ZN.SK
Cyklotrenažér

Domáce cvičenie: Ako vybrať cyklotrenažér na doma?

O tréning kedykoľvek bez ohľadu na to, aké je vonku počasie, sa vám postará v domácich podmienkach cyklotrenažér…

Chceli by ste zlepšiť svoju kondíciu, vytrvalosť, rýchlosť a silu? O tréning kedykoľvek bez ohľadu na to, aké je vonku počasie, sa vám postará v domácich podmienkach cyklotrenažér. Viete, čo si všímať, aby ste si zaobstarali ten najlepší presne pre vás? Pripravili sme pre vás zopár užitočných rád, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa správne.

Cyklotrenažér

Požiadavky začiatočníka verzus pokročilého

Stanovte si požiadavky, ktoré by mal spĺňať váš cyklotrenažér. Ako dlho sa venujete cyklistike a ako často chcete na cyklotrenažéri cvičiť? Amatéri a úplní začiatočníci budú mať iné nároky na cyklotrenažér ako tí, čo už majú čo-to odkrútené. Začiatočníkom postačia aj lacnejšie cyklotrenažéry na domáce použitie, zatiaľ čo profesionáli budú mať omnoho vyššie nároky a budú prístroj zaťažovať oveľa viac.

Aj domáce cyklotrenažéry za dostupné ceny však môžu vyhovovať vašim potrebám a príjemne vás prekvapiť výbavou a vlastnosťami ako tichý chod či rôznymi vychytávkami pre maximálne pohodlie.

Pokročilí používatelia sú náročnejší na doplnkové funkcie a vychytávky, potrpia si na detaily ako uzamykateľné pedále s možnosťou fixácie chodidla, zatiaľ čo začiatočníkom stačia pedále s voľnou nohou.

Nosnosť cyklotrenažéra

Dôležitý parameter, ktorý určuje, aká ťažká osoba môže bezpečne používať cyklotrenažér, je jeho nosnosť. Priemerne sa nosnosť cyklotrenažérov pohybuje okolo 130 až 150 kg, odporúča sa nechať si aj dostatočnú rezervu, aby ste nešli na doraz. Nosnosť trenažéra napovedá aj o tom, aký je robustný a aká odolná je jeho konštrukcia. Ak sa chcete venovať častým a intenzívnym tréningom, vyberajte si robustnejší cyklotrenažér s vyššou nosnosťou.

Maximálnu nosnosť cyklotrenažéra za žiadnych okolností neprekračujte, aby ste neriskovali nepríjemný úraz pri jeho preťažení.

Druh zotrvačníka, záťažového kolesa a bŕzd

Medzi kritériá uľahčujúce výber ideálneho stroja pre vás rozhodne patrí druh zotrvačníka. Cyklotrenažér vybavený zotrvačníkom s voľnobehom realisticky simuluje jazdu na bicykli. Cyklotrenažér so zotrvačníkom bez voľnobehu vám pomôže vydržať dlhšie cvičiť, pretože aj po zastavení šliapania sa budú pedále točiť a pripomínajú skôr spinning, takže záleží od vašich preferencií, či hľadáte vernú náhradu bicyklovania vonku alebo nie.

Záťažové koleso má vplyv na plynulosť a kvalitu tréningu. Platí, že čím je ťažšie, tým plynulejší chod cyklotrenažér dosiahne. Drahšie modely cyklotrenažérov bývajú vybavené záťažovými kolesami s vyššou hmotnosťou, okolo 20 kg. Tie už uspokoja aj náročných používateľov.

Brzdový mechanizmus cyklotrenažéra vytvára odpor a robí tréning efektívnejším. Najlacnejšie modely sú vybavené trecími brzdami, ktoré sa však rýchlo opotrebujú. Magnetické brzdy sa vyznačujú tichým chodom, dlhou životnosťou a nenáročnou údržbou a tie najkvalitnejšie modely sú vybavené elektromagnetickými brzdami (indukčnými) s dlhou životnosťou a vysokou presnosťou nastavenia odporu, takže sa využívajú predovšetkým u profesionálnych cyklotrenažérov.

Možnosti nastavenia sedadla, riadidiel

O pohodlie pri cvičení sa postarajú rôzne možnosti nastavenia cyklotrenažéra presne podľa vašich potrieb. Aby sa vám trénovalo komfortne, mali by ste mať možnosť cyklotrenažér si prispôsobiť na vašu výšku a telesné rozmery.

Úplnou nevyhnutnosťou je možnosť nastavenia riadidiel, aby bolo cvičenie naozaj efektívne. Niektoré modely cyklotrenažérov majú v riadidlách zabudované senzory, ktoré vám odmerajú tep. Táto užitočná funkcia by však nefungovala správne, ak by ste nemali riadidlá nastavené podľa svojich proporcií.

Počas celého tréningu sedíte na sedadle, preto je veľmi dôležité, aby ste sa na ňom cítili dostatočne pohodlne a mohli sa naplno sústrediť na váš výkon. Sedadlo by malo byť v ideálnom prípade nastaviteľné vo všetkých smeroch a praktické je, ak je anatomicky tvarované. Vylepšiť pohodlie si môžete aj gélovým poťahom na sedadlo. Potom vám už naozaj nič nebude brániť v pravidelných tréningoch.

Zdroj obrázku: ESB Professional / Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu