ZN.SK
Horský bicykel

Typy bicyklov: horský bicykel, hardtail, celo-odpružený, či zjazdový

Kúpiť si bicykel je fajn. Ale ešte lepšie je vedieť, aký si kúpiť. Môžete sa totiž popáliť, ak kupujete podľa vzhľadu.

Kúpiť si bicykel je fajn. Ale ešte lepšie je vedieť, aký si kúpiť. Môžete sa totiž popáliť, ak kupujete podľa vzhľadu. V prvom rade totiž potrebujete pozerať na funkciu. Bicykel horský, či vyslovene zjazdový má rozdielne vlastnosti. Nie každý je vhodný do každého terénu. A možno práve preto oceníte, keď budete poznať definíciu a vlastnosti jednotlivých druhov bicyklov. Dnes si priblížime najmä horské, zjazdové a celo-odpružené bicykle.

Horský bicykel

Horský bicykel, označovaný aj ako MTB

Mountain bike, čiže horský bicykel, je univerzálnym bicyklom s ktorým môžete vyraziť do terénu aj na cesty. Na Slovensku sa začali udomácňovať pred viac ako dvoma desaťročiami, keď sa do našich končín začali oveľa viac dostávať technológie a mechanizmy vybavujúce bicykle. Horský bicykel je základnou voľbou, ak si plánujete kúpiť bicykel a nepremýšľate príliš konkrétne. Na víkendové jazdy a do nenáročného terénu celkom postačí menšia investícia. Jednotlivé diely nepodliehajú náročnému opotrebovaniu. Ak však plánujete náročnejšie trasy a spoznávanie prírody zo sedla bicykla, doprajte si kvalitu. Bicykel do 100 EUR samozrejme ponúkne celkom iný komfort ako bicykel nad 300 EUR. Často klesá celková váha, pretože na výrobu pevného rámu sa využijú odľahčené zliatiny, kvalitné materiály s odolnosťou.

Horské bicykle majú vyššiu hmotnosť ako cestné bicykle. Cyklista sa na ceste viac unaví vďaka konštrukcii a polohe sedenia. Obvod kolies je 26″, 27,5″ a 29″ a majú tiež širší plášť.

Hardtail

Podkategória kategórie MTB

Názov kategórie horských bicyklov hardtail je odvodený od označenia „pevný chvosť“. Ide o bicykel, ktorého výberom nemôžete nič pokaziť, ak ho potrebujete do naozaj rozmanitého terénu a do rôznych podmienok. Vzhľadom na vlastnosti s prednosťami do terénu nie je príliš ideálny na rovné úseky. Nie je ideálnym bicyklom na dlhé rovné rýchlostné úseky, za to s ním dosiahnete dobré výsledky v prírode, na cyklotrasách, na menších až väčších nerovnostiach.
Základom pri výbere medzi hardtail bicyklami je rozhodnúť sa, čo budete od neho potrebovať. Či to bude len jednoduchá jazda po cyklotrasách, po lúkach a prašných cestách v rovine, alebo siahnete aj po modeloch, ktoré budú stavané prevažne na prašné cesty, hlinu, alebo dokonca bicykle brázdiace menej prebádané trasy. Čím vyššia náročnosť, tým väčšia potreba lepšej výbavy.

Celo-odpružený horský bicykel

Podkategória kategórie MTB

Niektorí cyklisti získavajú z takéhoto bicykla pocit kvality a pohodlia, no nemusí to tak byť. Bicykel odpružený na prednej vidlici a vzadu vyžaduje náročnejšiu údržbu, kontroly a čistenie, ako bicykel pevný. Kupujú si ich najmä cyklisti, ktorí plánujú zodrať gumy na naozajstnom teréne. Lenže práve šetrenie v takomto prípade sa nemusí vyplatiť. Na poškodenie môžu byť náchylné práve odpružené časti, schopnosť pruženia sa po čase oslabuje. Je to doménou hlavne lacných bicyklov, kde hrozí aj únava materiálov. Kvalitnejšie celo-odpružené bicykle vedia dopriať pohodlie o to viac, keď sú využité v teréne. Mávajú širší plášť kvôli stabilite a prekonávaniu terénu. Predná odpružená vidlica aj zadná odpružená vidlica majú zdvih cca 150 mm a viac.

Bicykel celo-odpružený

Zjazdové horské bicykle

Podkategória kategórie MTB

Zaujímavou a pomerne mladou kategóriou sú zjazdové horské bicykle, ktoré sú skonštruované na pevnosť, ale tiež odpruženosť. Freeride, Freestyle, downhill alebo enduro bicykle majú veľké zdvihy tlmičov a odpruženie vidlíc na najťažšie terénne podmienky. Konštrukcia je zosilnená, nie veľmi ťažká a pneumatiky sú širšie. Už na prvý pohľad tieto bicykle vyzerajú inak. Viac pri zemi, s kolesami mierne od seba, aby netvoril jazdec vo výške priveľkú váhu pôsobiacu na nestabilitu pri zjazde strmým svahom. (zdroj fotografie kríženca celoodpruženého a zjazdového bicykla nižšie: http://theroostmag.com.au)

bicykel Zjazdový

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu