ZN.SK
jednoducho Mária, telenovela

Retro-spomienky: Jednoducho Mária ako prvá telenovela u nás legendou

Slávny mexický seriál Jednoducho Mária. Chudobná slúžka a krajčírka nájde lásku v rodine boháčov, aj pochopenie… Čo priniesol?

Kde hľadať počiatky telenoviel v slovenskom televíznom éteri? Celkovo môže za začiatky tohto druhu seriálov, aké poznáme dnes, slávny mexický seriál Jednoducho Mária. Chudobná slúžka a krajčírka nájde lásku v rodine boháčov, aj pochopenie, no trvalo to poriadne dlho. Slovenská televízia vtedy každý piatok večer zaznamenala nesmierny úspech.

jednoducho Mária, telenovela

Práve jej úspech priniesol jednoduchý poznatok – telenovely a vôbec zamilované lacné seriály budú zlatou baňou. Bolo to niečo nové a hlavne to bolo prvé. Seriál nakrútený v rokoch 1989 a 1990 bol mimoriadny aj v domácom Mexiku a následne aj v mnohých krajinách sveta v mnohých politických režimoch.

Jednoducho Mária je o spomienkach

Dnes si na to obdobie môžeme len spomínať. Celé obce v určité hodiny stíchli. Seriál sledovali ženy aj muži. Pre mužov bolo potupné to priznať, ženy to priznávali sami sebe a celej obci. Čo sa dialo v seriáli sa preberali aj v ženských kolektívoch a prvé videorekordéri nahrávali priebeh seriálu. Pred viac ako 25 rokmi sa podvečer pri televízoroch v menších obciach stretávali aj susedky. Bola to príležitosť na niečo, čo tu dovtedy nebolo. Mimochodom, pamätáte si ešte, kto daboval Máriu Lopézovú? Áno, Zuzana Tlučková, ktorá sa na ňu aj pomerne podobala. V originály seriál hľadajte pod menom Simplemente Mária. Jeho prvý diel si mnohí už vôbec nepamätáme.

Bol o odchode dievčaťa do veľkého mesta a jeho potĺkaní sa životom, prvom zoznamovaní so známymi a nakoniec aj svetom bohatých. Dá sa povedať, že Jednoducho Mária priniesla to, čo neskôr vidíme v množstve iných seriálov. Príbehy, ktoré sa javia ako veľmi podobné, s podivnou zápletkou, romancou a kontrastom chudoby a bohatstva. Akýsi príbeh o Popoluške, ktorý má osloviť väčšinu obyvateľstva.

O seriáli Jednoducho Mária tak trochu jednoducho

Jednoducho Mária, v španielskom originály nazvaná ako Simplemente Maria, je nezabudnuteľný seriál z Mexika. Nakrúcali ho v rokoch 1989 až do roku 1990. Jeho dej bol posadený do obdobia 1969 a hlavne do rokov 1989 a 1990. Celkovo mal 150 dielov a priniesol do našich slovenských končín niečo, o čom sme nemali ani zdania. Hlavne sme však nič nevedeli o Mexiku, ktoré sme mali vďaka westernom v hlavách ako krajinu nehostinných púští, kaktusov a fúzatých tmavých ľudí v sombrérach. Seriál sa pôvodne inšpiroval peruánskym románom od Celie Alcantara. V hlavných úlohách sa predstavili Victoria Ruffo, Manuel Saval, Jaime Garza a Gabriela Goldsmith. Seriál vysielali takmer v celej Amerike mimo USA a Kanady. Úspech zaznamenal napríklad v Libanone, Vietname, na Slovensku a v Rusku.

O čom bol príbeh seriálu?

Hlavná postava María López de Carreño pochádza z odľahlej dedinky v horách. V snahe vyriešiť fianančné problémy odchádza do Mexiko City, kde si nájde prácu ako slúžka v rodine bohatého Gustava. Ten má dvoch synov a jeden z nich, Juan Carlos, neskôr bude o krásnu Máriu usilovať. Využije ju, splodí s ňou dieťa, no odvrhne ju. Mária sa neskôr dostáva do rodiny skromného učiteľa Victora Carreňa, ktorý jej ponúkne pomoc. Začne ako krajčírka a naučí sa čítať a písať. Využije svoj talent a postupne sa vypracuje až na návrhárku. Jej syn José Ignacio rastie do krásy, no Mária už nestojí o snahy Juana Carlosa získať Máriu späť.

Herecké obsadenie:

  • Victoria Ruffo (celým menom Victoria Eugenia Guadalupe Martinez del Rio Moreno Ruffo) v hlavnej úlohe ako María López de Carreño
  • Manuel Saval ako Juan Carlos del Villar
  • Jaime Garza ako Victor Carreño
  • Gabriela Goldsmith ako negatívna postava viacerých mien
  • Tono Mauri ako José Ignacio López
  • Amairani ako Laura Lopez Rivera del Villar a ďalší.
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu