ZN.SK
Svätý Václav

Václavské námestie v Prahe: jeho história a socha Sv. Václava

Václavské námestie je jedno z najznámejších miest Prahy. Je kľúčovým, veľa krát pre turistov ľahko rozpoznateľným a východiskovým bodom pre prehliadky mesta…

Václavské námestie je jedno z najznámejších miest Prahy. Je kľúčovým, veľa krát pre turistov ľahko rozpoznateľným a východiskovým bodom pre prehliadky mesta. Vďaka spojeniu s podzemným metrom je tiež jednou z jeho zastávok. Dominantou námestia je socha Svätého Václava na koni, ktorá dohliada a vidí na celú dĺžku tejto ulice. Za sebou má budovu Národného múzea a v spodnej časti námestia je možné prejsť cez Můstek k Staromestskému námestiu. Celú ulicu dnes lemujú rušné cesty plné taxíkov, no najmä budov s obchodmi, kaviarňami, honosnými hotelmi a úzkymi uličkami.

Svätý Václav

Socha Svätého Václava

Socha Svätého Václava nie je len o jedinej postave na koni. Autorom súsošia je sochár Myslbek. Mimo Václava sa však na súsoší nachádzajú aj ďalší svätci, ktorí taktiež dohliadajú na toto námestie, napríklad Anežku Českú, Svätého Prokopa, alebo Svätého Vojtecha.

Josef Václav Myslbek na soche pracoval tri desaťročia a nakoniec ho doladili Alois Dryák a sochár Klouček. Pôvodná socha z Václaváku bola presťahovaná na pražský Vyšehrad, no túžba Pražanov po soche zostala. Stojí na veľkom kvádrovom podstavci, okolo ktorého sú spomínaní svätci. Všetci z nich boli inštalovaní v roku 1912, výnimkou bol Sv. Vojtech osadený až v roku 1924. Pôvodne malá celá socha stáť tesne pred Národným múzeom, no nestalo sa tak. Jej autor zomrel skôr, ako stihol dielo dokončiť. Jazdecká socha stojí len na dvoch nohách a vyhotovená je v nadživotnej veľkosti.

Václavské námestie a jeho história

Keď Karol IV. v roku 1348 založil Nové Mesto, bolo v ňom mnoho voľného priestoru, kde sa mohli organizovať trhy. Námestie vtedy malo hlavnú úlohu, spájať staromestské a novomestské opevnenie. Stávala tu brána, pri ktorej prebiehal konský trh. Na celom zvyšnom priestranstve prebiehal čulý výročný trh s obilím, potravinami, textilom, aj zbraňami. Po zbúraní brány aj s hradbami na tomto mieste postavili súčasné múzeum. Pôvodný názov námestia bol Koňský trh a až v roku 1848 sa názov zmenil na Svätováclavské námestie pre pôvodný pomník Sv. Václava, ktorý ale presunuli na Vyšehrad. Až koncom 18. storočia sa toto miesto dočkalo dlažby.

Praha Václavské námestie

V roku 1875 tu vysadili lipy, no už o niekoľko rokov ich vyťali kvôli konskej železnici. Počas Pražskej vzbury v roku 1945 prebiehali ťažké boje proti nacistickým vojskám aj priamo na Václavskom námestí a počas toho bolo zničených niekoľko okolitých budov. Okupácia vojsk Varšavskej zmluvy je nám tiež známa fotografiami sovietskych. Aj v tom bola symbolika. Za socializmu sa tu budovali parkovacie miesta. Dnes skôr badať snahy o eliminovanie množstva áut, hoci pre mnoho významných hotelov a prevádzok je to komplikované.

Zaujímavosti

  • V pražskej Lucerne sa nachádza paródia tejto sochy, obrátená opačne. Jej autorom je David Černý.
  • Pri soche bola 28. októbra Aloisom Jiráskom oficiálne vyhlásená Československá republika, no Václavské námestie sa stalo dejiskom aj iných udalostí, veľkých demonštrácií, bojov za slobodu aj Nežnej revolúcie.
  • Budovu Národného múzea dokonca vojská Varšavskej zmluvy ostreľovali a poškodili.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu