Žaba druhu trichobatrachus robustus sa pri hrozbe chráni ako Wolverine

Žaba druhu trichobatrachus robustus sa pri hrozbe chráni ako Wolverine

Žaba vlasatá, ako znie častý prekladaný názov neobyčajného obojživelníka žijúceho v centrálnej Afrike, nesie latinský názov trichobatrachus robustus. Okolo 10 centimetrová žabka nepôsobí nijako atraktívne. Nevzhľadné sfarbenie a príliš široké ústa ju nekraľujú na kráľovnú krásy, no svojim neobyčajným správaním pri ohrození vzbudzuje naozaj dojem unikátneho príkladu seba-poškodzovania za účelom obrany. Internet túto žabku rád prirovnáva k Freddiemu, alebo ešte radšej k Wolverinovi zo slávnych X-menov.

žaba zlomí kosti a bráni sa

foto: wikimedia, Trichobatrachus robustus

Naštvi ju a vytasí pazúry

Žabka, ktorá vyzerá na prvý pohľad hladko a neškodne, pod mäkkou kožou ukrýva nečakane kedykoľvek pripravené ostré kosti, ktorými je kedykoľvek odhodlaná brániť sa. Zabudnite na vystreľovacie kostičky z vankúšikov na spôsob mačiek. Trichobatrachus robustus v prípade ohrozenia pomocou svalou dokáže zlomiť spojenie chrupaviek tak, že ostré kosti na koncoch prstov prerazia kožu a vyčnievajú von. Následne s takýmito zbraňami je schopná lepšie sa ubrániť voči niektorým predátorom alebo narušiteľom jeho prostredia. Napríklad v prípade starostlivosti o mladé. Zaujímavosťou je, že tieto kosti vie opäť pomocou svalov vrátiť späť a po nejakom čase koža opäť zrastie. Výnimočná regeneračná schopnosť a útočná technika – touto kombináciou príroda vyzbrojila len tento druh.

Dočítajte sa viac aj na: https://www.newscientist.com/article/dn13991-horror-frog-breaks-own-bones-to-produce-claws/

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Vlaky Arriva
55 vlakových staníc dostane dvojjazyčné názvy

Biela Panda
Fotopasca v čínskom národnom parku zachytila pandu albína

ľadovec a more
Prečo je more slané a kde sa v ňom vzala soľ?

Zavrieť