Zopár zaujímavostí z histórie tlače a tlačiarní - Zaujímavé novinky ZN.SK

Zopár zaujímavostí z histórie tlače a tlačiarní

Takmer neodmysliteľná súčasť firemných kancelárií a domácich kancelárií nebola kedysi taká samozrejmosť, aká je dnes. Prvé zmienky o tlači boli zaznamenané niekoľko storočí vopred. Za najstaršie nástroje pre opakované písanie slov alebo viet boli považované pečatidlá, či pečiatky.

tlačiareň

Dnes nám robia spoločnosť laserové, či atramentové tlačiarne rôznych svetoznámych značiek. Ak hľadáte zaujímavosti z histórie tlače a o tlačiarniach, ktoré sa kedysi používali, zopár ich tu nájdete.

Prvá tlačiareň

Každého, kto bežne používa tlačiarne, určite zaujímalo a zaujíma, ako vlastne vznikla prvá tlačiareň. Hovorí sa, že práve prvú tlačiareň vynašiel ten istý človek, čo vynašiel aj počítač. Volal sa Charles Babbage. Bol to anglický matematik, filozof a informatik. Síce ako prvý vymyslel počítač, no napriek pokusom sa mu ho nikdy nepodarilo zostrojiť. Následne podľa jeho plánov bol v roku 1991 vytvorený prvý diferenčný stroj a v roku 2000 aj tlačiareň.

Táto tlačiareň ale nebola taká, akú poznáme v dnešnej dobe. Prvú tlačiareň modernej doby zostrojila spoločnosť Seikosha v roku 1964. Bola vytvorená hlavne kvôli Olympijským hrám v Tokiu.

V súčasnosti sa predávajú najmä tlačiarne Canon, do ktorých sa dávajú tonery Canon.

Reťazové, bubnové a ihličkové tlačiarne

Pred klasickými tlačiarňami, aké poznáme dnes, boli reťazové, bubnové a ihličkové tlačiarne. U reťazových tlačiarniach boli znaky umiestnené na reťazi, ktorá sa pohybovala a bola vždy umiestnená pod papierom. Bubnové tlačiarne mali zase znaky umiestnené na otáčajúcom sa bubne, ktorý sa vždy otáčal v rovnakom smere ako papier.

Tými poslednými predchodcami súčasných tlačiarní boli ihličkové tlačiarne. Prvé sa vyvíjali v 70. rokoch minulého storočia a v 80. rokoch boli na vrchole. Tieto tlačiarne tlačia pomocou pohyblivých tenkých drôtov, ktoré sú vysúvané elektromagnetom a odtlačením cez farbiacu pásku vytvárajú body na papieri.

V súčasnosti sú obľúbené hlavne 3D tlačiarne, ktoré nájdete aj v ponuke súčasného predajcu tlačiarní Hewlett Packard, v skratke HP. Tento výrobca tlačiarní ponúka okrem tlačiarní aj kvalitné náplne do tlačiarní HP. Máme možnosť vybrať si z originálnych, či kompatibilných tonerov.

Zdroj obrázka: Autor: Morphart Creation / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.