Výnosné ojazdené autá nadchnú nie len nadšencov veteránov

Výnosné ojazdené autá nadchnú nie len nadšencov veteránov

Po Renovácii rachotín (Flipping Bangers) tu máme ďalší britský seriál, ktorý nadchne nie len nadšencov veteránov, a všeobecne milovníkov starých časov. Z automobilov, ktoré majú na starosti Mathewsonovi, totiž dýcha silná dávka nostalgie.

Mathewsonovi sú dynastiou aukcionárov starých áut, ktoré sa často len niekde nájdu, prípadne ich niekto zdedí. Klasické vozidlá sú dôvodom prečo ich sídlo, Thornton-le-Dale, navštevuje stále viac ľudí z celého sveta. Záujemcovia o tieto stroje oceňujú um našich predkov a ich snahy o dokonalú estetickú aj technickú stránku veci s čo najväčšou životnosťou. O spomínanú rodinu sa opiera aj nový dokumentárny seriál Výnosné ojazdené autá (v origináli Bangers & Cash), ktorý sleduje osudy zachránených veteránov.  Mathewsonovi ročne objavia a vydražia viac ako 2 tisíc klasických aut, ale tiež raritné staré motocykle a súvisiace zberateľské predmety.

Austin Mini Cooper S a ešte ďalšie

Už v prvej epizóde sa záujemcovia bijú o neuveriteľnú raritu, ktorá bola zachránená prakticky hrobárovi z pod lopaty. Austin Mini Cooper S z roku 1965 bol roky schovaný v garáži a potom, ako je z nej konečne odvezený preč sa dokument mení skôr na reality show. Okrem neho sa tu ešte objavia špecialitky ako Bentley Continental alebo dvojica pickupov Chevy Stepside z 50. rokov. V nasledujúcich dieloch toho bude ešte omnoho viac. Sídlo aukčnej siene sa nachádza neďaleko od národného parku North York Moors v severnom Yorkshire v Anglicku, ktorý je jednou z najväčších oblastí vresových mokradí na území Veľkej Británie. Ale ako sme už spomenuli, nepriťahuje sem návštevníkov len nedotknutá príroda, ale práve nostalgia, za ktorú sú mnohí z nich ochotní zaplatiť nemalé peniaze.

Renovácia a predaj starých áut

Práve Mini, ale aj klasické Jaguary, Bentley, britské Fordy, MG či motocykle Royal Enfield majú podobný zvuk ako u nás značky Škoda, Tatra nebo Jawa. Nostalgia jednoducho predáva.

Predaj starých áut od začiatku

Seriál sprevádza divákov celým procesom predaja starých áut. Od kontaktovania pôvodných majiteľov či ich dedičov, cez ich presun do „internej“ zbierky, marketing a samotný aukčný predaj až po konečné umiestenie vozidla k šťastlivcom, ktorí si ho vydražili. Do dražby idú pritom stroje všetkých možných tipov aj v rôznych stavoch, od krásne vyleštených kúskov až po polorozpadnuté vraky, ktorým by oko laika doprialo už len vrakovisko, v lepšom prípade pozíciu darcu orgánov.

Renovácia a predaj starých áut

Prvá séria dokumentu Výnosné ojazdené autá sa v britské televízii objavila  máji 2019, pričom v tomto roku by mali vzniknúť hneď dve nové série. Na tú prvú sa budú môcť diváci pozrieť na televíznej stanici Viasat Explore v premiére od 11. decembra o 21:00.

Trailer:

Ohodnoťte článok post

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.