Ochranné odevy na pracovisku: požiadavky a najnovšie inovácie

Ochranné odevy na pracovisku: požiadavky a najnovšie inovácie

Rýchla industrializácia, nárast aktivít vo výrobnom segmente a zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť zamestnancov sú hlavnou hnacou silou, ktorá zvyšuje dopyt po kvalitných ochranných odevoch. Aké sú aktuálne požiadavky zákazníkov a s akými inováciami sa môžeme v tomto segmente stretnúť?

Funkčnosť ako najvyššia priorita

V súčasnej dobe si čoraz viac ľudia uvedomujú dôležitosť preventívnej ochrany zdravia, bezpečnosti a pohody. Základnou požiadavkou v súvislosti s ochranným oblečením je preto funkčnosť. Odevy musia pracovníkov chrániť pred rizikami jednotlivých odvetví – tj. napríklad ochrana pred teplom a ohňom, chemikáliami, mechanickými poraneniami a podobne. Ďalšími nárokmi sa stáva ľahkosť, pohodlie a odolnosť.

pracovné oblečenie

Zdroj foto: sirtravelalot / Shutterstock

Najpoužívanejšími ochrannými pomôckami sú prilby, rukavice, respirátory, resp. celotvárové masky či polomasky, štíty a ochranné okuliare. Z oblečenia sú to špeciálne overaly, montérkové bundy, nohavice a reflexné HI-VIS odevy.

Najnovšie inovácie v oblasti materiálov

Hmotnosť oblečenie v minulosti zohrávala dôležitú funkciu a mnohokrát determinovala ochrannú schopnosť jednotlivých odevov, napr. ohňuvzdornosť. Vývoj technológií a najnovšie inovácie však viedli k vytvoreniu ľahkých vlákien, ktoré dokážu poskytnúť rovnakú, možno i dokonalejšiu, ochranu – tú je dnes možné dosiahnuť aj pri jednovrstvových tkaninách.

Ochranné odevy, ktoré vo svojej podstate ponúkajú špeciálne funkcie, sú častokrát vyrobené z materiálov ako je:

  • nomex – špičková tkanina poskytujúca ochranu proti vysokej teplote a ohňu,
  • cordura – technicky upravená syntetická tkanina vyznačujúca sa extrémnou odolnosťou voči roztrhnutiu či oderu,
  • tyvek – netkaná textília používaná primárne pri výrobe špeciálnych jednorazových ochranných odevov, napr. v laboratóriách a farmaceutickom priemysle,
  • softshell – táto funkčná látka bola v minulosti využívaná primárne pri výrobe outdoorového oblečenia, dnes je vďaka svojim vlastnostiam prítomná aj pri výrobe pracovných odevov.

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.