ZN.SK
evakuačné body pred tsunami

Exotické destinácie môžu mať evakuačné body pred tsunami

Na exotickej dovolenke pri plážach pri Indickom oceáne si môžete všimnúť v niektorých krajinách tabule upozorňujúce na body, kam utekať, ak prichádza tsunami.

Najmä v oblasti Indického a Tichého oceánu sa stretnete na uliciach s označením, ktoré na Slovensku azda nikdy nenájdete. Ide o tabule a smerovky, ktoré určujú, kam utekať v prípade náhleho tsunami. Ide tak o značenie trasy, ktoré vedie na vyvýšené miesto mimo dosah tsunami. Nachádzajú sa na mnohých plážach, v mestách, pri pamiatkach a ich primárnou úlohou je najmä dať jasnú informáciu v prípade, kedy môže zachrániť aspoň niekoľko životov, keď nie všetky. Tabule sú prevažne v angličtine a niektorých ázijských jazykoch.

evakuačné body pred tsunami

Tsunami

Ako vieme, tsunami je spôsobené otrasmi zeme pod morskou hladinou, kedy sa vlny z otrasov odrážajú na obrovské vzdialenosti k pevnine. Kým v hlbokej vode je takmer neviditeľné, dvíha sa až so zvyšujúcim sa pobrežím, kedy stúpa vo svojej stálej výške naďalej aj pri pobreží. Tým spôsobuje obrovskou ničivou silou skazu a pre zasiahnutých ľudí tak ide o pascu z ktorej je šťastím uniknúť. Vzhľadom na výskyt zemetrasení však dnes odborníci vedia predpovedať riziko tsunami a vydať tak vyhlásenie, ktoré umožní lepšie predpovedať, prípadne pripraviť lokality pred vlnami. Aj počas krátkej doby a náhlych vydaných varovaní tak je možné aj pre turistov, ktorí nepoznajú danú lokalitu dosť dobre, pomocou takýchto varovaní, určiť správny smer záchrany.
Snímka je vyhotovená na ostrove Bali, kde sa podobné ceduľky nachádzajú v pomerne rozsiahlom počte.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu