ZN.SK
Kréta, palác Knossos

10 zaujímavých miest a zaujímavostí na ostrove Kréta

Spoznajte 10 zaujímavých miest na ostrove Kréta, ktoré môžu byť zaujímavou inšpiráciou pred vašou dovolenkou.

Kréta je jeden z najväčších ostrovov Stredozemného mora, ktorý je pre Grécko jeden z najatraktívnejších turistických cieľov vôbec. Keď sa povie Kréta, bežný dovolenkár má pred očami hotelové komplexy a pláže. Keď sa povie Kréta, je najlepšie si predstaviť nádherné prírodné, historické aj kultúrne krásy, ktoré sa na ostrove nachádzajú. Rozprestiera sa na 8336 km2 a celá patrí Grécku. Dosť miesta na to, aby sa v nej nachádzalo viacero lákadiel a významných miest. Čo by ste o Kréte mali vedieť určite?

1. Krétu spomína už Homér v Odysei

Homér vo svojom slávnom diele Odysea spomína Krétu ako ostrov pri nádhernom mori plný rôznych kultúr, jazykov a srdečných ľudí.

2. Najväčšia roklina v Európe

Údajne najväčšia roklina v celej Európe bola prírodou vybudovaná práve tu. Samaria, ako sa prírodný útvar volá, je izolovanou časťou krajiny, známa aj ako rezerváciou biológov a dostať sa do nej je naozaj vecou dobrej kondičky, dobrej obuvi a zásobenia sa dobrou náladou. Vodu až tak netreba so sebou brať, keďže izolovanosť znamená aj čistotu miestnej prírody a miestnych prameňov.

3. Knossos

Knossos je azda najzaujímavejšia historická lokalita na Kréte, ak nie v celom Grécku. Dávne bájne mesto sa totiž objavuje v starých mýtoch, legendách aj básňach. Kedysi tu stál palác kráľa Minoa, a v podzemí bol labyrint s Minotaurom. Odtiaľto pochádzala mínojská kultúra mínojskej civilizácie. Palác a celé pradávne mesto obývalo viac ako 10 000 ľudí.

Kréta, palác Knossos

4. Ďalšie minojské paláce a náleziská

Tilisos je jedno z pár minojských archeologických nálezísk. Ide o zrúcaninu minojského paláca v dedinke Tilisos južne od Heraklionu. Miesto nie je vyhľadávané turistami tak ako Knossos. O to viac dôvodov, sem zavítať. Z miesta sa zachovali len základy, no i tak nie je na škodu sa sem pozrieť. Menší minojský palác sa nachádza pri stredisku Kato Zakros. Jeho história sa začala písať asi pred 3600 rokmi a pre archeológov to bolo bohaté nálezisko. Mesto Gournia juhovýchodne od AgiosNicholaos bolo objavené len nedávno. Celé stáročia bolo ukryté pod vlastnými ruinami a porastami. Ide o menej známe ruiny, no dostatočne odhalené na to, aby nám dokázali, že tu niečo významné bolo. Ak Knossos považujeme za najväčší palác, druhým najväčším by mohol byť Festos južne od Heraklionu. Aj toto miesto je možné považovať za výnimočné, nálezmi aj rozsahom.

5. Jaskyne

Kréta je geologicky ovplyvňovaná morom a sedimentmi. Je tak pochopiteľné že v miestnych horninách sa tvorili aj jaskyne. Je ich toľko, že ich počítanie nemá zmysel a objav novej nič nezmení, jedine ak by šlo obrovské priestory. Odhaduje sa počet až 3000 jaskýň a v jednej z tých prístupných sa údajne narodil Zeus, kým sa jeho matka Rhea ukrývala pred Kronom.

6. Vzduch na Kréte

Hippokrates údajne odporúčal vzduch na Kréte ako liek. niečo na tom bude, keďže aj Slováci radi na Kréte trávia svoju dovolenku, dokonca opakovane.

7. Pláže

Pláže na Kréte sú naozaj rôzne, pieskové aj kamenisté. Viaceré majú pridelenú modrú vlajku kvality za čistotu a ekologickosť. Na jednej z celkom najzápadnejších pláží celého ostrova, Elafonissi, nájdete ružovkastý piesok, za čo môže opäť geologické zloženie ostrova a okolia. Zaujímavá je aj pláž Balos (foto) so svetlým pieskom pod hrebeňom Gramvousa a na polostrove so starou pevnosťou.

Kréta a maják

8. Spinaloga

Ostrov Spinaloga je zaujímavý sám o sebe. Vidieť ho veľmi dobre z pobrežia Kréty v lokalite Elounda. Na ostrov premáva lodná doprava a tam môžete vidieť budovy, ktoré sú pozostatkom histórie ostrova. V minulosti sem odvážali nevyliečiteľne chorých a ubytovaní boli práve tu, dnes už neobývanom, no turisticky atraktívnom ostrove Spinaloga.

9. Chania

V meste Chania a v blízkom okolí je možné nájsť naozaj viacero zaujímavých miest spojených s miestnou históriou. Napríklad mešitu HassanPaschu. Oveľa lákavejšie pre nášho turistu je pozrieť si starý benátsky prístav a benátsky maják.

Kréta a maják

10. Jazero Kournas

Asi 25 kilometrov juhozápadne od mesta Rethymno a južne od Georgioupolisu sa nachádza kazeroKournas. Je najväčším jazerom Kréty, je domovom korytnačiek, rakov a viacerých druhov pôvodných rýb. Tešiť sa môžete na príjemnú teplotu vody, za čo sa dá vďačiť najmä otvorenosti miesta a dosahu slniečka.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu