ZN.SK
akne pokožka

Akné nie je problém len v puberte, zbavte sa ho raz a navždy

Kože – pravidelne sa obnovuje a v niektorých prípadoch nám dokáže spôsobiť nemalé problémy, a to najmä vtedy, keď sa objaví akné…

Vedeli ste, že koža je považovaná za najväčší orgán ľudského tela? Pravidelne sa obnovuje a v niektorých prípadoch nám dokáže spôsobiť nemalé problémy, a to najmä vtedy, keď sa na jej najviditeľnejších častiach, spravidla na pleti, objaví akné, nepríjemné vyrážky či dokonca ekzém. Nikto, kto si neprešiel bolestivým zápalom na tvári, nepochopí, aké náročné to je na psychickú stránku človeka.

akne pokožka

Bohužiaľ, neplatí pravidlo, že akné a celkové problémy s pleťou sú záležitosti, ktoré postihujú predovšetkým dievčatá v období puberty a po jej odznení a hormonálnom upokojení odznejú. Akné sa často objavuje aj v neskoršom veku a čo je najhoršie, tak aj u ľudí, ktorí predtým na žiadne nedokonalosti pleti netrpeli. Do očí bijúce vyrážky na tvári nie sú ani esteticky príjemné a v horších prípadoch spôsobujú aj fyzickú bolesť. Jednu hlavnú zásadu, ktorú pri ich vzniku musíte dodržiavať, je ich nevytláčať a nechať ich samostatne zmiznúť.

Neuškoďte si sami

Čo si budeme hovoriť, je dobrý pocit sa vyrážok mechanicky zbaviť, ale robíte si tým horšie. Rukami si môžete do otvorenej rany naniesť nečistoty a miesto tak ešte viac zapáliť. Ak sa vám objavuje akné na tvári, okamžite vynechajte zo svojej starostlivosti o pleť peeling. Tým si síce očistíte tvár o odumreté bunky, ale zároveň baktérie a hnis z vyrážok roznesiete po celej tvári, čím sa niektoré otvorené póry môžu následne bolestivo zapáliť.

Akné – životný štýl ako jeden z faktorov

Ak nemusíte, tak počas liečby akné nepoužívajte make-up, prípadne si ho dávajte len pri naozaj nevyhnutných príležitostiach. Nechajte rany otvorené a ideálne vyhľadajte pomoc v kozmetickom salóne alebo u dermatológa. Okrem vonkajšej liečby týchto problémov s pleťou je však nesmierne dôležité nájsť ich príčinu vzniku. V puberte je jasné, že na vine sú často hormóny, no v neskoršom veku môže mať na stav pleti vplyv nielen životný štýl (fajčenie, nezdravé stravovanie, alergie, nedostatok spánku, stres…), ale aj vnútorné zápaly či problémy s črevami. Práve preto je dobré hľadať príčinu a liečiť aj ju. Potlačenie príznakov niečoho vážnejšieho vás problému zbaví len na kratší čas.

Možno vás prekvapí fakt, že koža ako orgán váži až 5 až 9 percent celkovej hmotnosti človeka a funguje na princípe postupovania buniek od najhlbších vrstiev až po tú najvrchnejšiu, kde sa práve kontaktom s vonkajším prostredím odlučujú. Na koži sa najčastejšie objavujú aj iné zdravotné problémy, ako je atopický ekzém, s ktorým je veľmi náročné bojovať. V zásade platí, že na každého platí niečo iné a niekedy je možné tento ekzém riešiť vonkajšou liečbou, inokedy je zase potrebné vyriešiť ho zvnútra.

Ak sa vám objavia akékoľvek nepríjemnosti na pleti, na tvári či iných častiach tela, neodkladajte liečbu. Budete sa cítiť psychicky lepšie a ani esteticky vás nebude nič trápiť.

Zdroj obrázka: surowa / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu