ZN.SK
Svätý Václav

28. septembra oslavujeme Václava, aj Václava patróna Čiech

28. septembra si pripomíname meninový deň a všetkých Václavov. Václav je meno viac obľúbené v susednej Českej republike, historicky v mnohom spätej…

28. septembra si pripomíname meninový deň a všetkých Václavov. Václav je meno viac obľúbené v susednej Českej republike, historicky v mnohom spätej so Slovenskom a svojho času aj súčasti spoločného štátu so Slovenskom. Na Slovensku máme najznámejšieho Václava hudobného skladateľa, nadaného hudobníka a mentora ďalších hudobníkov, Vaša Patejdla.

Svätý Václav

Historicky je deň spätý s vraždou kniežaťa Václava

Knieža Václav I. je jednou z najväčších osobností dejín Čiech. Knieža z rodu Přemyslovcov bez jasného dátumu narodenia bol zavraždený 28. septembra 929 alebo 935. Zvláštnosťou tejto udalosti je, že sa vie dátum, ale nie je jednoznačný rok. Počas svojej vlády od 921 podporoval kresťanstvo, za čo si neskôr vyslúžil aj vysvätenie a aj preto ho poznáme z mnohých prameňov ako Svätého Václava. Jeho najslávnejšou podobizňou je socha v brnení na koni na jednom z najznámejších pražských námestí, Václavskom námestí. Jeho podobizne a prívlastok „svatováclavské“ sa spájajú s národnou hrdosťou, umením, históriou a historickým odkazom, neraz saj v spojitosti s kresťanstvom.

Zavraždenie kniežaťa Václava

Dôvody zavraždenia kniežaťa Václava, ktoré sa považujú za vysvetlenie dôvodu jeho smrti, hovoria o rivalite s jeho mladším bratom Boleslavom. V roku 929 bol Václav prinútený rímskym cisárom Henrichom I. platiť poplatok a Čechy mu postavením musel podrobiť. Počas svojej vlády nechal na Pražskom hrade postaviť známy Chrám sv. Víta, zasvätený saskému patrónovi Vítovi, ktorého telesné relikvie získal Václav práve od Henricha. Práve smerovanie politických a cirkevných väzieb sa nepáčilo mladšiemu Boleslavovi, ktorý pozval Václava do Starej Boleslavy, kde ho ráno 28. septembra zavraždili. Krátko na to Boleslav obsadil hrad a stal sa českým kniežaťom. Bratove pozostatky však nechal pochovať na Pražskom hrade a postavil pre neho svätováclavskú kaplnku, ktorá je dodnes súčasťou kostola Sv. Víta. Jej zaujímavosťou je, že obsahuje mimoriadne pestrú výzdobu s výjavmi zo života Václava, ktoré boli doplnené o pár storočí neskôr, avšak samotná stavba sa od 10. storočia zásadne nezmenila a stále umožňuje náhľad na toto miesto také, aké ho pred tisíc rokmi postavili.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu