Slovenské turistické chodníky čakajú aj na vás, len sa dobre obujte!

Slovenské turistické chodníky čakajú aj na vás, len sa dobre obujte!

Letná sezóna rozdeľuje dovolenkárov na dve základné skupiny. Prvou sú tí ľudia, ktorí sa po náročných pracovných povinnostiach vyberú do hotela k moru, kde je o nich postarané vo veľkom štýle. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí leto využívajú najmä na aktívny oddych a každú voľnú chvíľu sú na nohách v horách. Patríte k druhej skupine aj vy? Potom by ste mali byť vybavení obuvou, ktorá vás na trasách nesklame.

Stabilná noha zníži možnosť úrazu

Turistika je skvelým druhom športu, pretože k nej spravidla nepotrebujete nič špeciálne, pokiaľ sa chystáte na bežné chodníky a neplánujete náročné ferraty, kde sa bez vybavenia nezaobídete. Na turistiku by vám však nemala chýbať poriadna trekingová obuv, ktorá vaše chodidlo zastabilizuje, udrží ho pevné a navyše ho ochráni od možného premoknutia vody.

Ideálne je si turistickú topánku pred kúpou vyskúšať a mať v nej aspoň malý extra priestor na hrubšie ponožky, ktoré najmä v chladnom počasí určite budete využívať. Tu sa dostávame aj k nutnosti vedieť, čo si zbaliť na turistiku, pretože počasie na horách vás môže naozaj nemilo prekvapiť. Nie je výnimkou, že začínate výlet za slnečného počasia a pri stúpaní vás chytí nepríjemný dážď.

Trasy, z ktorých si vyberie každý

Ak ste nadšenými turistami a neustále vyhľadávate nové a nové trasy, kam by ste mohli vo voľnom čase chodiť, tak vás možno prekvapí fakt, že na Slovensku je až neuveriteľných 15-tisíc kilometrov značkovaných chodníkov pre turistov. O tieto trasy sa u nás stará Klub slovenských turistov, ktorý značkovanie pravidelne kontroluje a obnovuje, aby bolo dostatočne viditeľné a prehľadné.

Turistika je na Slovensku veľmi obľúbená, nie je sa čomu čudovať, a to nielen kvôli našim veľhorám. Cez krajinu prechádzajú okrem dvanástich slovenských diaľkových turistických trás aj tri medzinárodné, pričom jedna z nich je rozdelená na dve časti. Už ste niektorú z nich aspoň sčasti prešli? V kvalitných trekingových topánkach sa vám aj Cesta hrdinov SNP či Tatranská magistrála pôjde omnoho ľahšie.

Preto nepodceňujte ich výber a keď neviete, ako vybrať topánky určené na náročnejšie trasy, tak si dopredu naštudujte čo možno najviac informácií. Je veľmi nepríjemné, ak sa zrazu ocitnete na dlhšom turistickom chodníku a vaše nohy sú ako v ohni. Verte, že to vám ani náplasť či gélová vložka nepomôže.

Na záver ešte jedna zaujímavosť zo slovenských turistických chodníkov. Viete, ktorá diaľková turistická trasa je u nás najdlhšia a ktorá, naopak, najkratšia? Najdlhšia je už spomínaná Cesta hrdinov SNP s dĺžkou 761,8 kilometrov a najkratší je Chodník Andreja Kmeťa s dĺžkou 40,7 kilometrov. Možno si tento rok počas letnej sezóny, kedy je najviac trás otvorených, skúsite prejsť aspoň niektorú časť.

Zdroj obrázka: kovop58 / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.