Žaba druhu trichobatrachus robustus sa pri hrozbe chráni ako Wolverine

Žaba druhu trichobatrachus robustus sa pri hrozbe chráni ako Wolverine

Žaba vlasatá, ako znie častý prekladaný názov neobyčajného obojživelníka žijúceho v centrálnej Afrike, nesie latinský názov trichobatrachus robustus. Okolo 10 centimetrová žabka nepôsobí nijako atraktívne. Nevzhľadné sfarbenie a príliš široké ústa ju nekraľujú na kráľovnú krásy, no svojim neobyčajným správaním pri ohrození vzbudzuje naozaj dojem unikátneho príkladu seba-poškodzovania za účelom obrany. Internet túto žabku rád prirovnáva k Freddiemu, alebo ešte radšej k Wolverinovi zo slávnych X-menov.

žaba zlomí kosti a bráni sa trichobatrachus robustus

foto: wikimedia, Trichobatrachus robustus

Naštvi ju a trichobatrachus robustus vytasí pazúry

Žabka, ktorá vyzerá na prvý pohľad hladko a neškodne, pod mäkkou kožou ukrýva nečakane kedykoľvek pripravené ostré kosti, ktorými je kedykoľvek odhodlaná brániť sa. Zabudnite na vystreľovacie kostičky z vankúšikov na spôsob mačiek. Trichobatrachus robustus v prípade ohrozenia pomocou svalov dokáže zlomiť spojenie chrupaviek tak, že ostré kosti na koncoch prstov prerazia kožu a vyčnievajú von. Následne s takýmito zbraňami je schopná lepšie sa ubrániť voči niektorým predátorom alebo narušiteľom jeho prostredia. Napríklad v prípade starostlivosti o mladé. Zaujímavosťou je, že tieto kosti vie opäť pomocou svalov vrátiť späť a po nejakom čase koža opäť zrastie. Výnimočná regeneračná schopnosť a útočná technika – touto kombináciou príroda vyzbrojila len tento druh.

Dočítajte sa viac aj na: https://www.newscientist.com/article/dn13991-horror-frog-breaks-own-bones-to-produce-claws/

Prečo ako Wolverine?

Wolverine je jednou z najznámejších postáv skupiny X-men v známom komixe z dieľne Marvel. Wolverine je postavou muža, ktorý stratil pamäť a nepamätá si svoju minulosť, avšak pre jeho schopnosť regenerácie bol väznený a podrobený pokusom. Jeho kostené výrastky na rukách, ktoré dokázal vystreliť, nahradili kovovými. Unikol, pridal sa k skupinke tých, ktorí si hovorili “muži X”, hoci sú medzi nimi aj ženy. Združuje ich profesor Xavier, ktorý ich chráni a organizuje ich boj proti zlu. komiks, no nie tak ďaleko od nemožného… ako vidíme na žabe.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
rozprávka Deep
Recenzia Deep: skutočné dobrodružstvo pod hladinou

Solárna sprcha
Letné horúčavy pri bazéne: Dokonalé osvieženie vďaka solárnej sprche

Achilles, biely tiger bratislavská ZOO
Bratislavská ZOO: biely tiger Achilles, jeden zo symbolov ZOO, zomrel

Zavrieť