ZN.SK
Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Krásy Turecka: Vodopády a národný park Kursunlu (Kurşunlu)

Kursunlu, alebo ak chcete po turecky Kurşunlu, je národný park a vodopády, ktoré sú jeho súčasťou v turisticky atraktívnom regióne Turecka na južnom pobreží.

Kursunlu, alebo ak chcete po turecky Kurşunlu, je národný park a vodopády, ktoré sú jeho súčasťou v turisticky atraktívnom regióne Turecka na južnom pobreží. Neďaleko ruín antického mesta Perge a vôbec pre turistov populárneho mesta Antalya sa nachádza neobyčajne krásne miesto, ktoré možno bude v niečom pripomínať tak trochu aj Plitvické jazerá, či iné miesta vo svete.

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

O Kursunlu sa na Slovensku dozviete málo, hoci nejedna cestovná kancelária, či miestni poskytovatelia výletov vás tam veľmi radi zavedú. Už v minulosti sme na niektorých miestach priniesli informácie o národnom parku, ako aj jeho možnostiach.

Vodopády Kursunlu stoja za pozretie

Jedinečnosť vodopádov nie je v ich výške. Dosahuje totiž len pár metrov. Ich pôvab a jedinečnosť je v zeleni, ktorá ich obklopuje. Miesto nemá vysoké vstupné, keďže sem vo veľkom chodia aj turecké rodiny, aj keď skôr na miesta viac vyvýšené s piknikovými stolmi. Samotné vodopády sú v blízkej časti viac pri vstupe. K nim vedú betónové schody vybudované tak, aby sprístupňovali toto miesto pre peších. Vozíčkari a ľudia mobilne menej schopní budú mať určite veľké problémy pozrieť si túto krásu na vlastné oči.

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Vodopády sú akoby v polkruhu a ohraničujú hlavnú atraktívnu časť. Voda steká z hornej časti skál do prepadliny. Vode pritom „prekážajú: husté porasty vodných rastlín, čo vyvoláva dojem tropických vodopádov v tropickom pralese. Veľmi hustá zeleň a život na tomto mieste naozaj vyvoláva jedinečný pocit z výnimočného miesta. Pod najväčším vodopádom sa nachádza priestor v skale, do ktorého je možné vojsť. Neustále je tento priestor plný vlhkosti, kde prskajú jemné kvapôčky vody. Pozor preto na techniku. Voda je tu veľmi studená a kúpanie nie je žiaduce.

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Z vody vyčnievaj skaly a je tu viacero miest, ktoré budú nepochybne lákať objektív vášho fotoaparátu. Fotoaparát je tu priam povinnosť. Počas leta sa môže intenzita toku zmierniť, tak ako pri väčšine riek v oblasti, vplyvom sucha a menších zrážok.

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Národný park Kursunlu

Národný park založený v roku 1991 vďačí svojmu vzhľadu najmú geológii. Miestne horniny, prepadliská a ich tvrdosť umožnili zachytávať vodu a to ovplyvnilo ďalší vývoj miesta po stránke biosféry – fauna a flóra je tu zastúpená naozaj vďaka členitému terénu, výskytu vodopádov, a aj vďaka klíme a polohe miesta.

Turecko, národný park a vodopády Kursunlu

Národný park Kursunlu nie je len vodopád a scenéria okolo neho. Je to aj viacero drevených mostíkov ponad vody, rieky, okolité kopce, skaly a zeleň. Stále je čo obdivovať. Chodníky sú taktiež skôr pre pohybovo zdatnejších ľudí, nie pre vozičkárov. Pozorovať môžete rôzne vodné živočíchy, korytnačky, ryby, okolité vtáctvo, či hmyz.  Sú tu trasy, ktorými sa dá prejsť okolitou prírodou, alebo ako už bolo spomenuté, obľúbená lokalita sa nachádza na strane pri vstupe s výhľadom na vodopády. Nachádzajú sa tu piknikové stoly, kde sa stretávajú turecké rodiny a oslavujú, piknikujú, alebo grilujú.

Vodopádom sme sa venovali už aj na iných stránkach v našich vlastných článkoch, preto je celkom možné, že rovnaké fotografie nájdete aj v niektorých sprievodcoch a materiáloch určených na propagáciu niektorých tureckých lokalít.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu