ZN.SK
Pavučina

Zástava krvácania v prírode: skúste priložiť čistú pavučinu

Pavučina vie pomôcť zastaviť krvácanie, ak máte drobné krvácajúce rany spôsobené reznými poraneniami, teda nie masívne krvácania. Stačí pavučinu priložiť.

Starodávny recept, ktorý používali v dávnych dobách v časoch mladosti našich starých mám sa dnes javí ako neuveriteľný spôsob zastavenia krvácania. Drobné krvácanie spôsobené pílkou, klincom, reznými poraneniami a skrátka všetky nie masívne krvácania, je možné dezinfikovať pomocou pavučiny. Väčšie pavučiny bez nachytaného hmyzu a bez prachu majú mnoho účinkov, ktoré dokážeme oceniť viac, ako pri účinky drahých medikamentov. Hlavne, keď ich nemáme po ruke a sme ďaleko od akejkoľvek pomoci.

Pavučina

Pavučina má zdravotné účinky:

  • Majú prekvapivo antiseptické a antibakteriálne účinky, čiže ranu čiastočne dezinfikujú
  • Majú antimykotické účinky, čiže zabraňujú šíreniu plesní
  • Špeciálne enzýmy obsiahnuté v pavučinách zastavujú krvácanie

Rastliny a iné metódy zastavujúce krvácanie

Ak predsa nemáte po ruke pavučinu, skúste list skorocelu kopijovitého, podrveného skorocelu hrubolistého, alebo podrvenej kapsičky pastierskej. Mylne sa pokladá moč za metódu zastavenia krvácania. V skutočnosti sa moč používa ako krajné riešenie pri riziku dezinfekcii rany.

Poznámka: Ak už strhávate pavučinu, aby ste si s ňou pomohli, pozor, aby to nebola lieviková, alebo prízemná pavučina. Môže ísť o jedovatý typ pavúkov, o ktorom píšeme v našich článkoch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu