Letná sezóna rozdeľuje dovolenkárov na dve základné skupiny. Prvou sú tí ľudia, ktorí sa po náročných pracovných povinnostiach vyberú do hotela k moru, kde je o nich postarané vo veľkom štýle. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí leto využívajú najmä na aktívny oddych a každú voľnú chvíľu sú na nohách v horách. Patríte k druhej skupine aj vy? Potom by ste mali byť vybavení obuvou, ktorá vás na trasách nesklame.
Stabilná noha zníži možnosť úrazu
Turistika je skvelým druhom športu, pretože k nej spravidla nepotrebujete nič špeciálne, pokiaľ sa chystáte na bežné chodníky a neplánujete náročné ferraty, kde sa bez vybavenia nezaobídete. Na turistiku by vám však nemala chýbať poriadna trekingová obuv, ktorá vaše chodidlo zastabilizuje, udrží ho pevné a navyše ho ochráni od možného premoknutia vody.
Ideálne je si turistickú topánku pred kúpou vyskúšať a mať v nej aspoň malý extra priestor na hrubšie ponožky, ktoré najmä v chladnom počasí určite budete využívať. Tu sa dostávame aj k nutnosti vedieť, čo si zbaliť na turistiku, pretože počasie na horách vás môže naozaj nemilo prekvapiť. Nie je výnimkou, že začínate výlet za slnečného počasia a pri stúpaní vás chytí nepríjemný dážď.
Trasy, z ktorých si vyberie každý
Ak ste nadšenými turistami a neustále vyhľadávate nové a nové trasy, kam by ste mohli vo voľnom čase chodiť, tak vás možno prekvapí fakt, že na Slovensku je až neuveriteľných 15-tisíc kilometrov značkovaných chodníkov pre turistov. O tieto trasy sa u nás stará Klub slovenských turistov, ktorý značkovanie pravidelne kontroluje a obnovuje, aby bolo dostatočne viditeľné a prehľadné.
Turistika je na Slovensku veľmi obľúbená, nie je sa čomu čudovať, a to nielen kvôli našim veľhorám. Cez krajinu prechádzajú okrem dvanástich slovenských diaľkových turistických trás aj tri medzinárodné, pričom jedna z nich je rozdelená na dve časti. Už ste niektorú z nich aspoň sčasti prešli? V kvalitných trekingových topánkach sa vám aj Cesta hrdinov SNP či Tatranská magistrála pôjde omnoho ľahšie.
Preto nepodceňujte ich výber a keď neviete, ako vybrať topánky určené na náročnejšie trasy, tak si dopredu naštudujte čo možno najviac informácií. Je veľmi nepríjemné, ak sa zrazu ocitnete na dlhšom turistickom chodníku a vaše nohy sú ako v ohni. Verte, že to vám ani náplasť či gélová vložka nepomôže.
Na záver ešte jedna zaujímavosť zo slovenských turistických chodníkov. Viete, ktorá diaľková turistická trasa je u nás najdlhšia a ktorá, naopak, najkratšia? Najdlhšia je už spomínaná Cesta hrdinov SNP s dĺžkou 761,8 kilometrov a najkratší je Chodník Andreja Kmeťa s dĺžkou 40,7 kilometrov. Možno si tento rok počas letnej sezóny, kedy je najviac trás otvorených, skúsite prejsť aspoň niektorú časť.
Zdroj obrázka: kovop58 / Shutterstock.com