ZN.SK
zuby implantát starostlivosť

Zubné implantáty: ako sa implantáty v chrupe starať?

Implantát má dve časti – skrutku, ktorá sa navŕtava do kosti čeľuste a nahrádza koreň zubov, a samotný zub, ktorý je pripevňovaný na skrutku.

Prísť o vlastný zub môžete akokoľvek a vždy je to veľmi nepríjemná udalosť, ktorú musíte riešiť. Aj keď Vám to tak nemusí pripadať, tak chrup ukazujete skutočne veľmi často. Preto je vždy dobré začať stratu zuba čo najrýchlejšie riešiť, pretože na konečné riešenie môžete čakať niekoľko týždňov. Jednou z možností je zhotovenie implantátu. V akom prípade sa k tejto metóde pristupuje a ako by ste sa následne o implantát mali starať? Odpovede nájdete v článku.

zuby implantát starostlivosť

Kedy uvažovať o implantáte?

Implantát má dve časti – skrutku, ktorá sa navŕtava do kosti čeľuste a nahrádza koreň zubov, a samotný zub, ktorý je pripevňovaný na skrutku. Celý proces umiestňovania implantátu môže trvať aj niekoľko mesiacov. Aj kvôli tomu nemožno jednoznačne povedať, pre koho je implantát vhodnou zubnou náhradou a všetko musí zhodnotiť ošetrujúci zubný lekár. Dôležitými hľadiskami sú stav chrupu, stav kosti v okolí implantátu, vek pacienta a podobne. Preto sú prípady, v ktorých zubný lekár nemôže schváliť vytvorenie implantátu. Pokiaľ však patríte do tej skupiny, pre ktorých sú implantáty ideálnou formou náhrady zubu, potom je potrebné sa pripraviť na to, že taký implantát potrebuje rovnako alebo možno ešte viac precíznu starostlivosť.

Ako sa o implantát starať?

I keď sa môže zdať, že starostlivosť o „umelý zub“ môže byť nenáročná, pretože sa predsa nepokazí, tak opak je pravdou. Implantát naopak vyžaduje veľmi precíznu starostlivosť. Prečo? Predovšetkým preto, že pokiaľ budete okolie implantátu nedostatočne čistiť, môžu byť ďasná napadnuté zápalom. Preto musíte venovať pozornosť predovšetkým krčku implantátu.

Pre celkovú ústnu hygienu je najlepšie zaobstarať si zubnú kefku s narovno zastrihnutými vláknami, jednozväzkovú kefku a tiež medzizubnú kefku. Klasická zubná kefka a jednozväzková kefka sa dá vybrať ľahko. Jednozväzková zubná kefka je dôležitá preto, že je potrebné čistiť veľmi starostlivo práve krčok implantátu, aby nedošlo k jeho vylúčeniu. Pri medzizubnej kefke pozor, kvôli skrutke, na ktorej je ukotvený implantát, je potrebné vybrať taký, ktorý má drôtik izolovaný plastom.

Druhým variantom pre čistenie  medzizubných priestorov je špeciálna zubná niť superfloss. Vyzerá úplne odlišne, než bežné zubné nite. Superfloss má spevnené konce, vďaka ktorým sa dobre zavádza do medzizubného priestoru, a stredná časť je flaušová, preto šetrne odstráni povlak. Poslednou možnosťou je ústna sprcha, ktorá starostlivosť uľahčuje, ale nemusí byť vždy taká precízna, ako medzizubná kefka.

Na záver k starostlivosti o implantáty

Práve preto, že o zub môžete prísť prakticky kedykoľvek, je tu možnosť ho nahradiť implantátom, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako pravý zub. Vždy je ale potrebné mať na pamäti, že základom zdravého chrupu je starostlivosť oň, a to platí aj v prípade implantátu. Aby vám implantát vydržal čo najdlhšie, starajte sa oň, ako najlepšie dokážete. A keď už budete pri tom, tak venujte rovnakú starostlivosť aj ostatným zubom, nech vám vydržia čo najdlhšie.

Autor: nazuby.eu

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu