Zopár zaujímavosti zo sveta áut, o ktorých ste možno netušili

Zopár zaujímavosti zo sveta áut, o ktorých ste možno netušili

Globálne otepľovanie a negatívny vplyv automobilového priemyslu na ovzdušie bude aj v budúcich rokoch témou číslo jeden. Aj keď v súčasnosti sa pohľady upriamujú najmä na autá s alternatívnymi pohonmi, problémom však je nedostatok nabíjacích staníc a nedostatočný záujem automobilových koncernov o výrobu áut s alternatívnymi pohonmi. Ak vás automobilový priemysel zaujíma, ponúkame vám zaujímavosti zo sveta áut, o ktorých ste možno ani len netušili.

Auto a tachometer

Karl Friedrich Benz ako autor prvého automobilu

História automobilového priemyslu siaha až do konca 18. storočia. Práve v tomto období boli realizované prvé pokusy s vozidlami poháňanými parným strojom.

Benz a prvý automobil, motorwagen

Úplne prvým, kto navrhol automobil, bol však Karl Friedrich Benz, ktorý spolu s Gottliebom Daimlerom skonštruoval prvý benzínový motor. Aj keď takéto autá nemali ešte dokonalé benzínové motory a nemali také čelné prevodovky, aké sa vyrábajú dnes, boli na tú dobu veľmi kvalitné. Karl Friedrich Benz v roku 1885 vyrobil prvé trojkolesové vozidlo, prvý osobný automobil, ktorý sa predával zákazníkom. Priezviská týchto dvoch mužov vám ale budú povedomé. Stačí si spomenúť na dve známe nemecké značky áut.

Vynálezcom stieračov bola žena

Pomáhajú nám čistiť predné sklo a v silnom daždi sú veľmi dôležitou pomôckou. Vedeli ste ale, že túto skvelú pomôcku na každom aute vynašla žena? Volala sa Mary Anderson, pochádzala z Alabamy. V roku 1903 si tento vynález dokonca nechala aj patentovať. Systém ramienka s gumičkou ovládaný zvnútra auta za tie roky výrazne pokročil, no nikto by nepovedal, že takýto vynález vynašla žena.

Prvá automatická prevodovka vznikla v USA

V súčasnosti nie je problém nájsť firmy, ktoré vyrábajú a predávajú výkonné planétové prevodovky, čelné prevodovky, ale aj klasické automatické prevodovky. Vedeli ste ale, že prvá automatická prevodovka vznikla za veľkou mlákou – v USA? V roku 1939 General Motors predstavil pre modely áut ročníka 1940 nové plne automatické prevodovky. Od roku 1941 začala využívať tieto prevodovky aj známa automobilka Cadillac.

Zdroj obrázka: Autor:  cla78 / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.