a podvodov. Na inzertnom portáli dnes môže pomerne beztrestne ktokoľvek…

Zľavy na wellness pobyty

Slovenský internet je síce malý, no nesmierne bohatý na príležitosti okrádania a podvodov. Na inzertnom portáli dnes môže pomerne beztrestne ktokoľvek predávať kamene zabalené ako mobily, peniaze, hoci v rámci spoločnej banky meno páchateľa, však ani pomocou polície nenájdete. Takmer beztrestné sú aj vyhrážania, prieniky do cudzích emailov, účtov na sociálnych sieťach poškodzovanie stránok konkurencie a celkom beztrestné je nahrávanie a sťahovanie hudby, kníh, filmov, programov. Kým na toto všetko sme si nejako zvykli a považujeme aktuálny stav za stav štandardný, na internete číha aj problém, ktorý zostáva celkom mimo záujem kompetentných.

Chudnutie

Falošné reklamy na falošné drahé prípravky?

Mnoho veľkých portálov na Slovensku bolo pred nejakým časom oslovených zahraničnou spoločnosťou nakupujúcou priestor. Výnimočná je v tom, že platí za počet zobrazení a nie za kliky, čiže komukoľvek s veľkou návštevnosťou sa oplatí dohodnúť a zisku plynú. Práve tak sa dostali slovenské veľké portály k reklamám, ktoré už v niektorých prípadoch niekoľko rokov zverejňujú. Mnoho slovenských online spravodajských portálov, denníkov, rozcestníkov a poskytovateľov emailov nám tak podsúva zázračné jazykové metódy Ling Fluent, zázrak na vyliečenie dioptrií s názvom OptiMaskPro, kozmetiku Lefery a množstvo prípravkov od Nidora, Senso Duo po tie vymenované v nadpise článku. Kde sú ľudia, tam je príležitosť na nákup. Problém však je, ak vás k nákupu prinútia stránky s neuveriteľným obsahom. Stránky, ktoré len vyzerajú ako magazín, avšak v skutočnosti magazínom nie sú. Cielene vytvorené stránky, aby nalákali ľudí na nákup prípravkov o ktorých nenájdete nikde žiadne referencie a skutočné recenzie od žijúcich a existujúcich ľudí.

TOP 5 dôvodov, prečo zbystriť zrak

1. Obsah stránok

Stránky prezentujú obsah plný lží. Opakovane sú rôzne z nich identické, vymenený je len názov prípravku. Prípadne je zmenené meno odborníka, ktorý je odborným garantom, autorom, či vynálezcom stojacim za objavom. Tento odborník má však vždy vymyslené meno, nesúvis s inštitúciou a jeho fotografia je len stiahnutá z iných stránok s reálnymi doktormi z Ruska, či je fotografiou z fotobanky. Tam si ju vie kúpiť ktokoľvek. Stránky sú technicky navrhnuté tak, aby pôsobili nátlakom, často majú odpočítavanie výhodnej ponuky, no to sa neustále resetuje a spúšťa odznova. Primárnou obeťou sú dôchodcovia, menej pozorní ľudia, ľudia s malými skúsenosťami a víkendoví používatelia internetu. Nebyť toho, že sa pri platbe za pochybné výrobky musí uvádzať číslo kreditky, prešli by objednávacím procesom aj tí, čo nemajú ani tušenia, ako kreditku používať. Ešte že aspoň vtedy staršia generácia chce pomoc od mladých, ktorým napadne nazrieť najskôr na internet.

2. Spôsob reklamy

Stránky vždy uvádzajú slovenské mená a mestá, fotografie ľudí, ktorí vec otestovali a sú živým dôkazom o účinkoch. Ibaže ide o stiahnuté fotografie z iných stránok, neraz ide o ruské fóra, magazíny o cvičení, rybárske fóra a podobne. Ako môžete veriť prípravkom, ktoré sa prezentujú vymyslenými identitami ľudí? Rovnaké stránky len s iným prípravkom sa nachádzajú opakovane na rôznych doménach a každá smeruje na nákup iného prípravku. Pritom stačí Googliť. K prípravkom sa dostanete len pomocou pochybných bannerov a medzistanici – magazínu, ktorý magazínom v skutočnosti nie je.

3. Predajný web porušuje zákony

Konečné stránky, ktoré viacerými prvkami zavádzajú, neraz zobrazujú falošné hlásenia o tom, že práve si pani Michaela z Trebišova objednala prípravok, majú len nabudiť. No v skutočnosti ide o načasované hlášky. Čisto psychologický efekt. Za psychologický efekt možno označiť aj všetky komentáre na takýchto stránkach. Vyzerajú ako Facebook, no ide len o natvrdo napísaný kód s podobnými farbami. Ak ale prichádzate na predajný web, očakávate slovenské obchodné podmienky. Očakávate sídlo, poriadny kontakt, telefón a jasné informácie o tom, kde sa môžete obrátiť.

4. Reklamácia ani vrátenie peňazí nemožné

Podľa informácií uvedených na Hoax.sk, kam prichádzajú stovky ľudí denne v súvislosti s týmto problémom, nevedia o žiadnom prípade, kedy by snaha o vrátenie peňazí dopadla v prospech nespokojného zákazníka. Ako zákazník totiž netušíte, ako a kam poslať prípravok späť a ako získať späť svoje peniaze. Predajca je v zahraničí a vy na Slovensku. Chybu ste však spravili vy, pretože je nevyhnutné byť ostražitý, objednávať len na stránkach s plnou identifikáciou. V opačnom prípade posielate peniaze a objednávate pokojne mačku vo vreci na stránke vytvorenej 9 ročným dieťaťom, čo podľa slovenčiny na týchto stránkach neraz môže byť pravda.

5. Prípravky sú konzumovateľné

V prípade prípravkov na chudnutie sú prípravky určené na konzumáciu. Ak ste si niečo také objednali, naozaj plánujete sypať na svoje jedlo neznámy biely prášok? Uvažujete nad tým, že si budete do jedla primiešavať neznámu látku zo stránok, ktoré na propagáciu používajú vymyslené informácie, kradnuté fotografie a vymyslené zázračné príbehy o objavení zázraku, zázračnej metóde a o zázrakoch, ktoré prežívajú všetci tí vymyslení ľudia? Tento bod určite stojí za zamyslenie. Pokiaľ by totiž prípravok mal skutočnú propagáciu legálnou cestou a predajné miesta reálne predávajúce pod svojim menom so všetkými platnými podmienkami, postupmi… potom v takom prípade tu nemusí byť ani tento článok. Avšak situácia je iná. Na Slovensku máme niekoľko obetí denne. A stále im nenapadne nazrieť na predajné stránky hlbšie.

(Malý rýchly príklad: ak už uveríte príbehom o zázraku napríklad menom Grancerina a slovo dáte do vyhľadávača, ako prvé stránky vám môže zobraziť grancerina.info. Poľské stránky ponúkajú celkom iné balenie, iný príbeh vzniku, iné rastliny a iné zloženie, ako na Slovensku. Avšak nakoniec je to predsa len to isté. Ak by ste si totiž všimli, na poľských stránkach nájdete napríklad príbeh Paviela, ktorý schudol 11 kilogramov a má 35 rokov. Tento údajný Paviel však nikdy v skutočnosti nepočul o Grancerine a ani to nie je Paviel. Aj tieto poľské stránky si len stiahli fotografiu muža menom Keenan, ktorý schudol drinou a veľkým úsilím a svoj príbeh prezentuje na http://www.marksdailyapple.com/keenen/)

Pripravili Dávid, Michaela a Tomáš

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu