ZN.SK
Jogging svaly muž

Muža robia mužom nielen jeho činy, ale aj testosterón

Testosterón sa často nazýva aj mužský hormón, a to aj napriek tomu, že ho produkujú muži aj ženy. Ide však o androgénny hormón, ktorý je zodpovedný za „charakteristiky“ muža.

Zľavy na wellness pobyty

Testosterón sa často nazýva aj mužský hormón, a to aj napriek tomu, že ho produkujú muži aj ženy. Ide však o androgénny hormón, ktorý je zodpovedný za „charakteristiky“ muža. Vytvára sa v semenníkoch, vo vaječníkoch a nadobličkách.

Jogging svaly muž

Viete, na čo všetko tento hormón vplýva?

Muži majú, samozrejme, v tele omnoho vyššie hladiny testosterónu ako ženy. Testosterón je nesmierne dôležitý, pretože pomáha pri vývoji viacerých orgánov. Áno, aj tým reprodukčným, čiže penisu a semenníkom. Bez testosterónu by muži neboli schopní produkovať spermie a pohlavný styk by bol prakticky nemožný. Tento hormón je však zodpovedný aj za tvorbu červených krviniek, ovplyvňuje hustotu kostí, rozloženie tukov a silu svalov a v neposlednom rade má vplyv na agresivitu

Nízka hladina testosterónu spôsobuje u mužov viaceré symptómy:

Čo je na testosteróne zaujímavé?

Možno vás prekvapí, že keď sa žena zamiluje, počas prvých mesiacov vzťahu má v tele vyššiu hladinu testosterónu. Postupne potom hladina klesá. U mužov je to však úplne opačne. Čerstvo zamilovaní muži majú menej mužského hormónu ako slobodní muži či tí, ktorí už majú dlhodobo partnerku.

Muži, ktorí majú veľa brušného tuku, avšak málo testosterónu, môžu pri hormonálnej liečbe svoju „pneumatiku“ stratiť. Podľa jednej štúdie muži, ktorým sa podával testosterón, postupne z brucha chudli. Testosterón pomáha zarábať peniaze. Ako to? Britskí vedci zistili, že muži, ktorých hladiny testosterónu boli ráno vyššie ako priemer, mali popoludňajšie zisky vyššie ako v dňoch, keď ich hladina testosterónu bola nižšia.

Obézni muži majú menej testosterónu ako štíhli. Z toho vyplýva, že ak chcete skvalitniť svoj sexuálny život, treba začať chudnúť. Príliš veľa testosterónu zabíja mozgové bunky. Vedci z Univerzity Yale dokázali, že nervové bunky vystavené vysokým hladinám mužského hormónu sa samy zničia. Nemali by ste to preto s jeho užívaním rozhodne preháňať.

Divné fakty o mužskom hormóne

Vzhľadom na to, že ide o hormón, ktorý úzko súvisí so sexuálnym zdravím, stáva sa často predmetom štúdií. Niet preto divu, že okrem zaujímavých zistení ohľadom jeho vplyvu na sexualitu a výzor človeka, prišli vedci aj na vskutku podivný vplyv na správanie.

Testosterón ovplyvňuje veľkorysosť mužov. Muži so zvýšenou hladinou mužského hormónu „boli o 27 percent menej štedrí voči cudzím ľuďom ohľadom financií.“ Tí s nižšou hladinou testosterónu však boli značne štedrejší.

Niektorí ľudia sú pomstychtivejší ako iní. Viete prečo? Odpoveďou je testosterón. To platí rovnako u mužov, ako u žien. Ak mali v tele vyššiu hladinu hormónu a dostali nespravodlivú ponuku, automaticky to oplácali rovnakým spôsobom. Súťaživosť, čo sa ženskej pozornosti týka, je u mužov pravdepodobnejšia v prípade, že majú v tele viac mužského hormónu ako je potrebné.

Problémy v posteli môžu súvisieť s hladinou testosterónu

Hladina testosterónu u mužov začne po dosiahnutí tridsiatky klesať. Podľa odhadov vedcov ide o približne jednopercentné znižovanie ročne. To je aj dôvod, prečo sú nižšie hladiny tohto hormónu bežnejšie u starších mužov. Presne u tých, ktorých svaly už nie sú to, čo bývali v dvadsiatke, u tých, ktorí majú problém dosiahnuť erekciu a sú často náladoví.

Svoju hladinu testosterónu môžete skúsiť zvýšiť prirodzenými prostriedkami. To znamená menej sa stresovať, viac spať, jesť viac sacharidov a dobrých tukov, strážiť si cholesterol a uprednostňovať v jedálničku viac potravín obsahujúcich „aditíva“ na zvýšenie hormónu. Ak to však nejde, treba telu dodať kvalitné vitamíny a minerály.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu