Prečo sú granule pre psy bez obilnín tou najlepšou voľbou?

Prečo sú granule pre psy bez obilnín tou najlepšou voľbou?

Vyberať granule pre psy bez obilnín je medzi majiteľmi týchto domácich miláčikov čoraz častejšou voľbou. Avšak, ide iba o dočasný trend alebo zmenu, ktorú najnovšie odporúčajú vedci zaoberajúci sa optimálnou výživou psov? Môže každý pes jesť granule bez obilnín alebo je táto skupina vyhradená výlučne pre psy s alergiami? Prečítajte si argumenty, ktoré podporujú granule pre psy bez obilnín.

Pes granule

Na našom trhu je čoraz väčší výber granúl pre psy bez obilnín – tieto granule ponúka zoo obchod fera.sk a čoraz viac majiteľov psov sa rozhoduje práve pre tento typ. Sú obilniny v granulách pre psy len zbytočnou výplňou? Majú priaznivý vplyv na zdravie a vývoj nášho psa?

Náš pes – potomok vlka

Prvým a kľúčovým argumentom, keď vyberáme granule pre psov bez obilnín by mal byť historický pôvod ich stravovania. Psy sú priamymi potomkami vlkov – a tie sú rozhodne mäsožravce. Preto by mali byť mäso a tuky základnou zložkou granúl každého psa. Zároveň treba vziať do úvahy, že divé zvieratá zjedia vnútornosti spolu s korisťou.

Pes nie je vlk

Pes má približne 90 % spoločných génov s vlkom. Stále je však medzi nimi 10 % rozdiel, takže ich strava sa môže/musí v mnohých prípadoch mierne líšiť. Pes ako domáce zviera potrebuje v každodennej strave okrem mäsa a tukov aj vitamíny, minerálne látky a vlákninu – inak môže mať problémy s vyprázdňovaním. Všetky tieto zložky musia byť správne vyvážené. To vedia najmä majitelia psov, ktorí sa rozhodli pre BARF výživu. Zostaviť správnu stravu nie je jednoduché, preto je často najlepšou voľbou zaobstarať si hotové granule pre psy.

Môžu obilniny v granulách pre psy škodiť?

Obilniny, ktoré obsahujú granule pre psy, nie sú vo svojej podstate zlé. V malom množstve nie sú na škodu a môžu mať dobrý vplyv na psie trávenie – to závisí od plemena a dokonca aj od individuálnych potrieb konkrétneho jedinca. Problém nastáva, keď sa obilniny podávajú v nadmernom množstve. Prečo? Predovšetkým preto, že u psov sa slinný enzým amyláza, ktorý zabezpečuje štiepenie škrobu, vyvinul v procese evolúcie len nedávno.

Pes granule

Preto nadmerné množstvo obilnín v granulách pre psy môže v lepšom prípade spôsobiť tráviace problémy – hnačku a plynatosť, a v horšom prípade prispieť k ochoreniu pankreasu. Obilniny môžu taktiež spôsobovať potravinové alergie a prispievať k rakovinovému šíreniu. Granule pre psy by mali obsahovať optimálne okolo 10 % obilnín, no určite nie viac ako 20 %.

Ak môžete, vyberte si granule pre psy bez obilnín!

Pokiaľ váš pes dobre znáša granule bez obilnín – predovšetkým nemá žiadne tráviace problémy, vyberte si granule pre psy bez obilnín, ktoré ponúka každý dobre vybavený zoo obchod. Okrem toho, že obilniny môžu mať negatívny vplyv na zdravie vášho psa, granule bez obilnín majú vo všeobecnosti lepšie zloženie. Obilniny sa považujú za relatívne lacnú výplň nekvalitných potravín, takže ostatné zložky, ktoré sa v nich používajú, vrátane mäsa, sú často menej kvalitné ako tie, ktoré sa používajú v drahších potravinách.

Keď vyberáte granule pre psy prečítajte si zloženie!

Či už si vyberiete granule pre psy bez obilnín alebo s ich prídavkom, mali by ste si pozorne prečítať zloženie týchto granúl. Všetky ich zložky by mali byť kvalitné a v správnom pomere. Medzi zložkami granúl pre psy by mali byť na prvom mieste živočíšne bielkoviny a až potom tuky. Pri granulách pre psy je najdôležitejšie, aby bol zdroj bielkovín – mäsa, vysoko kvalitný. Najlepšie by bolo mäso určené ako vhodné aj na ľudskú spotrebu. Vyhýbajte sa tiež potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo plnidiel, ako je sója, cestoviny, ryža alebo kukurica. V nadmernom množstve môžu byť škodlivé a tak nie sú prospešné pre zdravie vášho psa.

Prečo sú granule pre psy bez obilnín drahé?

Pri výbere granúl pre psy v zoo obchode môžete mať dojem, že granule bez obilnín sú oveľa drahšie ako ostatné. Je to naozaj tak? Áno aj nie. Áno, pretože sa zvyčajne vyrábajú z kvalitnejšieho mäsa – ich výroba stojí viac, a preto by sa mali porovnávať s prémiovými krmivami pre domáce zvieratá. Nie, pretože ak ich uvádzame ako prémiové krmivá, psovi stačí zjesť menšie množstvo týchto granúl aby sa zasýtil. Nekvalitné granule, ktoré obsahujú veľa plnidiel sú pre psa menej kalorické – naplnia jeho žalúdok až po zjedení väčšieho množstva. V dôsledku tejto skutočnosti už nie sú cenové rozdiely také veľké.

Okrem ceny je tu aj ďalší veľmi dôležitý, ak nie najdôležitejší aspekt – zdravie. Strava je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o zviera. Výber vysokokvalitných surovín umožňuje psom žiť dlhšie a tešiť sa lepšiemu zdraviu. Náklady na liečbu chronicky chorého psa sú obrovské, takže v tomto prípade je prevencia určite lepšia a výhodnejšia ako liečba.

Zdroj foto: eva_blanco + Wileypup / Shutterstock


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.