ZN.SK
Život na šľachtickom dvore

Recenzia hodnotnej knihy Život na šľachtickom dvore

Uvažovali ste niekedy nad tým, ako vyzeral život v dobách Márie Terézie a vôbec panovania šľachtických rodov na Slovensku? Čo sa nosilo, ako sa ľudia správali, ako jedli, spali, vykonávali potrebu, skrátka ako žili? Dostať sa k takýmto údajom je dnes veľmi ťažké. Oveľa viac vieme o vojnách a o tragédiách, o čom boli nútení písať kronikári, či doboví historici a zapisovatelia. Lenže komu by napadlo zaznamenať fragmenty a popisy toho, ako sa žije. Veď ani dnes nie je nikto, čo by zapísal presne spôsob života, obliekanie a podobne.

Život na šľachtickom dvore

Hodnotné poznatky v hodnotnej knihe

Cenné informácie o živote našich predkov a ich predkov sa nám darí skladať len pomocou dobových spisov skonfiškovaného majetku, dedičných listín a ďalších fragmentov. Ak už sa ale podujmete stmeliť mnoho poznatkov do jedného diela, môže z toho vzniknúť aj tak zaujímavá kniha, akou je Život na šľachtickom dvore. Jednak preto, že zachytáva konkrétnu sociálnu vrstvu – šľachtu a jednotlivé aspekty ich života, ale tiež preto, že sa vôbec autorka knihy podujala spojiť toľko drobných čriepkov. Knižnú novinku z vydavateľstva Slovart pripravila známa historička Tunde Lengyelová a ako sama uvádza na obálke knihy, zameriava sa najmä na odev, stravu, domácnosť, hygienu a voľný čas. Oblasti, aké môžu byť pre našinca dnes zábavné, ale aj poučné. Na prvé počutie však možno nezaujímavé. Opak je pravdou.

Naozaj krásna kniha a začína históriu

Obdobie od vpádu Turkov nie je len obdobím nepokojov, vojen, vraždení, nepochopiteľných škriepok v rámci Uhorska napriek tomu, že sa blížila oveľa väčšia hrozba – Turci, no úvod knihy hlavne popisuje základné podmienky, ktoré ovplyvňovali rozvoj kultúry, ale aj spoločenského života. Celá kniha sa zameriava na mešťanov, šachtu, šľachtické dvory a ako jedna z mála kníh aj priamo definuje, čo to ten dvor vlastne znamená. Je tak naozaj výborné čítať jednak definíciu, popis, ako dvor fungoval, aké úlohy mal a aké plnil. Predstava z filmov je veľmi skreslená a aj pocit, že šľachta vždy bola len vykorisťovateľom je mylná, hoci nie vymyslená. Už v úvode sa môže čitateľ stretnúť so zaujímavou definíciou dobového ideálu muža a dobového ideálu ženy. Čiže popis toho, čo bolo v akej dobe ideálne, očakávané a akýmsi štandardom. Zistili by sme, že sa v mnohom odlišuje od súčasného, hoci niektoré veci zostali zachované.

Viacero oblastí v jednom diele

Obsah knihy Život na šľachtickom dvore má jasné rozdelenie. Venuje sa hygiene, starostlivosti o človeka, kúpele, holenie, starostlivosť o zuby a dostatočný priestor je venovaný aj vtedajšej kráse a tomu, ako sa ženy starali o svoju krásu. Je tak pozoruhodné čítať o receptoch, procedúrach aj prvkoch, ktoré je úžasné opäť vracať na svetlo, keďže už mohli byť zabudnuté. Autorka totiž siahala po množstve zápisov, literatúry, dobových prameňov, spisov majetku, ale aj vďaka zmienkam v rôznych dielach sa dá dnes pochopiť, na čo ktorý predmet a ako slúžil. Veľmi zaujímavé je čítať o kúpeľníctve, ktoré sa Slovenska, respektíve Horného Uhorska týka oveľa viac, ako množstva krajín v okolí. Slovensko je aj dnes veľmocou v oblasti kúpeľníctva, ktorú za dávnych dôb vedeli výborne propagovať, nie ako dnes. Ich významu po 15. storočí sa taktiež kniha venuje. Treťou oblasťou poznania je odievanie a široký záber toho, čo sa šiat žien, mužov a vôbec módy týka. Veľký priestor získalo stravovanie, dobová kuchyňa šachty, aké jedlá jedávali, ako sa pripravovali, aké suroviny sa používali a čo v kuchyni prevažovalo. V tomto prípade museli pomôcť kuchárske knihy, aj keď dobové záznamy ešte neboli typickými kuchárskymi knihami, aké ich poznáme dnes.

Rozsiahly popis stravovania sa venuje osobitne mlieku a mliečnym výrobkom, nápojom, vínu a vinohradníctvu, mäsu a údeninám a skrátka hlavným kategóriám potravín. Je pritom zaujímavé čítať, aké suroviny sa používali a aké ešte stále nepoznali, hoci my ich už považujeme za celkom bežné. Piatou kapitolou je bývanie. Opäť zaujímavé čítanie o dobovom bývaní, zariadení, o jednotlivých nábytkoch a predmetoch v interiéry, ktoré mali svoju úlohu. Voľnému času sa venuje autorka v šiestej časti knihy, kde dostáva priestor mnoho oblastí zábavy dospelých príslušníkov šľachty, hry, poľovačky a záhrady.

Kniha Život na šľachtickom dvore

V knihe sa nachádza niekoľko drevorezieb, malieb a taktiež fotografií dobového zariadenia a rôznych predmetov dennej potreby. Fotografii nie je veľa. Výpovednú hodnotu má najmä text. Kniha je tak plnohodnotným materiálom pre odborníkov, ale aj laickú verejnosť, pre kohokoľvek, koho zaujíma, ako to kedysi bolo a ako veľmi sa odlišuje súčasnosť. Je povinnou súčasťou knižnice kohokoľvek, kto tvrdí, že ho zaujíma slovenská história, kultúra a čokoľvek, čo sa týka slovenských dejín. Autorka vytvorila dielo, Život na šľachtickom dvore, ktoré si zaslúži oveľa viac pozornosti, ako je mu dávané.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu