ZN.SK
Ukradnuté vzácne knihy, metropolitná polícia

Ukradnuté vzácne knihy z Británie našli pod podlahou v Rumunsku

Vzácne knihy, ktoré zmizli pred niekoľkými rokmi z colného skladu v britskom Felthame, sa našli v Rumunsku pod podlahou.

Vzácne knihy, ktoré zmizli pred niekoľkými rokmi z colného skladu v britskom Felthame, sa našli. Hodnotné zväzky za približne 2,5 milióna libier ukradli páchatelia, ktorí sa zlanili zo strechy pár desiatok metrov a odniesli si zo zabezpečeného skladu mimoriadne cenné knihy. Kto by kradol obyčajné knihy? Nešlo totiž o obyčajné knihy, ale veľmi vzácne a slávne knihy. Bolo tak jasné, že išlo o plánovanú akciu, ktorej cieľom bolo získať ich. Páchatelia išli na istotu. Knihy písané slávnymi vedcami, prvé vydania ešte písané samotným Isaacom Newtonom, či Galileom Galileim sa na nejaký čas stratili. Objavili ich v dedinke pri rumunskej Bukurešti. Medzinárodná spolupráca polície dokázala nájsť skrýšu, ku ktorej by sa možno za bežných okolností nikto nikdy nedostal.

Ukradnuté vzácne knihy, metropolitná polícia

Fotografia ukradnutých kníh. Zdroj: Metropolitná polícia

Ukradnuté vzácne knihy takmer všetky

Z celkových 240 ukradnutých kníh, ktoré patrili niekoľkým zberateľom a mali byť súčasťou výstavy, sa našlo 236. Niekoľko desiatok z nich bolo poškodených pri neodbornom narábaní, ako aj pri skladovaní. Vzácne knihy ako tieto totiž vyžadujú mimoriadne prísne podmienky pri skladovaní, sú náročné na konkrétnu vlhkosť a tiež teplotu, aby papier v nich, kresby a farebná stálosť zostali čo najdlhšie bez zmien. Páchatelia knihy ukryli v jednom dome na prízemí vo vybudovanej tajnej murovanej skrýši.

Skryli ich do tašiek, igelitov a prelepili páskou. Knihy boli naukladané na seba v rôznych taškách a výborne zamaskované. Celá skrýša bola prekrytá poklopom a zaliata lepidlom, na ktoré bola položená dlažba. Vyšpárované dlaždice pôsobili ako bežná dláždená podlaha. Pátranie britských vyšetrovateľov postupne prinášalo odhalenie početnej skupiny páchateľov a aj cestu kníh do Rumunska. Lúpež známa ako „Veľká knižná lúpež“ sa takmer vydarila.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu