Žiarivo biely úsmev – šťastný úsmev: preventívne prehliadky u zubára

žena po sprche a zuby, bolesť zubov

Úsmev každého človeka by mal byť šťastný a zdravý. Určite k tomu prispieva aj dentálna hygiena, ktorá sa stáva neodmysliteľnou súčasťou životného štýlu. Žiaľ, nie vždy, a nie u všetkých. Ešte stále existuje pomerne veľká časť ľudí, ktorým dentálna hygiena nič nehovorí. Vizitkou je potom chrup, ktorý v žiadnom prípade nemôže byť zárukou šťastného úsmevu.

žena po sprche a zuby, bolesť zubov

Zdravotné poisťovne „s červenou ceruzkou“ kontrolujú návštevu svojich poistencov u stomatológa. Preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia, máme na ňu nárok. Pravidelná návšteva u stomatológa má význam nielen pre naše zdravie, ale aj pre našu peňaženku. Pokiaľ poistenec neabsolvuje preventívnu prehliadku, v nasledujúcom roku si musí zdravotné výkony poskytované v súvislosti so zubným kazom hradiť sám!Osobitný režim sa vzťahuje na tehotné ženy, deti a mládež. Tehotné ženy majú nárok na dve bezplatné preventívne prehliadky, na začiatku prvého a na začiatku tretieho trimestra. Deti a mládež do 18rokov majú nárok na preventívnu prehliadku dvakrát do roka.

Čo kontroluje stomatológ počas preventívnej prehliadky?

Preventívna prehliadka pozostáva z podrobnej prehliadky vyšetrenia stavu chrupu, parodontu (závesného aparátu zubu) slizníc, mäkkých častí tkanív čeľustí a ústnej dutiny. K preventívnej prehliadke patrí aj kontrola výplne zubov, zubných náhrad, zubnej hygieny a hygienických návykov. Kazy a ďalšie problémy, ktoré lekár zistí pri preventívnej prehliadke je potrebné ošetriť čo najskôr. Aj po dokončením komplexnej liečby sú preventívne prehliadky stále dôležité. Môže vzniknúť nový kaz, preto je stav chrupu potrebné pribežne kontrolovať. Okrem toho môže preventívna prehliadka odhaliť aj závažné onkologické choroby ústnej dutiny, čím sa zvyšuje šanca chorého na prežitie a znižuje sa výskyt komplikácii.

Čo môžeme pre svoj chrup a žiarivý úsmev urobiť sami?

  • Najmenej 1x denne 3 minúty si čistiť zuby. Optimálne je vyčistiť si ich po každom jedle!
  • Výber zubnej kefky. Správna zubná kefka nemá byť ani mäkká ani tvrdá. Vyberáme si podľa toho aká tvrdosť nám vyhovuje. Dôležité je i množstvo štetín, tvar hlavičky a rukoväte. Hlavička by mala byť u dospelého dlhá 2,5 cm u detí 1,5 cms hustými štetinami usporiadaných do 4 až 5radov. Štetiny by mali mať zaoblený koniec. Rukoväť by mala byť rovná, lepšie sa ustrážil uhol, pod ktorými si chrup čistíme. Najneskôr každých 8 týždňov treba zubnú kefku vymeniť, a samozrejme vždy po prekonaní infekčného ochorenia. Vhodné sú elektrické zubné kefky, je však dôležité, aby vykonávali dostatok krúživých čistiacich pohybov. Tiež je účinné kombinovať čistenie zubov zubnou kefkou v kombinácii s čistením medzizubnou kefkou.
  • Najdôležitejšia je zubná pasta. Kefka čistiaci proces iba podporuje. Vyberať si môžeme podľa chuti, penivosti, farby pasta, ale hlavne podľa problémov, ktoré máme. Napríklad, na citlivé zuby sú vhodné pasty Sensodyne. Ak trpíme na afty vhodná je zubná pasta Elmex. Väčšina zubných pást obsahuje fluór, ktorý má preventívne pôsobiť proti vzniku zubného kazu. Pôsobí protizápalovo a neutralizuje kyseliny. Dnes je na trhu široká ponuka zubných pást. Výber je na nás.
  • Aj ústne vody sú žiaducim doplnkom ošetrenia ústnej dutiny. Vhodné sú aj na prepláchnutie ústnej dutiny medzi čistením zubov a na cestách. Prípravky rozpúšťajú povlak, mali by sa používať raz iba raz denne, pretože sú dosť agresívne, rozkladajú aj zubnú sklovinu.
  • Najlepšie sa povlak a zvyšky jedla v medzizubných medzerách odstraňujú dentálnou niťou. Najvhodnejšie je vyčistiť si medzizubné medzery večer, pred vyčistením zubov.
  • Tiež je dôležité osvojiť si správnu techniku čistenia zubov a zachovať si svoj individuálny postup. Technika čistenia zubov by mala zodpovedať vekovým osobitostiam a stavu chrupu. Čistenie zubov nesmie bolieť! Začneme tým istým zubom a potom krúživými pohybmi očistíme každý jednotlivý zub. Najprv zvonku potom zvnútra. Pravidlo znie: „od červenej k bielej, to znamená od ďasna smerom k zubu“. Je ideálne osvojiť si techniku čistenia zubov v ordinácii pod vedením stomatológa alebo dentálnej hygieničky.
  • Čistenie zubov ukončíme kontrolou pomocou jazyka – povrch zubov má byť úplne hladký.

Pokazený zub si nedokáže človek vyliečiť sám. Preto treba urobiť všetko preto, aby sa ani jeden nepokazil. Ak sa predsa, tak stalo, ihneď treba vyhľadať lekára – stomatológa. Zubný kaz môže v počiatočných štádiách ľahko a bezbolestne odstrániť a tak zabrániť, aby sa zväčšoval.

Preventívna prehliadka nám môže zachrániť zdravie i život.

Platí to aj o preventívnej prehliadke u stomatológa!

 

Mohlo by zaujímať tiež:
Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk