ZN.SK
Pacho hybský zbojník a Marián Labuda, SFÚ

Zomrel Marián Labuda. Ktoré jeho postavy budú nesmrteľné ?

Pán herec s nadšením pre hru a herectvo. Vždy vysmiaty, vždy optimistický. Herec, ktorý bude žiť naveky aj vďaka množstvu filmov, v ktorých dokázal predviesť svoj talent. Aj taký bol Marián Labuda.

Pán herec s nadšením pre hru a herectvo.  Vždy vysmiaty, vždy optimistický. Herec, ktorý bude žiť naveky aj vďaka množstvu filmov, v ktorých dokázal predviesť svoj talent. Aj taký bol Marián Labuda.

Život a herecké začiatky Mariána Labudu

Jablko nepadá ďaleko od stromu. To však Mariánov otec – krajčír ešte nevedel, aký zázrak mu rastie pod korunou stromu. Dokonca ani len Hontianske Nemce netušili, kto kráča po ich cestách. Vravieva sa, že Božie cesty sú nevyspytateľné, avšak tento krát boli celkom jasné. Dostať Mariána na herecké dosky. Navštevoval totižto Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor herectvo. Talent sa mu prejavil naplno, pretože hneď po skončení pôsobil ako člen Slovenského národného divadla v Bratislave. Taktiež pridal ruku k dielu pri zakladaní Divadla na Korze. Už počas štúdia objavoval krásy komédie, o čom svedčia aj výrazné množstvá odohraných tragikomédií, v ktorých účinkoval. Neskôr pôsobil vo viacerých divadlách, ako napríklad Štúdium S, Divadlo Aréna, Národné divadlo v Brne, či dokonca Divadlo na Vinohradoch v Prahe.

Pacho hybský zbojník a Marián Labuda, SFÚ

Zdroj: Filmový ústav

V komédiách zostane nezabudnuteľný

Hereckú kariéru začal pomerne skoro, a to už v roku 1965. Film s názvom Kým sa skončí táto noc priniesol veľký úspech a otvoril brány do ešte väčšieho sveta. Ponuky sa začali sypať a role obsadzovať. Účinkoval vo viacerých komédiách, ako napríklad Zmluva s diablom alebo Pacho, hybský zbojník. V 80. a 90. rokoch sa stal veľkou hereckou osobnosťou. S pomocou českého režiséra Jiřího Menzla sa v Československu zrodil talent, ktorý poznal nejeden žijúci občan. V Jiřího filmoch stvárnil napríklad postavu šoféra JRD Pávka v komédii Vesničko má středisková alebo obchodného cestujúceho Waldena v komédii podľa Hrabalovho románu Obsluhoval jsem anglického krále.

Herec nepotrebuje ocenenia, dobrí herci sa oceniť musia

Čím viac stál Marián na hereckých doskách, tým viac sa Československo smialo. Presvedčivé herecké výkony nenechali hlavu v smútku žiadnemu divákovi. Ocenenia začali pribúdať. Cena ministra kultúry Slovenskej republiky právom pristála práve v rukách Mariána Labudu za mimoriadny prínos slovenského umenia v roku 2004 a štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy (2005). Avšak v oblasti herectva získal ešte mnoho iných ocenení.

Nevyspytateľný človek plný entuziazmu a humoru. Aj jeho odchod sa stal nevyspytateľný pre nás. Rozveseliť nejednu generáciu dá veľké úsilie a námahu. Mariánovi Labudovi sa to však podarilo. 5. januára 2018 odišiel do hereckého neba. Dovidenia … A bravo!

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu